1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de Emniyet atağa kalktı
Rize'de Emniyet atağa kalktı

Rize'de Emniyet atağa kalktı

Rize'ye bir süre önce atanan İl Emniyet Müdürü Şanmaz Demirtaş, İstanbul modeliyle çalışacak.

A+A-

Göktürk FIRAT - Rize İl Emniyet Müdürü Şanmaz Demirtaş, Rize'ye İstanbul'daki MOBESA Sistemi'nin bir benzerini kurarak il merkezinde teknolojik bir güvenlik ağı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rize İl Emniyet Müdürü Şanmaz Demirtaş, ileri teknoloji ve halk desteğini birleştirerek Rize'yi Türkiye'nin en huzurlu illerinden bir tanesi yapabileceklerini belirtti. İl merkezinde asayiş amaçlı kullanılan 8 adet şehir kamerası bulunduğunu kaydeden Demirtaş, "Bir inceleme başlattık. Tüm şehri kontrol altına alabilmek için 150 yeni kameraya ihtiyacımız var. İlk hedefimiz Rize Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet verecek bir kontrol-takip binası bulmaktır. Bu binayı temin ettikten sonra şehrin ihtiyacı olan 150 yeni kamera monte edilecektir. Bu kameralar ile şehir 24 saat kontrol altında tutulacağı gibi, olası bir asayiş olayının aydınlatılmasında görüntü kayıtlarından yararlanılabilecektir. Şehrin giriş ve çıkış noktalarına otomatik plaka tespit sistemleri kurmayı planlıyoruz. Bu sayede şehre giriş çıkış yapan tüm araçlar bilgi altına alınacaktır" dedi.
Tüm emniyet araçlarına GPRS sistemi yerleştirmeyi de planladıklarını kaydeden Demirtaş, "Böylece ani bir durumda en yakın ekibin noktası tespit edilerek en hızlı şekilde olay mahalline yönlendirilecektir. Teşkilatımıza ait tüm araçlar, dijital Rize Haritası üzerinde görülecektir. Araçlarımıza ağ bağlantılı bilgisayarlar yerleştirilerek, vatandaşlarımızın ifadeleri bulundukları noktalarda alacağız. Alınan ifade aynı anda ana bilgisayarlara düşecektir. Yine bu bilgisayarlar sayesinde, şüpheli araç ve kişi kontrolleri anında yapılacaktır. Memurumuz şüphelendiği bir plaka veya kişiyi tuşlara basarak sorgulayabilecektir. Bu hedeflerimizi hayata geçirmek için çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Bu proje için gerekli finansın sağlanmasında Rizeli iş adamlarının ve vatandaşların desteğine ihtiyacımız var. Bu güvenlik ağı ve Rizeli vatandaşlarımızın desteği ile Rize'yi Türkiye'nin en huzurlu illerinden bir tanesi yapabiliriz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum