1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Rize Üniversitesi
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize Üniversitesi

A+A-

Önünde deniz, sağında ve arkasında Kaçkar yaylaları, etrafı Karadeniz’deki tüm güzelliklerle sarmalanmış bir Üniversite...

Rizeli olarak, Rize Üniversitesi ile ilgili hiç yazı yazmadım.

Rize Üniversitesi’nin başarılarında büyük emeği geçen, gece gündüz Rize ve Rizeli için çalışan Rektör Prof. Dr. Nazmı Turan Okumuşoğlu ile aynı ilçeden, komşu köydeniz.

Rektör Okumuşoğlu’nun dirayet ve ciddiyeti, başında bulunduğu Üniversiteye ve Rize’ye hizmet etmekteki samimi gayreti, her türlü takdirin üzerindedir.

Dahası; Rize Üniversitesi’nin başında Okumuşoğlu gibi; yüreği insan sevgisi ve hizmet aşkıyla dolu birinin bulunması da büyük bir şanstır.

Bu bir tespit değil, gerçektir.

***

RÜ, 17 Mart 2006 ve 26111 sayılı yasayla kurulan 15 yeni Üniversiteden biri.

KTÜ’ye bağlı iken kendisine devredilen Fen, Edebiyat, Su ürünleri, İlahiyat, Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulları ile birlikte Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Fakülteleri, Fen Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşan eğitim yuvasıdır. Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü RÜ, ilk mezununu 1997–98 eğitim ve öğretim yılında vermiştir.

Rize Üniversitesi, Tekel Genel Müdürlüğü tarafından; Fener Mahallesinde yaptırılan 5 bin metre karelik Milli Piyango Eğitim Kampusunda hizmet etmektedir. Reklamı sevmem, ama bilinmesinde fayda vardır. Tekel tarafından 2000’li yıllarında yaptırılan bu okulun inşasında Tekel Yönetim Kurulu üyesi olarak imzam bulunuyor.

Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın talimatları, ilgili Bakan Yılmaz Karakoyunlu’nun “oluru” ve Tekel Yönetim Kurulu olarak bizlerin de imzaları ile bu proje gerçekleşmişti. Gerek Bakan ve Başbakan Danışmanı, gerekse Tekel Yönetim Kurulu Üyesi olarak, bu eğitim yuvasının yapımındaki her aşamasını takıp etmiş biri olarak, bugün gelinen noktadan, başarılarından bir Rizeli olarak gurur duyuyorum. Rize Üniversitesi’nin, Rize ekonomisine de büyük katkısı vardır.

***

Rize Üniversitesinin önünde “Mevlevi Dervişleri” gibi semaya dönüşen, kışın buz gibi kapladığı, yazın hırçın dalgalara dönüşüp, gösteri yapan deli Karadeniz, arkasında ve sağında kışın beyaz sessizliğin kapladığı, ilkbaharda taze yeşilin, eflatun komarlarının ahengine bürünen, dört mevsiminin bir arada yaşandığı Kaçkar dağları ve yaylaları bulunuyor. Diğer tarafları ise cennet bahçesini andıran güzellikler vardır. Böylesine güzel bir coğrafyada eğitim görmek, öğrenci olmak herkese nasıp olmaz. Umarım; dışarıdan gelen öğrencilerimiz bunun kıymetini biliyorlardır.

Rize Üniversitesi ve bağlı Fakültelerin kurulmasında, her aşamasında emeği geçen eski-yeni siyasetçilerimize, gece-gündüz çalışan, üreten emek veren Rektör Prof. Okumuşoğlu ve tüm yönetim ve eğitim kadrosuna, ayrıca her aşamasında destek veren Rizeli hemşerilerime,desteğini hiç esirgemeyen KTÜ yönetimlerine içten teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum