1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de sebze fideleri elde kaldı!
Rize'de sebze fideleri elde kaldı!

Rize'de sebze fideleri elde kaldı!

Mayıs ayında kar ve dolu yağışlarının görüldüğü Rize'de sebze fidesi satan üreticiler sıkıntı yaşıyor.

A+A-

Hasan Fehmi Demir - Ali Maşalacı
RİZE (İHA) - Rize’de hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyretmesi, sebze fidesi satışlarını olumsuz etkiledi.

sebzefideleri2.jpg

Mayıs ayında yağan karın ardından Rize’de dün dolu yağışı meydana geldi. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyrettiği şehirde sebze fidesi üreticileri olumsuz etkilendi.

sebzefideleri1.jpg

Birçok üretici bahçesine ikinci kez fide ekimi yaparken, fide satışları da geçtiğimiz yıllara göre düştü.

sebzeci.jpg

Geçtiğimiz yıl 4 milyonun üzerinde sebze fidesi sattığını belirten Tahir Uzun, bu yıl sayının soğuk hava ve ekonomik şartlar nedeniyle 700 binlere kadar düştüğünü söyledi. Uzun, "4 milyon fide satıyordum, şu anda 650-700 bin arasında satıyorum. Havalar soğuk gitti ve ekonomik nedenlerden ötürü insanlarda para yok. Adam soruyor gidiyor. 7,5 liraya fide satıyoruz. Esas fiyatı 12,5 liradır. Fide siparişini birinci ayda vermiştik. Ben şu anda bazı fideleri almaya gerek duymadım. Çünkü nakliyeye de 50-60 bin TL vereceğim. Bizi bayağı sarstı. Vatandaşlar bir fidenin parası 7,5 lira olunca almak istemiyor. Balkona veya saksıya dikeceğim diyorlar. Satılmıyor, yapacak bir şey yok” dedi.

HABERİN VİDEOSU:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum