1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Rize siyaseti ne durumda?
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize siyaseti ne durumda?

A+A-

 

AKP Rize Belediye Başkan adayı  Prof.Dr. Reşat Kasap ile ilgili düşüncelerimi daha öncesinden yazdım. Yakından tanıdığım, Ankara’daki Rize Federasyonu’nda başkan yardımcısı olarak hizmetleri olan, dürüst namuslu bilim adamdır.

Rize’de yaşamıyorsa da, Dernek ve Federasyondaki görevlerinden dolayı Rize’de tanınma gibi bir zorluğu yoktur. Proje ve hesap adamıdır. Mütevazı güleç kişiliği, herkesi kucaklar, ancak, AKP Rize’de, teşkilatın içinden çok sayıda aday adayı varken, son anda Ankara’dan tepeden aday gösterilmesi, çok ciddi kavgalara neden oldu. Merkez ilçe eski başkanının meşhur sözü, Belediye başkanı Halil Bakırrcı’nın milletvekili Nusret Bayraktar ile bilinen kavgaları hala unutulmadı ve devam edecek.

Başbakan Erdoğan ”Kavga istemiyorum, bize netice lazımdır” talimatını vermiş ise de AKP örgütü içinde gizli rekabet devam ediyor. Hocanın işi çok kolay olmayacak.Eğer CHP tanınan,bilinen iyi bir aday göstermiş olsaydı,AKP Rize’de zorlanacaktı. Reşat hocanın kişiliğine kimse bir şey demiyor,ancak Rize’ye biraz  gözü kara aday lazım..” diyenler var.

Kenan Bıyık, neden aday olmadı?

Sevgili okurlarım, AKP seçilme şansı olmasa da her il ve ilçelerde çok sayıdaki aday adaylar yarışıyor. AKP’nin amacı, düşük olan oylarını artırmak, parti disipline uymaktır.

CHP örgütü biraz farklı.. Hem” 30 yıllık CHP’liyim, ben  varsam  partim iktidar olur, ben yoksam batar” diyerek mangalda kül,havada bulut bırakmıyor, hem de banko, garanti olmayan yerlerden aday olmuyor, yarışa katılmıyor.

Sadece kendi bölgemizi dikkate alırsak:  CHP Artvin’de, Rize’de, Trabzon’da aday bulamadı. Rize’de en az, baba 10 aday yarışmalıydı. Trabzon’u geçen yazımda yazdım. Aynı şekilde 15-20 aday yarışmalıydı. Seçilmek önemli değil, partiye sahip çıkmak, oyunu artırmak, heyecan yaratmak önemliydi.

Rize’de, iktidar ile yarışacak çok adaylar olmalıydı. “Küçük olsun, benim dediğim olsun, başka kimse gelmesin” mantığı AKP’nin işine yarıyor. Sadece CHP’nin yönetiminden çok aday çıkabilirdi.

Önce şunu belirteyim.. Kenan Bıyık aday olmuş olsaydı seçimleri kazanırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  ile bir görüşmemizde “Kenan bey iyi oy alır” demişti. Kenan bey neden aday olmadı, neler oldu bilmiyorum. Kendisi olmadıysa hata yaptı, şansını kaçırdı. Rize’de asıl sorun belli, herkes bunu biliyor.

Tanınmıyor

Trabzon’dan önce Ali Savaş, ardından Rize ve Trabzon’dan birçok meslektaşlarım aradı.” Mine Orhon kim? diye sordular.

Bende tanımıyorum. Rizeliyim,30 yıldan beri günlük yazı yazıyorum. Bütün bürokratik görevlerimde Rizelilerle iç iç içeyim.22 yıldır Ankara’da yaşıyorum ve Mine Orhon’u hiç görmedim, karşılaşmadım. Benim tanımam önemli değil, Rize’de dar bir akrabanın dışında hiç kimse tanımıyor.

Rize’nin efsane Belediye başkanı, denizi kara karayı para yapan rahmetli Ekrem Orhon’un yeğeninin eşiymiş. ODTÜ inşaat Mühendisi ve emekli. Bildiğimiz bu.

Rahmetli Ekrem Orhon ile ilgili çok yazılarım var. Başkanın ölüm haberi, benim ulusal gazetede manşetteki ilk haberimdi. Bulvar Gazetesi’nde “Rize’de bir çınar devrildi” başlığıyla manşetten verilmişti haberim. Gazeteyi hala saklıyorum. Ayrıca muhabirliğimin ilk yıllarında tanıdığım efsane insanlardan birisiydi. Allah rahmet eylesin.

İsmet Orhon, Rize’de bir markadır, Orhon aileside köklü ve önemli bir ailedir. Keşke soyadı ile her şey olsa. Özal’ın, İnönü’nun ve Menderes’in soyadını taşıyan çocuklarının içinde yer aldıkları partilerin durumu ortada.

CHP Adayı Mine hanımı tanımadığım için çok fazla yorum yapamayacağım. Ancak tanınmıyor, bilinmiyor. İnşallah CHP için hayırlı olur. İl başkanı Aslankaya’nın tanıması, bilmesi yetiyor zaten. Mine hanıma başarılar diliyorum.

AKP Rize milletvekili bana ”Allah CHP il başkanından razı olsun” dedi ve devamını anlattı.

Pazar ve Ardeşen

CHP Pazar İlçesi’nde tanıdık bir isim olan Hikmet Hatırnaz’ı aday gösterdi. Hikmet Hatırnaz, Pazar’in bir önceki belediye başkanı.

Pazar’da çok değerli ve yetenekli adaylar yarıştı. Kamuoyu yoklaması yapıldı. Birinci çıkan Hatırnaz’ı aday gösterdi. İsabetli bir tercih oldu.

Başkan adayı Hatırnaz, aday adayı olan diğer adayları kucaklar, herkesle uyumlu bir seçim çalışmasını sürdürürse, seçilme şansı çok yüksek.

CHP Ardeşen’de tek aday olan Tahsin Ocaklı, Çamlıhemşin’de Demet Aksoy, Çayeli Ayhan Gümüşler, Hemşin Başar Cumhur ile yarışacak. CHP Pazar-Ardeşen-Fındıklı’da iddialı.

Ardeşen adayı Tahsin Ocaklı ile ilçe başkanı, Kemal Ural, Ankara’daki temaslarını sürdürüyorlar. Ankara’da yaşayan her Ardeşenli ile bir araya geliyorlar, destek istiyorlar.,dernekleri ziyaret ediyorlar. Serender pastanesi sahibi Temel Eryılmaz’ın ev sahipliğindeki güzel kahvaltıda birlikte olduk. Projelerini dinledik.

Güzel başlangıç..

AKP,Ardeşen  çok baba adaylarla yarışıyor.10 aday adayı var..Hepsininde kendine göre özellikleri ve güçleri var.Ankara’da görülen tablo şu: Hakan Gültekin yüzde 60, Dursun Yaşaroğlu yüzde 40 oranında, bu iki aday yarışacaklar. (Diğer adaylar kusura bakmasınlar)Ankara’da  bunlar konuşuluyor.

Ancak CHP  adaysı Tahsin Ocaklı ,herkesi kucaklayabilirse şansı çok yüksek.. Bekleyip göreceğiz..

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
15 Yorum