1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize, kendini masaya yatırdı
Rize, kendini masaya yatırdı

Rize, kendini masaya yatırdı

Sempozyumdaki en ilginç tespiti Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı yaptı. 2 başbakan yetiştiren Rize neden hakettiği yatırımı alamıyor?

A+A-

Göktürk Fırat - 1.Rize Sempozyumu, yapımı bir süre önce tamamlanan Rize Kültür Merkezi Salonu'nda başladı.
3 gün sürecek olan sempozyumun ilk gününde sırasıyla Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuş, Rize Milletvekilleri ve Rize Valisi Kasım Esen birer konuşma yaptı.
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, yaptığı konuşmada, Rize'nin 2 başbakan çıkartmış olmasına rağmen hak ettiği yatırımları alamadığını ileri sürerek, "İlimiz ekonomisinin yüzde 70-80'i çay tarımına bağlıdır. Bunun yanında eşsiz bir doğal güzelliğimiz var. Ancak bugüne kadar doğamızı satamadık. Bu güzellikleri turizme ve ekonomiye dönüştüremedik. Rize'de 8. aylarda yükseklere çıkıp kartopu oynamak sahile inip denize girmek mümkündür. Bunu dünyanın başka bir yerinde yaşayabilmek imkansız gibi bir şeydir. Doğamızı satmamız gerekiyor. Türk denizciliğinin yüzde 70'i Rizeliler'in elindedir. Ama buna rağmen Rize denizi kullanamamaktadır. Deniz ulaşımımız yok denecek kadar azdır. Bugüne kadar 2 başbakan çıkarttık. Bu başbakanlarımız Rize orijinli olmalarına rağmen dışarıda büyüdüler. Bu başbakanlarımızdan gerektiği gibi faydalanamadık. Rize'ye hak ettiği yatırımları getiremedik" şeklinde konuştu.
Rize Milletvekili İlyas Çakır ise Rize'nin kendi kendine yeten 11 ilden bir tanesi olduğunu kaydederek, "Kendimize fazla haksızlık yapmamamız gerekiyor. Rize kişi başına gelirin 5 bin doların üzerinde olduğu, kendi kendine yeten 11 ilimizden bir tanesi. Ama yine de 'Nasıl daha iyi olabilir?' sorusunu kendimize sorup çözüm yolları üretmek zorundayız" diye konuştu.
Ferdi olarak başarılı olan Rizeliler'in kolektif çalışamadığını belirten Rize Milletvekili Abdulkadir Kart da, "Rize'nin en büyük sorunu kolektif çalışmayı öğrenemeyişimizdir. Rizeliler ferdi olarak çok başarılı oluyor. Ancak kolektif olarak çalışamıyorlar. Kolektif çalışmayı öğrenince birçok sorunumuzu aşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
Vali Kasım Esen ise bu sempozyumdan sonra Rize Kent Konseyi'ni oluşturarak halkın yönetime katılımını ve birlikte yönetim ilkesini hayata geçireceklerini söyledi.
Sempozyumun açılış konuşmalarının ardından Rize Üniversitesi öğrencilerinden oluşan koro yöresel türküleri seslendirdi.
 
Bu arada sempozyum dolayısıyla günün büyük bölümünü Kültür Sitesinde geçiren Başkan Halil Bakırcı'nın imzalaması için belediyeden evrak taşındığı gözlendi. (Foto: Mustafa Bayrak)  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum