1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de ortak tatbikat nefes kesti
Rize'de ortak tatbikat nefes kesti

Rize'de ortak tatbikat nefes kesti

Rize Valiliği tarafından oluşturulan Afet Timi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Jandarma, Emniyet, özel harekât ve Sivil savunma olarak tatbikat yaptı.

A+A-

Mustafa BAYRAK - Rize Valiliği tarafından oluşturulan Afet Timi, eğitim programı sonrası bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.
Rize Valiliği tarafından heyelan, su taşkını ve deprem gibi doğal afetlere erken müdahalede görev yapmak üzere polis ve jandarmadan oluşturulan Afet Timi bugün bir tatbikat gerçekleştirdi. Sivil Savunma Genel Müdürlüğü İstanbul Afet Birlik Komutanı Kemal Koçak tarafından, arama kurtarma konusunda eğitim gören 16 Özel Harekât Polisi ve İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı rütbeli 29 personelin eğitim programı geçtiğimiz gün tamamlandı. Eğitim programını başarıyla bitiren Afet Timi bugün bir tatbikat gerçekleştirdi. Rize Polis Evi bahçesinde gerçekleştirilen tatbikatta rehine kurtarma, yaralı nakliyesi ve enkaz altında yaralı kurtarma tatbikatı yapıldı.
Tatbikatı Rize Valisi Kasım Esen ve Rize İl Sivil Savunma Müdürü Osman Saroğlu da izledi.
 
Tatbikat sonrasında açıklama yapan Kemal Koçak Ortaklaşa tatbikatın can güvenliği açısından çok önemli olduğunu söylerken Rize Valisi Kasım Esen de göreve geldiğinde Rize’de heyelan ve dağda mahsur kalma olayları olduğunu belirterek, “İlimizde doğal afetler yaşanmakta. Her şeye hazırlıklı olmalıyız. Türkiye’de ilk kez Jandarma, Emniyet, özel harekât ve Sivil savunma olarak tatbikat yaptık. Bu birliktelik sağlanmalı. Yeni hazırladığımız projemizde 6 milyon dolara mal olacak heyelandan önce uyarı sistemini devreye sokmayı hedefliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var. Karadeniz bölgesinde en çok rastlanan olaylar doğal afetlerden olan heyelanlardır. Bunlara karşı dikkatli ve hazırlıklı olmalıyız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız