1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize Valiliği tedbir paketi açıkladı
Rize Valiliği tedbir paketi açıkladı

Rize Valiliği tedbir paketi açıkladı

Yaklaşan kış şartlarından olumsuz etkilenmleri asgariye indirmek amacıyla Rize Valiliği bir dizi önlemler paketi hazırladı.

A+A-

Yaklaşan kış mevsimi ve kötü hava koşulları nedeniyle Rize Valiliğinde yapılan toplantıda ilde olumsuz koşulların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler belirlendi. Yapılan yazılı açıklamada kış şartlarından olumsuz etkilenmemesi için aşağıdaki tebirlerin alınmasına karar verildiği beliritldi:
Yaklaşan kış mevsimi nedeniyle, ilçe kaymakamlarımız tarafından sel baskını ve toprak kayması olabilecek yerleşim yerlerinin tespiti yapılacaktır.
Muhtemel sel ve toprak kayması gibi afetlere karşı vatandaşlarımız uyarılacaktır.
Boşaltılması gereken evlerin bulunması durumunda, gerekli tedbirler alınacak ve vatandaşlarımızın öncelikle yakınlarının veya yatılı okul, yurt ve pansiyonlara yerleştirilebilmesi için ön hazırlıklar yapılacaktır.
Afete maruz kalan vatandaşlarımızı iaşeleri ve diğer ihtiyaçları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacaktır.
Yoğun yağışların başlaması durumunda, Jandarma ve Emniyet birimlerince dere ve ırmakların üst kısımlarında devriye gezilerek suların çoğalması durumunda aşağıdaki yerleşim bölgelerine telsizle uyarılar yapılacaktır.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince (Köy Hizmetleri) iş makinelerinin planlaması yapılacaktır.
İş makinesi operatörlerinin izinleri kaldırılacak, özel sektörün iş makinelerinin hazır olması için kaymakamlıklarca gerekli önlemler alınacaktır.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ( Köy Hizmetleri) personeli, afet sona erinceye kadar ilçe kaymakamlarından izin almadan ilçeyi terk etmeyecektir.
Sel felaketine ve heyelana maruz kalacak yollarda, aşırı yağmur başlamadan önce kaymakamların, Jandarma Komutanı ve/veya Emniyet Müdürü-Emniyet Amirinin inisiyatifi ile yol trafiğe geçici olarak kapatılacaktır.
Afete ve sele maruz kalabilecek kamu binaları, ilçe kaymakamlarınca geçici olarak tahliye ettirilecektir.
İlçe kaymakamları, afet durumunda belediyelere ait vidanjör ve diğer iş makinelerini bölgeye sevk edecekler, şoför ve operatörlerin jandarma ve polis ekiplerince bulunabilecek yerlerde bekletilmesini sağlayacaklardır.
Emniyet Müdürlüğüne ait dalgıçlar ile Sivil Savunmanın Arama-Kurtarma Birlikleri hazır halde bekletileceklerdir.
Aşırı yağışların yoğun olacağı günlerde vatandaşlarımız, yola çıkılmaması ve balığa gidilmemesi konusunda uyarılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız