1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Rize Üniversitesi’nin 4. kuruluş yıldönümü
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize Üniversitesi’nin 4. kuruluş yıldönümü

A+A-

Rize Üniversitesi 17 Mart 2006 tarihinde kuruldu. Rize Üniversitesi kuruluşunda KTÜ’ye bağlı iken kendisine devredilen Fen-Edebiyat, Su Ürünleri, İlahiyat ve Eğitim Fakülteleri ile Rize ve Fındıklı Meslek Yüksekokullarıyla birlikte Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Pazar Meslek Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Derepazarı T. Kıran Denizcilik Yüksekokulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Mevcut yapısıyla Rize Üniversitesi Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı bir üniversite durumundadır. Mühendislik ve Teknik Bilimler açısından da yeni fakültelerle geliştirilmesi planlanmaktadır.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu; Üniversitesinin kuruluşunun 4 yıl kutlamaları kapsamında şehrimizde görev yapan görsel ve yazılı basını rektörlüğünde bir kahvaltıda vererek ağırlamış oldu. Kusursuz bu kahvaltıda beyefendiliği, alçak gönüllülüğü ve sempati tavrıyla yanında basının çok rahat hareket ettiği Rektör Prof. Dr. Okumuşoğlu’nun, genel sekreterinin hiçbir basın mensubuna hoş geldiniz demeye gerek görmediği dikkat çeken önemli bir ayrıntıydı. Tabii ki Rize basınıyla genel sekreterin ne gibi bir sıkıntı yaşadığını bilmiyorum.

Rize Üniversitesi rektörü, Üniversitemizin kısa zamanda ülkemizin ilk 15 Üniversitesi arasına girmesine Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğine haklı olarak vurguda bulundu. Okumuşoğlu daha sonra kısaca, “Üniversiteler çağdaş ve uluslararası düzeyde kaliteye sahip bir eğitim için, profesyonel laboratuarlara, modern eğitim alanlarına ve kuşkusuz yetkin öğretim üyelerine ihtiyaç duyarlar. Bu açıdan fakülte ya da yüksekokul açmadan önce öğretim üyesi sağlanması düsturuna göre büyüme hedeflerimizi geliştiriyoruz. Amacımız, mezunlarımızın piyasalarda arandığı, içerisi uzman öğretim elemanlarıyla donatılmış yükseköğretim kurumları oluşturmaktır. Bu bağlamda, kurulan Tıp fakültemizi ve kurulması için çalışmalarını yoğun bir şekilde yürüttüğümüz Rize Onkoloji Hastanemizi en kısa süre içerisinde tam donanımlı hale getirip bölge insanımızın büyük şehirlerde sıkıntılarla dolu tedavilerin artık ilimiz, ilçelerimiz, komşu illerimizden gelecek olan hastaların ve tedavilerinin, her türlü sağlık hizmetlerinin üniversitemize bağlı hastanelerde yapılacak olması en büyük mutluluğumuz ve isteğimizidir. Onkoloji hastanemizin yapımı başta olmak üzere Üniversitemize her türlü maddi ve manevi desteği sağlayan hayır seven insanlarımıza, yaş çay üreticilerimize bu destekleri için minnettarız.” dedi.

Şu önemli bir gerçektir. Başkanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan’ın iktidarında sağlıkta ülkemizin genelinde olduğu gibi, en önemli sağlık yatırımlarının yapıldığı şehirlerden birisi de Rize’mizdir. Başbakanımız Sayın Erdoğan sayesinde ilimiz ve ilçelerimiz sağlık şehri olma yolunda emin adımlarla yürümektedir. Yeni Rize Devlet Hastanesi, Pazar/Ardeşen Hamidiye bölgesindeki yeni bölge devlet hastanesi, onkoloji hastanesi, çocuk gelişim hastanesi, diş hekimliği fakültesi, fizik tedavi ve iyileştirme merkezi, yeni sağlık yüksek okulu gelecek aylar ve yıllarda hizmete girecek olan çok önemli hastaneler ve yatırımlardır. Sayın Başbakanımız Erdoğan’a bu kalıcı sağlık ve eğitim hizmetlerinden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.

Tabii ki birçok bu hastane ve değişik fakülte ile okullarımızın esas beyni olan, Rize Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, ülkemiz ve memleketi için çalışan başarılı bir rektördür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum