1. HABERLER

  2. YÖREDEN ESİNTİLER

  3. Rize tarihine nostaljik yolculuk
Rize tarihine nostaljik yolculuk

Rize tarihine nostaljik yolculuk

Nükteler ve fotoğraflarla Rize siyaset tarihine yolculuk...

A+A-

İki tane Başbakan çıkaran Rize Şehri her dönem siyasette başrol oynamıştır.

Geçmişe bir yolculuğa çıkalım Rize'de yaşanmış fıkra gibi olaylar ve fotoğraflarla Rize siyaset tarihine göz atalım dedik.


Fatih Sultan KAR
Şadan Tuzcu'ya da büyü yaptılar
Büyüyle yatıp büyüyle kalktığımız günlerde ANAP milletvekili Şadan Tuzcu bir yurt dışı gezisine çıktı. Gezi dönüşü evinde soyunurken ceketinin iç cebinde mor renkli bir bez parçası buldu.
-Aman bu na neyin nesidir? Yoksa bana da mı büyü yaptılar? Telaşıyla terlerken salondan karısının sesi geldi.
-Şadan, ısmarladığım kumaşı aldın mı?

Peştamal astı
Rizeli nüktedar Veysel ağanın kahvesi DP ocak levhasını taşır ve DP'nin bayrağı da kahvenin önünde asılırdı. Damadına kahvehanenin üstünü kiraya vermişti. Bir iki ay geçince bir de bakar ki kahvehaninin üstünde CHP bayrağı sallanmıyormu...
Mukavele yapmış olduğu için tabii ki damadına da bir şey söyleyemedi ve bizlere dert yanıyordu.
-Ula ha bu herife bi bakun da. Bağa neler etti. Peştemali asti başumdan aşağa... (Çizgili dokunan yöresel peştamalle altı oka gönderme yapıyor)

Habu gördüğünüz var ya
Osman Kavrakoğlu; 14 Mayıs 1950'de yapılan seçimlerde kendisi ile birlikte Türk futbolunun büyük yıldızı Zeki Rıza Sporel'in de Rize'den milletvekili adayı olmasını sağlayan Kavrakoğlu, Rize'de yapılan bir mitingde Zeki Rıza Sporel'i Rizelilere şöyle tanıtır: “Habu görduğunuz adam var ya ha buradan topa bi vursa topi İstanbul'a atar.”

Kırk yılda bir...
Celal Memişoğlu esprili ve renkli kişiliğiyle Rize'nin unutulmaz isimleri arasındaki yerini almıştır. Çok partili dönemin başladığı sıralarda Rize'ye gelen mebuslardan birini karşılamakta biraz heyecanlı ve iltifatta mübalağalı davranır. Mebus:
- Ne bu iltifat? diye sorar. Celal hemen cevabı yapıştırır:
- Nasıl iltifat etmeyelim... Kırk yılda bir geliyorsunuz.

Tuttunuz
Ekrem Orhon Rize milletvekilliğine aday olur, seçimi kazanamaz. İkizdere yoluna baş koymuştur. İkizdere'ye gider. Tüm halk:
-Biz seni tuttuk Reis baba der.
Ekrem Orhon:
-Evet tuttunuz. Çiş yaparken şeyinizi tuttuğunuz gibi...

“Biz uşak değiliz”
Demokrat Parti döneminde muhalefeti temsil eden ve iki kez başbakanlık yapan Hasan Saka'nın Trabzon'dan gelen “Çekil” telgrafına cevabı:
“Trabzon'dan gelen “Çekil” telgrafı üzerine çekildim, 80 okka geldim.”
Hasan Saka, meclis kürsüsünde konuşurken, “Ha bakun uşaklar, ne diyeceğum” deyince DP sıralarından “Biz uşak değiliz” diye sataşırlar. Saka, gayet sakin cevap verir: “Tamam tamam lafumi geri aldum. Bizum oralarada yalnuz erkeklere uşak denur.”

İdare edin
DP döneminin renkli kişiliklerinden biri olan Hasan Tez, bir gün kürsüde konuşurken DP milletvekilleri laf atarlar, ilkokul mezunu olduğunu yüzüne vururlar. Tez, Karadenizlilere has hazır cevaplılığı ile:
“Beyefendiler, şu mecliste tahsilsiz olan iki kişiyiz. Biri Genel Başkan, biri de ben, bizi de idare edin” der.


İsmet İnönü : Bana karayemiş getirin
İsmet İnönü, Uzunkaya Çay Atölyesini ziyareti esnasında yanında bulunanlara seslenmiş : “Bana karayemiş getirin” demişti. Kendisine ikram edilen karayemişleri keyifle tadan İnönü'ye Eski Rize Milletvekili Fuat Sirmen (1) ve CHP Rize İl Başkanı Mehmet Ali Kumbasar (2) eşlik etmişti. 

 
Menderes şapkasını kaldırarak Rizeliler'i selamladı
Başbakan Menderes şapkasını kaldırarak Rizeliler'i selamlarken, kendisine TBMM Başkanı, Refik Koraltay (1), Rize Millet Vekili İzzet Akçay (2), Rize Millet Vekili Mehmet Mete (3), Rize Valisi Nazım Üner (4) ve Tosun Tuzcu eşlik etmişti.


Rizeliler Celal Bayar'a Gemiye kadar eşlik etti. Bayar'ı uğurlayanlar arasında Rize Valisi Ertğrul Ünlüer(1), Rize Milletvekili Osman Kavrakoğlu(2), Mustafa Mürtezaoğlu(3), Rize Belediye Başkanı(4), Bilal Karali(5),Fevzi Saruhan(6), Hasan Karali(7), Ali Mercan (8). 1951


Rahmi Arer tarafından yayınlanan Rize Gazetesi zaman zaman siyasi haberlere yer verirdi.


Bizüm derdümüzi sen anlarsun
Başbakan Adnan Menderes Rize'de halkın sevgi seli ile karşılanmış, Rize mitingine çocuklar da ilgi göstermişti.


Zümrüt Rize Gazetesi'nin 05 Mayıs 1950 tarihli ilk sayısında 1950 genel seçimlerinde durumu manşet ediliyordu


1961 yılında AP'den Rize Milletvekili olarak parlamentoya giren, 1971-73 yılları arasında Turizm Bakanı olarak kabinede görev yapan Erol Yılmaz Akçal babası İzzet ve annesi Zemzem Akçal ile 

 
Demirel Rize'de. Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Rize ziyaretinde Rize'nin iki renkli ismi Tuncay Mataracı (1) ve Nihat Mete( 2) eşlik ediyor


MHP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Alpaslan Türkeş, Çayel Belediye Başkanı Sabri Sözer'i makamında ziyaret ederek belediyenin çalışmalarıyla ilgili bilgi alıyor 1977


Başbakan Bülent Ecevit Rizelilere hitap ediyor


Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin Rize Valiliği ziyaretinde Vali Ömer Büyükkent ve Rize Belediye Başkanı Memiş Ali Usta'dan bilgi alıyor 1987


İkisi de Aramızda Yok
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Rize ziyareti esnasında çekilen bu fotoğraf da yer alan Rize Belediye Başkanı Memiş Ali Usta ve Nihat Mete şimdi aramızda yok. İkisi de yaptıklarıyla anılıyorlar. Fotoğraftakiler :Rize Valisi Erol Zihni Gürsoy, Rize Belediye Başkanı Memiş Ali Usta, Nihat Mete, Yusuf Tiryaki ve Süleyman Demirel.


Anavatan Partisi Genel Başkanı Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz Rizelilere hitap ederken fotoğrafta Rize siyasetinin tanınmış isimleri Anap Rize İl Başkanı Arif Kopuz, İstanbul Milletvekili Şadan Tuzcu, Rize Milletvekili Ahmet Kabil, Mustafa Nazikoğlu ve Artvin Milletvekili Süleyman Hatinoğlu yer alıyor.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Şevki Yılmaz döneminde temeli atılan sahil parkının temel atma töreninde.

Fotoğraf ve Belgeler Fatih Sultan Kar Koleksiyonundan alınmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
23 Yorum