1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize Valiliği'nden kurban uyarısı
Rize Valiliği'nden kurban uyarısı

Rize Valiliği'nden kurban uyarısı

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Rize Valiliğinden alınacak tedbirlerle uyulması gereken kurallar hakkında bir basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisinin 27 Aralık 1999 tarih ve 23919 Sayılı resmi Gazetede yayınlanan “Yardım Toplama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik” gereği Türk Hava Kurumu’na verildiği hatırlatılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; “Kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisinin sadece Türk Hava Kurumuna verildiği ve bu Kurumun dışında yapılacak toplamanın suç oluşturacağı göz önüne alınarak, özellikle kurban derilerinin çeşitli dernek, vakıf ve illegal örgütlerin eline geçmemesi için gerekli tedbirler alınacaktır. Belediyelere ait kesim yerlerinin kullanılması için gerekli tedbirler alınacaktır. Kurban kesim yerleri olarak tespit edilen özel bir firmaya ait mezbahane ile Gündoğdu Belediye sınırları içerisindeki kesim yerleri hijyenik şartlara kavuşturulacaktır. Belediye Başkanlığı toplu kurban kesim alanları tahsis edecektir.
Kurban satış yerleri Umumi Hıfzısıhha Kanununa göre sağlık teşkilatı elemanlarınca incelenecek ve uygunluk raporu verilecektir.
Kurbanlık hayvan satış ve kesim yerleri her gün muntazaman ve usulüne uygun olarak temizlenerek dezenfekte edilecektir.
İl Müftülüğünce, kurban kesiminde göz önünde bulundurulması gereken hususlarla ilgili mahalli televizyonlarda halkı aydınlatıcı bilgilerin verilmesi sağlanacaktır.
Kurban derilerinin toplanması ve kurban kesiminde dikkat edilecek hususlarla ilgili, İl Müftülüğünce hazırlanacak bilgilerin belli aralıklarla belediye hoparlöründen halka duyurulması sağlanacaktır.
İlçe kaymakamları görevleri başında bulunacak, güvenlik kuvvetlerini sevk ve idare ile T.H.K’na yardımcı olacaktır.
Gündoğdu beldesinde kurulacak olan pazaryerinde, alım için gelecek olan vatandaşların ihtiyacını karşılayacak şekilde araç park planı hazırlanarak kullanıma sunulacak, bu park yerinin girişinde ve çıkışında trafiği tehlikeye düşürmeyecek şekilde düzenlemeyi Gündoğdu Belediye Başkanlığı sağlayacaktır.
Anayola tek bir giriş çıkışla sağlanacak olan park yerinde düzenlemeler Gündoğdu Belediye Zabıta ekiplerince sağlanacaktır.
Trafiğin güvenli bir şekilde seyretmesi için yolun dubalarla bölünerek kontrollü bir şekilde akımının sağlanarak vatandaşların düzenli bir şekilde geçişi Bölge Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce sağlanacaktır.
Yol kenarına trafiği tehlikeye sokacak araç parklarının önlenmesi, park yeri araçların kaldırılması Gündoğdu Zabıta Amirliğince, ihtiyaç duyulması halinde trafik tedbirlerine Gündoğdu Jandarma Komutanlığı ekiplerince yardımcı olunacaktır.
Satışa sunulacak olan büyük ve küçükbaş hayvanların barınak dışında cadde ve sokak aralarında/kenarlarında bulundurulmaması sağlanacaktır.
Satışı yapılan büyük ve küçükbaş hayvanların araçlara yüklenmesinin yol kenarında yapılması engellenecektir.
Belediyeler ve mezbahane yetkilileri kendi kontrollerinde yapılan kesimlerden sonra kurban derisi kabul etmeyecek, derilerin T.H.K.’na intikaline yardımcı olacaklar ve zabıta ekipleri vasıtasıyla denetimlerini bu amaçla yoğunlaştıracaklardır.
Tüm muhtarlar, derilerin T.H.K.’na teslimi, takibi ve kontrolü ile yetkili ve sorumludur.
Mevzuata uygun olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının araç-gereç ve personelinden yararlanılması konusunda T.H.K. yetkililerine yardımcı olunacaktır.
Halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından basın bülteni hazırlanacak ve basın kuruluşlarına dağıtılacaktır.
Güvenlik birimleri (polis, jandarma) T.H.K. dışında deri toplama girişimlerini önleyecek, yasa ve yönetmeliklere aykırı toplanmış derilere el koyarak T.H.K.’na teslim edecekler ve bu şekilde deri toplayan kişi veya müesseseler hakkında idari para cezası uygulanacaktır.
Kaçak deri toplanmasının önlenmesi amacıyla, güvenlik birimlerince motorize ekipler oluşturularak sıkı denetim yapılacaktır.
Kurban Bayramı süresince ortaya çıkacak kirliliğin önlenmesi amacıyla, sokak aralarında ve bina önlerinde kurban kesilmesi önlenecektir.
Kendi imkanları ile kurban kesen vatandaşlarımız, kurban atıklarını gömmeleri veya sızdırmaz torbalara koyarak belediyelerin çöp toplama yerlerine uygun zamanda bırakmaları doğrultusunda ilgililer tarafından uyarılacaktır.”
Bu işlemlerle ilgili olarak kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere Rize Vali Yardımcısı Cengiz Karabulut’un görevlendirildiği belirtilen açıklamanın sonunda, yasa dışı kurban derilerinin toplanması halindeyse ilgili yasa hükümlerince işlem yapılacağı hatırlatıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız