1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de erken müdahale hayat kurtardı
Rize'de erken müdahale hayat kurtardı

Rize'de erken müdahale hayat kurtardı

İki saat arayla beyin atar damar tıkanıklığı ile geldiler, “trombektomi” tedavisi ile sağlıklarına kavuştular.

A+A-

Rize’de, 77 yaşındaki Fatma Birol beynin solunu besleyen en büyük atardamar tıkanıklığı, 68 yaşında Emine Kütükbaş ise beynin sağını besleyen en büyük atardamar tıkanıklığı nedeniyle iki saat arayla acil servise başvurdu.

112 acil servis ekipleri tarafından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi getirilen hastalara önce toplardamardan serum içinde pıhtı eritici ilaç tedavisi uygulandı.  Ardından anjiyo eşliğinde kasıktan girerek pıhtı çıkarma işlemi yapıldı.

hast4-005.jpg

İki saat arayla acil servise başvuran hastalara yapılan başarılı tedavi ve operasyonlar sayesinde tamamen tıkalı olan damarları açılarak, sağlıklarına kavuştular.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Tüfekçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, “77 yaşındaki Fatma Birol, ani olarak bilinç bulanıklığı, sağ kol ve bacakta güçsüzlük, yüzde kayma ve konuşma bozukluğu gelişmesi üzerine yakınları tarafından şikâyetlerinin başlangıcından 1,5 saat sonra hastanemize getirildi. Yaptığımız tetkiklerde beynin solunu besleyen en büyük atardamarın, kökten tamamen tıkanmış olduğunu saptadık. Hastaya acil olarak toplardamardan serum içinde pıhtı eritici ilaç tedavisi uygulandı.  Ardından zaman kaybetmeden girişimsel radyoloji ekiplerince anjiyo işlemi yapıldı. Anjiyoda beyni besleyen sol ana atar damarının tamamen tıkalı olduğu görüldü. Tıkanıklık anjiyo eşliğinde kasıktan girerek pıhtı çıkarma işlemi yapıldı ve tıkalı olan damar tamamen açıldı.”  dedi.

hast3-005.jpg

Bu işlemin tamamlanmasından yaklaşık iki saat sonra 68 yaşındaki Emine Kütükbaş isimli hastanın acil servise başvurduğunu söyleyen Tüfekçi, şunları kaydetti: “Bilinç bulanıklığı, sol kol ve bacağında tutmama, yüzde kayma, gözlerinin sağa kayması ve etrafını tanıyamama şikâyetleri ile hastaneye getirildi. Hastada beynin sağını besleyen en büyük atardamarın kökten tamamen tıkanmış olduğu düşünüldü. Hastaya ilk olarak toplardamardan serum içinde pıhtı eritici ilaç tedavisi uygulandı. Derhal anjiyo yapılarak beynin sağ tarafını besleyen ana atar damarın tıkalı olduğu görüldü. Tıkanıklık trombektomi işlemi yapılarak tamamen açıldı. İşlem sonrası bir gün yoğun bakımda takip edilen hastalar ertesi gün nöroloji servisine alındı. Her iki hastanın da şikâyetleri tamama yakın düzeldi ve hastaların birkaç gün içinde taburcu edilmesi planlanmaktadır.”

hast2-005.jpg

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Üyesi Girişimsel Radyolog Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Beyazal ise beyin atar damar tıkanıklığı toplumda yaygın görülen ve erişkinlerde sakatlığa, hatta ölüme yol açan en önemli hastalık olduğunu ifade ederek, “Ana atar damarların tıkanması halinde kısa sürede ölüme de yol açabilmektedir. Hastaneye ulaşmasında fazladan geçen her dakika hatta saniye beyinde milyonlarca hücrenin ölümüne sebep olmaktadır. Damar açıcı tedavi uygulanmamış olsa yatalak kalacak ve hatta ölümle sonuçlanabilecek bu iki hastamızda, hasta yakınlarının hastalığı hemen fark etmesi, 112 ekiplerinin hastaları hızla hastanemize ulaştırması ve ekip olarak zaman kaybetmeden yapmış olduğumuz etkin tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar almış bulunmaktayız.” diye konuştu.

hast1-008.jpg

Emine Kütükbaş’ın eşi Durmuş Kütükbaş, “Sabah kahvaltı sofrasında çay doldururken eşim aniden titremeye başladı. Tam düşmek üzereyken tuttum onu ve komşularımdan yardım istedim. Ambulans ile hastaneye getirdik. Hocama çok yalvardım. Eşime tekrar kavuşmak için çok dua ettim. Ağlayarak operasyonun bitmesini bekledim. Hocalarımdan Allah razı olsun. Şu an gerçekten çok mutluyum” diye konuştu.

Fatma Birol ise, “Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Hocalarıma çok teşekkür ediyorum. İnşallah daha da iyi olacağım” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum