1. YAZARLAR

  2. Fatih Sultan KAR

  3. Rize Emitt Fuarı’nda sanal kaldı
Fatih Sultan KAR

Fatih Sultan KAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize Emitt Fuarı’nda sanal kaldı

A+A-

Dünyada 5 büyük turizm fuarlarından biri olan ve bu yıl 17'ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na  (EMITT) memleket özlemimi bir nebze olsun gidermek, memleketime dair kültürel değerleri görmek gayesiyle gittim.

Sanal Rize vardı gerçek Rize yoktu

12. Salonda bulunan Rize Valiliği standına ulaşırken Van’ın kedisiyle, Amasya’nın elmasıyla, Ordu’nun canlı gibi duran ve Ordu’nun geleneksel kıyafetlerini taşıyan mankenlerle değirmenlerle tanıtıldığını gördüm. Rize standı ise hiçbir canlı obje kullanılmadan (çay tamısı, değirmen, taş köprü gibi) sadece ışıkları iyi ayarlanmamış fotoğraflarla hazırlanmış olduğunu gördüm. Oysa zaten sanal bir âlemde yaşıyoruz. Tek tuşa basarak Fotoğrafçılıkta altın dönemini yaşayan Rize’nin en güzel fotoğraflarına ulaşmamız mümkündür. 

Oysa hazırlık için bir yıl zamanınız vardı

Bu fuar Dünya'dan ve Türkiye' den profesyonel turizmcileri buluşturuyor ve yılda bir kez yapılıyor. Bu profesyonel turizmciler zaten Rize’yi fotoğraftan tanıyorlardır. Fuar sona erdiğinde gelecek yıldaki fuara hazırlanmak için yetkililerin bir yıl zamanları var. “Bir yıl da bu standımı hazırladınız” sorusuyla karşılaşmayacağınızdan eninim. Çünkü “bana ne diyen” veya methiyelerden başka bir şey bilmeyen bir toplumda yaşıyoruz. Rize ilinin tanıtımına katkı sağlayan Ahmet Oflu gibi isimlerden destek alırsa ve düşüncesi hayata geçirilirse iyi bir sonuç çıkar kanısındayım. “Neden Rize ilini tanıtan yayınlar standınızda yok” demiyorum. Çünkü Valilik olarak o bağlamda komşu iller birçok esere imza atarken, maalesef sizin ciddi bir yayınınız yok. Bütün iller yetiştirdikleri ünlüleri stantlarında ağırlarken, bizim kültürde, sanatta, sporda ve her alanda başarılı renkli isimlerimizi standımızda göremedim. 

Rize Valisi Nurullah Çakır, ilimiz valiliğini görevine kısa bir zaman önce başladı. Bütün bu eksikleri gördüğüne ve bundan sonra yapılacak etkinliklerde tulumun, kemençe, yerel mimarimizin, atma türkü geleneğimizin daha iyi tanıtılacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız