1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. RİZE'DE VALİ OLMAK
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

RİZE'DE VALİ OLMAK

A+A-

Zekeriya Şarbak’ın merkeze alınmasıyla boşalan Rize Valiliğine Trabzonlu Seyfullah Hacımüftüoğlu atandı. Hayırlı uğurlu olsun. Böylelikle görevdeki Trabzonlu valilerimizin sayısı 18’i buldu.

Benim de ilim olan Rize’nin yeni valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile Trabzon’da kaymakam adayı olarak göreve başladığı 1985 yılında tanışmıştık. Karadeniz Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapıyordum. Halen Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte hem okulu birlikte bitirdi hem de göreve aynı yerde başlamıştı. Dönemin Trabzon valilerinden Yılmaz Ergun ile Enver Hızlan'ın "Bu iki genç kaymakama dikkat edin! Geleceğin başarılı valileri olacaklar" dediklerini bugün gibi hatırlıyorum.

***

Hüseyin Aksoy ve Seyfullah Hacımüftüoğlu ikilisine 29 yıl süreyle gazeteci olarak; başarılarına elimizden geldiğince destek verdik. Dahası gönül bağımız, dostluğumuz oluştu. Hacımüftüoğlu dostumdan kişisel bir ricam oldu, dahası bunları konuşmak, danışmak, her şeyden önemlisi eski günlerimizi yad etmek için, ortak dostumuz Tacettin Çebi ile birlikte iki kez yemeğe davet ettik. Davetimize icabet etmedi, kişisel ricamla da ilgilenmedi. Doğrusu duygusal olarak biraz darıldım, kırıldım. Buna bir dost dargınlığı diyebilirsiniz.

***

Şimdi gelelim konumuza. Rize çok önemli bir ildir. İki tane başbakan çıkarmış, meclis başkanı yetiştirmiştir. Başbakanın ilinde görev yapmak çok zordur, hele de önceki yazımda dile getirdiğim kombinezon içinde denge kurmak, ayakta kalmak daha zordur. Eski valilerden Kasım Esen bir yıl, Zekeriya Şarbak ise 6 ay dayanabildi. Onları suçlamak için yazmıyorum, bir gerçeği dile getirmek istiyorum.

Rize nüfus bakımından küçük olabilir ama konumu bakımından önemli bir vilayettir. Rizeli her vatandaş, her muhtar başbakana çok rahat ulaşabiliyor, şikayet edebiliyor. En azından eski Başbakan Mesut Yılmaz döneminde öyleydi.

Rize’ye ilk kez tecrübeli, devleti bilen, Başbakanı yakından tanıyan, Bakan Hayati Yazıcı ve Ali Bayramoğlu ile uyumlu çalışacak, Rize’yi bilen, Rizeliyi, bürokrasiyi iyi tanıyan, Trabzon-Rize kaynaşmasını sağlayacak bir vali atandı. "Bize vali dayanmaz, bunu da bir yılda göndeririz" diyenler aldanacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum