1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de eğitime büyük bağış
Rize'de eğitime büyük bağış

Rize'de eğitime büyük bağış

Rize’de eğitim yatırımları için merkeze 4 km uzaklıktaki Dörtyol köyünde vatandaşlar devlete 17 dönüm arazi bağışlayarak okul yapılmasını istediler.

A+A-

Muhammet KAÇAR - Rize’de eğitim yatırımları için istimlâk bedelleri ödenmesine rağmen arazi bulmakta sıkıntı yaşanırken merkeze 4 km uzaklıktaki Dört yol köyünde vatandaşlar okul yapımı için devlete 17 dönüm arazi bağışladı.
Milli Eğitim Eski bakanlarından Köksal Toptan’ın da köyü olan Dörtyol’da Topaloğlu Sağlık Eğitim ve Kültür vakfı kurucularının öncülüğünde eğitime destek kampanyası başlatıldı. Bu güne kadar eğitim ve sanayi yatırımlarından yeterince pay alamayan mahallelerle birlikte 47 muhtarlığı ve 30 bin nüfusu bünyesinde barındıran Salarha vadisinde vatandaşlar bağışladıkları arazilerinde Fen Lisesi spor salonu ve yurt binası inşa edilecek.
 
Bu inşaatlar için Topaloğlu, Şafak, Avcıoğlu ve Sofuoğlu aileleri yaklaşık 17 dönüm araziyi devlete bağışladı. Topaloğlu Sağlık Eğitim ve Kültür vakfı başkanı Ali Toptan “Bizler bu vadinin insanları olan Topaloğlu, Şafak, Avcıoğlu ve Sofuoğlu aileleri ile Vakfımızın öncülüğünde bir araya gelerek iki okul yeri çıkaracak arazi bağışladık. Hatta üçüncü okulun yerinin de hazır olduğuna dair mesajlar geliyor. Bu dere insanının eğitime olan susamışlığını gösteriyor. Köyümüzden de Milli Eğitim bakanı da çıkmıştır. Sayın Köksal Toptan’ın köyüdür burası aynı zamanda, Milli Eğitim Bakanının çıktığı bir köyde Vatandaşlarımız da kendisine yakışanı yapmıştır. Rize ‘de arazi parayla bulmak zorken, köyümüzde bu kadar arazinin bağışlanması çok güzel bir olaydır. Dörtyol’dan başlayan bu örnek davranış tüm vadiye yayılmasını diliyorum. Vadimize Üniversite bile sığacaktır. Bu denli bir arazimiz vardır. En azından orta öğretimde yatırımlar bekliyoruz. Bu konuda tüm siyasilerimizden, Valimizden, Belediye başkanımızdan, milli eğitim müdürümüzden gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyorum” dedi.
Dörtyol köyü muhtarı Hasan Sadıkoğlu ise yaptığı açıklamada “Bölgemiz belediye mücavir alanları içerisindedir. Merkeze 4. km uzaklıktadır. Düz bir alana sahiptir. Bizim vatandaşlarımız burada bir eğitim seferberliği başlattı. Bölgemiz coğrafi açıdan oldukça düzgündür. Şu anda köyümüzde 400 dönüm hiç işlenmemiş bir alan mevcut. Şu anda Fen Lisesi için yaklaşık 17 dönüm arazi bağışlandı. Diğer bir okul için 15 dönüm arazi hazır durumdadır. Bu arazilerin değeri bugün ki rakamlarla 1,5 trilyon yapıyor. Ama insanlarımız hiçbir maddi çıkar beklemeden arazilerini bağışlamıştır. Üniversite’nin de bu alana kurulması halinde birçok vatandaşımız da arazilerini bağışlaması için hazır durumdadır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum