1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de Erdoğan'dan Havalimanı düzeltmesi
Rize'de Erdoğan'dan Havalimanı düzeltmesi

Rize'de Erdoğan'dan Havalimanı düzeltmesi

Artvin Mitinginde Rize-Artvin havalimanının bitiş tarihini 2022 olarak dile getiren Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, Rize Mitinginde konuya açıklık getiren ifadeler kullandı:

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize'de coşkulu kalabalığa sesleniyor.

erd5-007.jpg

Dün Artvin mitinginde havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulunan ve 2022 yılında havalimanının biteceğini söyleyen Erdoğan, bugün Rize'de yaptığı konuşmada, "Havalimanımızın inşaatı hızla devam ediyor. Dün Artvin'de normal teslim süresi olan 2022 yılını ifade ettim. Müteahhitlerimizle konuştuk bugün. Hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar sonrası inşallah büyük bir aksilik olmazsa 2020 yılı sonunda Rize Artvin Havalimanı tamamlanmış olacak." dedi.

erd4-010.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Rize'deki 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti.

 "Has bahçe içinde gülümsün Rize, gönül gözüm, gönül dilimsin Rize, senin yüreğimde ayrı yerin var, baba ocağımsın, ilimsin Rize. Rize, baba ocağım, ana yurdum Rize." sözleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm hemşehrilerini selamladı.

Tüm ilçeleri de tek tek selamlayan Erdoğan, "Başındaki çemberin dalı var çiçeği yok, ha bu deli gönlümün sizden geçeceği yok. Benim gönlüm Rize'den vazgeçmez, Allah'ın izniyle Rize de bizden vazgeçmez." diye konuştu.

Her fırsatta Rize'ye gelerek, burada konakladığını ve hemşehrileriyle hasret giderdiklerini belirten Erdoğan, dün Ardahan ve Artvin'de miting ve toplu açılış töreni yaptıklarını hatırlattı.  

Yarın Ordu ve Samsun programlarına katılarak, Ankara'ya döneceğini bildiren Erdoğan, "Rize'den aldığımız güçle enerjiyle moralle inşallah 31 Mart'a kadar gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Bu seçimlerde de Rize'den rekor beklediğini vurgulayarak, vatandaşlara, "Rekora hazır mıyız? Türkiye'de 1 numara olacak mıyız?" diye soran Erdoğan, olumlu yanıt almasının ardından, "Siz isterseniz yaparsınız. Ben size inanıyorum. Sizleri sadece Allah için seviyorum." ifadesini kullandı.

Kadın ve gençlere "Kapı kapı dolaşıyoruz değil mi?" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlatacaklarımı bilmeyenlere de anlatmanızı bekliyorum. Birileri gözlerini dikmiş 31 Mart gecesini bekliyor. Kimler olduğunu anlıyorsunuz. Kim onlar? Malum, Rizeli bunlara fırsat verir mi? Rizeli, ülkesinin ve evlatlarının istikbali söz konusu olduğunda mücadele safının en önünde yer alır mı? Rize, 31 Mart'ta istikrarımıza, istiklalimize, istikbalimize göz dikenlere bir kez daha derslerini veriyor muyuz? Rize, 31 Mart'ta bir kez daha milli iradeye sahip çıkıyor muyuz? Rize, 31 Mart'ta bir kez daha tevazu, samimiyet ve gayretle 'memleket işi, gönül işi' diyor muyuz? 31 Mart'ta mührü gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz? Rize, 31 Mart'ta merkezde ve tüm ilçelerimizde belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?"

Vatandaşlara "Rabia çok önemli, öyle bir haykıralım ki tüm Türkiye duysun." diyen ve vatandaşlarla birlikte, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini tekrarlayan Erdoğan, "Duymayanlar duysun, duyanların yürekleri oynasın. Cumhur İttifakı'nın karşısına bir yanda Feto'yu, bir yanda PKK'yı alıp önüne birkaç parti katanlara 31 Mart'ta derslerini veriyor muyuz? İşte benim Rize'm budur." diye konuştu.

- "Bizim arkamızda da halk var, hak var"

Vatandaşlara, alandaki ekranlardan HDP'li bazı yöneticilerin konuşmalarının yer aldığı videoyu izleten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğu Karadeniz'den, Rize'den tüm Türkiye'ye sesleniyorum, Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Yok. Bizde Doğu Anadolu var, Güneydoğu Anadolu var, Karadeniz var, Akdeniz var, Orta Anadolu var, Ege var, Marmara var, 780 bin kilometrekare ile Türkiye var. Şimdi bunlara gönül verenlere sesleniyorum; Bay Kemal sen kimlerle kol kola gezdiğini görüyor musun? Sözde İYİ Parti siz kimlerle kol kola olduğunuzu görüyor musunuz? Saadet Partisi sen kimlerle kol kolasın? Rahmetli Erbakan Hocamız kalksa acaba bunlara ne derdi? Ah kardeşlerim ah, ne hallere düştük, ne hallere.

Şu hale bak durmadan yatıyorlar, kalkıyorlar 'Atatürk'ün partisi.' Atatürk'ün partisinin bunlarla ne işi var? Şu CHP'ye 31 Mart'ta sandıklarda bir Osmanlı tokadı vurmaya var mıyız? Onun için Türkiye'nin neresinde benim Rizeli hemşehrilerim varsa, bunları telefonlarla arayacak mıyız? Hepsini arayalım, hepsine bu durumları anlatalım. Ne diyor? 'Bizim arkamızda PKK var' diyor, 'Bizim arkamızda YPG var' diyor. Hanımefendi, bizim arkamızda da halk var, Hakk var, Hakk."

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Allah'a dayan, sa'ye sarıl, hükmüne ram ol, yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol." ifadelerini aktaran Erdoğan, "Bizim yolumuz bu ama onların yolu da onlar da İmralı'daki terörist başına sırtını dayıyor, hey gidi hey. İşte bunlara 31 Mart'ta gerek Batı'da, gerek Doğu, Güneydoğu, her yerde gereken dersi inşallah hep beraber vereceğiz." dedi.

rd3-001.jpg

“2020 yılının sonunda artık Rize-Artvin Havalimanı’nından Rize’ye geleceğiz” 
Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nin yapımının devam ettiğini ve bitiş tarihi ile ilgili olarak dün Artvin’de resmi olarak 2022 tarihini verdiğini hatırlatarak “Ben artvin’de dün resmi olarak 2022’yi söyledim ama sonra müteahhit firmalarla görüştüm. ‘Allah’ın izniyle fevkalade bir durum olmazsa 2020 yılı sonuna kadar da bitirebiliriz’ dediler. 2020 yılının sonunda artık Rize-Artvin Havalimanı’nından Rize’ye geleceğiz” şeklinde konuştu. 

“Çay bitkisi gen havuzunu oluşturuyoruz” 
Son 17 yılda ÇAYKUR tarafından Rize’de 10,6 milyon ton yaş çay alımı karşılığında üreticilere yaklaşık 11.3 katrilyon lira ödeme yapıldığını hatırlatan Erdoğan “İnşallah şimdi çay bitkisi gen havuzunu oluşturuyoruz. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK ve Üniversitemizin beraber yürüttüğü bu proje ile en az 2 bin adet genotipi tarayacak 2 adet gen havuzu oluşturacağız. Türk-Alman Üniversitesi işbirliği ile yakın zamanda bir Teknoloji Geliştirme Merkezi kuracağız” bilgilerini paylaştı. 

“Enflasyonun hararetini inşallah daha da düşüreceğiz” 
Erdoğan, birilerinin şimdi işsizliğini dillerine doladığını kaydederek şunları söyledi: 
“Türkiye’de hükümetlerimiz döneminde 9 milyon yeni istihdam ortaya çıkartarak cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık. Biz nüfusu artan bir ülkeyiz. Bunun yanında kadınlarımız ve gençlerimiz katkısıyla işgücüne katılım oranı fevkalade yükseldi. Buna rağmen Türkiye’nin böyle bir istihdam başarısını ortaya koyabilmesinin gerisinde istikrar ve güven içinde ülkemizi her yıl yüzde 6 oranında büyütmemiz vardır. Tabi bu durumdan rahatsız olanlar boy durmuyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında büyük bir ekonomik saldırıya maruz kaldık. Bu sebeple istihdamda bir miktar daralma ortaya çıktı. Hamdolsun ekonomik dalgalanmanın etkilerini önemli ölçüde kontrol altına aldık. Merkez Bankamız yeniden güçlenirken, inşallah daha ileriye gideceğiz. Enflasyon tekrar 6-7’lere kadar düşecek. Çünkü bize böyle 19-20 buralarda enflasyon yakışmaz. Bunu da aşacağız. Enflasyonun hararetini inşallah daha da düşüreceğiz. Milletimizi, vurguncuların, piyasa simsarlarının eline bırakmamak için tanzim satış uygulamalarını başlattık. Bay Kemal kuyruklar var kuyruklar diyor. Baş Kemal bu kuyruklar yokluk kuyruğu değil, bunlar varlık kuyruğu.” 

“Bu yıl sonu itibariyle işsizlikle mücadelede büyük bir hamlemiz var” 
“İnşallah bu yıl sonu itibariyle işsizlikle de mücadelede büyük bir hamlemiz var” diyen Erdoğan “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber bir hamle yapıyoruz. 3 ay boyunca ücreti, sigortayı, primleri, vergileri biz üstleneceğiz. Burada TOBB da destek verecek. Tüm işverenlerimizle beraber yıl sonuna kadar 2,5 milyon işsize inşallah iş temin etmiş olacağız. Adımlarımız kararlı bir şekilde sürüyor. Tüm işverenlerimizi devletin kendilerine sergilediği bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum. Biz girişimcilerimizin iyi günlerinde olduğu gibi kötü günlerinde de yanlarındayız. Bu anlayış ile desteğe ihtiyaç duyan girişimcilerimizin çalışanlarının 3 aylık ücretlerini kısa çalışma ödeneği kapsamında biz üstleniyoruz. İstihdam seferberliğini tüm valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, illerindeki, ilçelerindeki odalarımızla, borsalarımızla birlikte yürütecektir. 2017 yılındaki seferberliğimizde 1,5 milyonluk ilave bir istihdam başarısını yakalamıştık. Bu defa hedefimiz 2,5 milyon. Burası Türkiye. Burada iş var sloganıyla yürüttüğümüz bu seferberliği hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız. Hazine ve Maliye bakanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz diğer kurumlarımız bu konuda hazırlıklarını tamamladılar. Şuanda ekiplerimiz sahada çalışıyor. İnşallah yakında müjdelerini almaya başlayacağız. Bu kampanyaya destek veren her işverenimiz sadece ülkesinin değil aynı zamanda kendisinin de geleceğine sahip çıkmış olacaktır. Türkiye’yi el birliği ile büyüttük. Bugünlere getirdik. İnşallah 2032 hedeflerine de yine aynı şekilde ulaştıracağız” şeklinde konuştu. 

erd2-015.jpg

Rize’den Türkiye’ye iki büyük haberin müjdesini verdi 
Erdoğan, Rize’den Türkiye’ye 2 önemli haberin müjdesini vermek istediğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“Birincisi tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın elektrik abonelikleriyle ilgilidir. Bu kapsamda elektrik sulama tarifesini tüm tarımsal faaliyetleri içine alacak şekilde genişletiyoruz. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, seracılık yapanlarda artık tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabilecek. Bu uygulama ile üreticilerimize yıllık 500 milyon liralık destek sağlamış oluyoruz. İkinci müjdemiz yeni sondaj gemimiz. Adını Fatih koyduğumuz ilk sondaj gemimiz halen Antalya açıklarında faaliyet gösteriyor. Yeni gemimizi aldık adını Yavuz olarak belirledik. Getirip Yalova açıklarında demirledik. Bakım ve kontrol çalışmalarının ardından Yavuz’da Akdeniz’de petrol sondaj çalışmalarına başlayacak. Yavuz aynı standartlara sahip dünyadaki 16 ultra derin sondaj gemisinden biridir. Türkiye olarak Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğalgaz ve petrol hatlarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz gemilerimiz bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır. Sondaj işi bir yönüyle hesap, kitap, teknik işidir, bir yönüyle de nasip işidir. Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Bizde araya araya inşallah bulacağız. Gemilerimizin çalışmalarından müjdeli haberler alacağımız günleri inşallah çok yakın olduğuna inanıyorum.” 

“CHP sadece FETÖ ve bölücü örgüt ile değil aynı zamanda Kıbrıs Rumları ile de beraber yürüyor” 
CHP’nin bu çalışmalardan çok rahatsız olduğunu kaydeden Erdoğan “Korkuyor. Ya bulursa diyor. Bulursak biz kazanacağız. Bu konuyu Rumların ağzıyla mecliste gündeme getirdiler. Öne sürdükleri iddialar Yunun gazetelerinde manşete çıktılar. Akdeniz’deki faaliyetlerimizden hazımsızlık duyan kim varsa hepsinin ekmeğine yağ sürdüler. Biz ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını savunurken içerde böyle bir saldırıya maruz kalmamız gerçekten çok manidardır. Bu durum CHP’nin sadece FETÖ ve bölücü örgüt ile değil aynı zamanda Kıbrıs Rumları ile de beraber yürüdüğünü gösteriyor. Biz her alanda yerli ve milli çözümler peşinde koşarken onlar Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı dili konuşuyor, aynı saldırıları yapıyorlar. Şuanda bulunduğumuz cep telefonları ile iletişim yerli baz istasyonumuz ULAK tarafından sağlanıyor. Mitingimizi sosyal medyadaki yayınları ULAK baz istasyonları üzerinden gerçekleştiriliyor. Türkiye bunların eline kalsa inanın yerli ve milli baz istasyonlarımızı teker teker sökerler. Çünkü bunların sicili bozuk. Geçmişte Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması her alanda kendi ayakları üzerinde durması için atılan adımların hepsini bunlar engelledi. Engelleyemediklerini de tıpkı savunma sanayimizde tıpkı otomobilimizde yaptıkları gibi sabote ettiler” ifadelerini kullandı. 
Erdoğan, Rize mitingi sonrasında Trabzon’a hareket etti. 

er02.jpg

- Notlar

Miting alanında, "Rizeli yolundan şaşmaz, mührü yanlış yere vurmaz, öz evladı var iken başka adres aramaz", "Reis'in şehri Reis'in gençliği" şeklindeki pankartlar dikkati çekti. Üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın futbol oynadığı gençlik yıllarından bir fotoğrafın bulunduğu bir başka pankartta ise "Sayende gençler ilk 11'de" şeklindeki ifadenin yer aldığı görüldü.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından hazırlanan pankartta da "Adınızı taşıyan üniversitede okumanın gururunu yaşıyoruz" ifadesi yer aldı.

Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti'nin seçim şarkılarından "Nereden nereye" adlı parçaya eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması öncesinde AK Parti Rize Milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve Muhammed Avcı, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ile AK Parti'nin Rize Belediye Başkan adayı Rahmi Metin de birer konuşma yaptı.

Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamlayan Erdoğan, bu sırada mitinge gelenlere içerisinde çay olan kenevirden yapılan bez çanta dağıttı.

Mitinge, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

erd01-003.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum