1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de polis, polise karşı!
Rize'de polis, polise karşı!

Rize'de polis, polise karşı!

Rize'de yaşanan garip olayda, polis kendi yakınlarının tepkisine karşı önlem alınca ilginç bir durum ortaya çıktı.

A+A-

Muhammet KAÇAR - Rize’de Polis lojmanlarına 15 metre mesafedeki cami minaresine baz istasyonu inşa edilmek istenince Polis yakınları olaya tepki gösterdi. Tedbir alan Polis kendi yakınlarından görevlileri korudu.
Rize’nin Fener mahallesi Polis Lojmanları önündeki Çay-kur camiinin minaresine bir GSM şirketi tarafından baz istasyonu yerleştirilmek istendi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfından izin aldıklarını belirten görevliler camide çalışmaya başlayınca çevre halkının tepkisiyle karşılaştılar. Tepkiyi gösterenlerin başında ise baz istasyonunun kurulacağı camiye 15 metre mesafedeki Polis lojmanlarında oturan Polis yakınları oldu. Tepki nedeniyle Çevik kuvvet şube müdürlüğü çevrede güvenlik önlemi alırken camiye kimseyi sokmadı. Kendi yakınlarından görevlileri koruyan Polis, bir yandan baz istasyonuna karşı çıkarken diğer yandan kurulması için görevlilere yardım etmek zorunda kaldı. Baz istasyonunun kurulması çalışmaları sırasında ise kimi zaman görevlilerle tartışma yaşandı.
“Bizi Polisle karşı karşıya getiriyorlar”
 
Rize üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü öğretim görevlisi ve Emniyet Amiri eşi olan Yrd. Doç. Dr. Nilüfer As, burada yaptığı açıklamada “GSM şirket yetkilisi yerleştirecekleri baz istasyonunun, 14.65 metrede zararının sonlanacağını iddia ediyor. Çizdikleri projeye göre caminin 15 metre uzağında site olduğu söyleniyor. Benim evim bu baz istasyonunun 15 metre uzağında. Yani 14.65 metreye kadar zararlı elektro manyetik dalga saçan bu baz istasyonunun hata payı olup 15 metreyi aşması halinde ne olacak. Rize’de boş yer mi kalmadı. Bu tip baz istasyonlarını yerleşim yerlerinin göbeğinde bir yere yerleştirmek ne kadar etik, ne kadar doğru, insanlar bu tür istasyonların zararının farkında değil mi? Diyanetle GSM şirketinin imzalamış olduğu bir protokol var. Bu protokol çerçevesinde, kombinasyonun güvenlik sertifikasını ilgili yerlere ölçtürmüşler. Ama imama soruyorum, dernek başkanına soruyorum, onlar bu konuda kendilerine danışılmadığını söylüyor. İşte yanlış olan bu. Şirket, kendi hizmetini sağlıklı şekilde yürütebilmek amacıyla, insanların sağlığı ile bu şekilde oynamamalıdır. Bizi burada Polis olan yakınlarımızla karşı karşıya getiriyorlar. Eğer bu karardan vazgeçmezlerse bize verdikleri Polis hattını hep birlikte iptal ettirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız