1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize, Tıp Fakültesini bekliyor
Rize, Tıp Fakültesini bekliyor

Rize, Tıp Fakültesini bekliyor

Rize Devlet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Arif Yılmaz, Rize Devlet hastanesinin statüsünün bir an önce bir üst kademeye çıkması gerektiğini belirtti.

A+A-

Rize Devlet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Arif Yılmaz, Rize'de turizm alanında yaşanan gelişmelerin sağlık alanındaki ihtiyaçların artmasına neden olduğunu söyledi.
Yılmaz, hastanede düzenlediği basın toplantısında, Rize Devlet hastanesinin statüsünün bir an önce bir üst kademeye çıkması gerektiğini belirtti.
Devlet Hastanesi statüsünde verilen hizmetin, mevcut verilen hizmetten ileriye gidemeyeceğini ifade eden Yılmaz, ''Ancak hekim sayısını artırabiliriz. Sistemdeki aksamalar nedeniyle acil servisimizde maalesef istenen hizmeti veremiyoruz. Acil servisimizde 24 saat ilgili dal hizmetlerinin bulunması gerekiyor ki, hastalar ilgili dallarda burada tedavi edilebilsin. Bizim yıllık acil sevk sayımız bin 300 hasta. Özellikle bunun indirilmesi için bir üst basamağa çıkmamız gerekiyor'' dedi.

Gece yatan hastaların daha iyi hizmet alabilmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, ''Bu da ancak bir üst basamağa çıkmakla alınabilecek hizmetlerdir. Hastanemizin Eğitim Hastanesi statüsünü kazanması sağlık hizmetlerindeki kalitemizi artıracak ve acil olarak ihtiyaç duyulan dalların açılması sağlanacaktır'' diye konuştu.
Son yıllarda Rize'nin turizm alanında ciddi kazanımlar elde ettiğini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: ''Rize'de turizm alanında yaşanan gelişmeler sağlık alanında ihtiyaçların artmasına neden olmuştur. Rize'de turizm popülasyonu özellikle yaşlılardan oluşmaktadır. Bu tür turistler gezi programları öncesi mutlaka ildeki sağlık hizmetlerinin kalitesini incelemektedir. Bu nedenle sağlık alanında hizmet kalitemizi artırmalı ve eğitim hastanesi haline dönüşmeliyiz. Bu da hem diğer illerden gelen hastalara hizmet vermemizi sağlayacak hem de hasta sevkimizi en asgariye indirecektir. Bu konuda son dönemde Rize Üniversitesi'nin ciddi desteğini görüyoruz.''
Yılmaz, hastanede kurulan koroner anjiyografi ünitesinde yaklaşık 5 aydır anjiyografi yaptıklarını, şu ana kadar 700 hasta kabul ettiklerini, yıllık hedeflerinin bin hasta kabulü olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız