1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize sempozyuma hazırlanıyor
Rize sempozyuma hazırlanıyor

Rize sempozyuma hazırlanıyor

Rize Valiliği tarafından organize edilen 1. Rize Sempozyumu'yla ilgili bilgilendirme toplantısı bugün yapıldı.

A+A-

Göktürk FIRAT - Rize'nin coğrafi, tarihi, kültürel ve ekonomik zenginliklerini etkin bir biçimde değerlendirmeyi, bu alanlarda meydana gelen sorunların tespit edilmesi ve çözüm yollarının üretilmesi, Rize'nin genel kitlelere tanıtılması, yörenin bilimsel ve kültürel anlamda daha gelişerek seçkin il olmasında katkıda bulunması için organize edilen 1. Rize Sempozyumu ile ilgili basına bilgi verildi. Rize Valiliği Salonu'nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Rize Valisi Kasım Esen, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuş ve Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce katıldı.
Toplantıda söz alan Rize Valisi Kasım Esen, çayın başkenti olarak bilinen Rize'nin sahip olduğu diğer zenginliklerinin de ekonomiye kazandırılması gerektiğini belirterek, "Çayın başkenti olarak bilinen ilimizde, çayın dışındaki zenginliklerimizin ekonomiye kazandırılması, Rize'de daha iyi bir eğitim ortamının sağlanması, turizmin gelişmesi ve Rize'nin doğal yaşam kenti olabilmesi için potansiyelinin ortaya çıkartılarak fiziksel alt yapının oluşturulup Rize'nin hazır hale getirilmesi için bu sempozyum hazırlandı. Yaklaşık 1 yıldır çalışmaları süren bu sempozyum için 260 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 90 tanesi kabul gördü. Bunların 72'si bildiri, 18'i ise posterden oluşmaktadır. Bildirileriyle sempozyuma katılacakların 27'si profesör, 10 tanesi doçent, 24 tanesi yardımcı doçent ve 29 tanesi diğer meslek kollarına bağlıdır" şeklinde konuştu.
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, sahip olduğumuz doğal zenginliğin kendi ellerimizle yok edilmekte olduğunu ifade ederek, "Doğal zenginliğimizi kendi ellerimizle yok ediyoruz. Bu şehrin geleceğini düşünüyorsak, bu şehri dışarıdan gelenler için daha rahat yaşanılır bir yer yapmak zorundayız" dedi.
Çayı Rize'nin olmazsa olmazlarından gören Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce ise yaptığı konuşmada, "Çay olmazsa olmazlarımızdandır. Çay hiçbir şekilde tartışma konusu yapılamaz. Ancak çaydan daha iyi gelir nasıl elde ederiz bunun yolları aranmalıdır. Bu sempozyumun ilimizin gelişip kalkınmasında önemli etkileri olacağına inanıyorum" diye konuştu.
Rize Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuş da, Rize için yapılması gerekenlerin konuşulup dokümanlarda kalmaması gerektiğini, ortaya çıkacak fikirlerin bilim ışığında programlı bir şekilde eyleme dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.
Bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Rize Sempozyumu 16-17-18 Kasım tarihlerinde bitmekte olan yeni Rize Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız