1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de coğrafi işaret tescilli Ayder balında üretim 2 tona ulaştı
Rize'de coğrafi işaret tescilli Ayder balında üretim 2 tona ulaştı

Rize'de coğrafi işaret tescilli Ayder balında üretim 2 tona ulaştı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda üretilen coğrafi işaret tescilli Ayder balında üretim bu sezon 2 tona yükseldi.

A+A-

RİZE (AA) - Ayder Yaylası Tarımsal ve Turizm Bal Kooperatifi Başkanı Recep Yaşar, AA muhabirine, Kaçkar Dağları Milli Parkı'ndaki 2 bin rakım üzerinde yer alan Ayder ve diğer yaylalarda arıcıların, yılın üç ayı zor şartlarda bal ürettiğini söyledi.

ayderbal3-001.jpg

Yaşar, Ayder balında verimin bu sezon arttığını belirterek, "Geçen sezon arıcılarımız 1,2 ton bal üretti. Bu sezon ise Ayder balında 2 ton üretim gerçekleştirildi. Özellikle coğrafi işaret aldıktan sonra Ayder balına talep arttı. Coğrafi işaret güven sağlıyor." dedi.

ayderbal2-001.jpg

Balın analizinin Hacettepe Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde yapıldığını anlatan Yaşar, tüketicilere, kooperatifin coğrafi işaretli balları dışında Ayder balı satılmadığı uyarısında da bulundu.

ayderbal1-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız