1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de radyasyon var!
Rize'de radyasyon var!

Rize'de radyasyon var!

Rize’nin çeşitli bölgelerinde değişik oranlarda Çernobil ve nükleer serpintilerden gelen Radyoaktif maddeye rastladı.

A+A-

Muhammet KAÇAR - Rize Sempozyumunda ele alınmak üzere il ve ilçelerdeki doğal radyasyonu düzeyini araştıran ekip yaptığı bilimsel ölçümlerde Rize’nin çeşitli bölgelerinde değişik oranlarda Çernobil ve nükleer serpintilerden gelen Radyoaktif maddeye rastladı. Rize Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu “Ölçümler sırasında topraktan gelen belli radyasyon değerlerinin dışında Çernobil ve nükleer serpintilerden gelen Sezyum (Cs-137) maddesini de” gördüklerini söyledi.
Rize Sempozyumunda konuşan Rize Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu Sempozyum için yaptıkları bilimsel çalışma sırasında Rize ‘deki doğal Radyasyonu ölçmeye çalıştıklarını fakat topraktan gelen belli radyasyon değerlerinin dışında Çernobil ve nükleer serpintilerden gelen Sezyum (Cs-137) maddesini de gördüklerini söyledi.


Çernobil faciasından sonra çevreye yayılan Radyoaktif dalgaların doğrudan doğruya Türkiye ‘ye gelmediğini belirten Okumuşoğlu “Önce Kuzey ülkelerinin ardından İsveç ve Danimarka gibi Avrupa Ülkelerine oradan da Trakya üzerinden Türkiye ‘ye , 4 Mayıs 1986 tarihinde ise radyoaktif serpintiler Rize ‘ye geldi. Yağmur bulutları ile bölgemize gelen Radyoaktif serpintiler özellikle o dönemlerde aşırı yağış alan Ardeşen ve Fındıklı bölgelerinde diğer ilçelere oranla daha fazla yayıldı. Yaptığımız ölçümlerde Çernobil ve nükleer serpintilerden gelebilecek sezyum maddesine rastladık. Ardeşen ilçesinde diğer ilçelere oranla daha fazla radyasyon tespit ettik. Paniğe kapılmaya ve endişe etmeye gerek yok ama bu değerlerin bilinmesi lazım. Bilim adamı olarak çevremizdeki her türlü bilgiyi bilmek durumundayız. Rize için yapılan bu ölçümlerin tüm Türkiye için yapılıp ülkenin doğal radyoaktivite haritasının çıkarılması gerekiyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız