1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Rize’de siyaset netleşiyor
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize’de siyaset netleşiyor

A+A-

Sevgili okurlarım; iki yıl önce; Hasan Karal, AK Parti Rize İl Başkanlığına seçildiğinde kendisi ile ilgili düşüncelerimi yazmıştım. Okuyanlar hatırlayacaklardır.

“Karal, Rize’de il başkanlığı yaptığı dönemde, rakipleri tarafından çok yıpratıldı, adı bazı şaibelere karıştırıldı. Başbakan Erdoğan, kendisine  ‘biraz bekle-dinlen’ dedi. O da bekledi, ‘milletvekilliliği benim hakkımdır’ demedi, kimseye darılmadı, gücenmedi, partisi için elinden geleni yaptı. Kendini arındırdı, dostu-düşmanı tanıdı, hatalarından, yaptıklarından ders aldı, iyilerini aldı, yanlışlarını çöpe attı. Şimdi, yeniden il başkanlığına getirildi, bambaşka bir il başkanı olarak göreceksiniz"

Aynen dediğim ve yazdığım gibi oldu...
İl başkanı seçildiği gün herkesi kucakları, küskünleri barıştırdı, kendilerinden olmayanlara kapılarını açtı. İlçe ilçe, köy köy dolaşıp, teşkilatın gönlünü aldı, birlik ve beraberliği sağladı. Ufak işlerle uğraşmadı, Rize’ye hizmet verenlere sahip çıktı. Belediye başkanı, Çaykur Genel Müdürü ve milletvekilleri ile uyumu sağladı, vatandaşla kaynaştı, kendini sevdirdi. En önemlisi Başbakanın ilinde görev yapmanın sorumluluğunu ve ağırlığını hiç unutmadı. Bu başarıları; kendisine meclis yolunu açtı. Hayırlı olsun. Diyeceğim şu ki, Rize’den meclise gelecek; netleşen tek isim Karal’dır.

***

Rize’den kimler aday gösterilir? Dahası herkes aday. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı, işadamı Halim Mete; Rize’den aday gösterilirse şaşırmayın. Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Hemşin ve Çamlıhemşin (Laz) bölgesinin 100 bin seçmeni bulunuyor. Bu bölgedeki aday çok önemli. AK Parti, merkez sağdan oy getirecek, bürokrasi ve siyasi deneyimi olan, Ankara bürokrasisini bilen sürpriz bir aday çıkarabilir. Çıkarması de gerekiyor. Aksi taktirde 3-0 çantada keklik  değil.

CHP, Rize başta olmak üzere Karadeniz bölgesine çok ağırlık veriyor. Rize’den bir milletvekili çıkarmak için elinden geleni yapacak. AK Parti gibi CHP de merkez sağdan ve soldan oy alacak, yerelde denenmemiş, daha önceden seçimleri kaybetmemiş, siyasi ve bürokrasi deneyimi olan, bölgede tanınan dahası eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın desteğini alabilecek (Mesut Yılmaz kendisi aday olmadığı takdirde), sürpriz isimlerin peşinde. Parti merkezinden gelen müfettişlerce yapılan araştırmalar; Genel başkana iletildi.

***

225 bin seçmeni bulunan Rize’de; genelde 180–190 bin kişi oy kullanıyor. Referandum seçimlerinde yüzde 76 evet, yüzde 24 hayır çıkmıştı. Son belediye başkanlığı seçimlerinde AK Parti yüzde 45, Mesut Yılmaz’ın işaret ettiği aday ise yüzde 41 oy almıştı.

CHP’nin ortalama yüzde 10 oyu bulunuyor. Partinin yeni politikaları, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na olan halkın desteği; bu oranı yüzde 15’lere çıkarır. Mesut Yılmaz’ın destekleyeceği, yıpranmamış bir aday, diğer partililerin desteği ile CHP, yüzde 25 oy alır ki bu da bir milletvekilini rahat çıkarır anlamına geliyor. 30 yıllık gazeteci olarak; bu tahminlerimi kimse yabana atmasın. Hesabını buna göre yapsın. Rize’deki merkez sağ oyları hala güçlü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
40 Yorum