1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Rize’de yangın var
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize’de yangın var

A+A-

Çaykur Rizespor, Giray Bulak ile yollarını ayırdıktan 8 gün sonra bombayı patlattı ve Engin Korukır’ı göreve getirdi. Yapılan 2 yıllık iş anlaşmasıyla birlikte Korukır, yeşil-mavili takımın patronluk koltuğuna oturdu.

Korukır, tam 3.5 yıldır görevde olan Rizespor A.Ş.’nin 8. teknik direktörü oldu. İstikrar sağlayacağız diye görev gelenler müthiş bir istikrarsızlık örneği gösterdi.

Rizespor önünde önerilen 30 kişilik liste vardı. Bu listeden 10 tanesiyle masaya oturuldu. Yapılan elemelerle sayı 4’e indirildi ve Engin Korukır’da karar verildi. Transfer komitesinin yaptığı son elemedeki isimlere baktığımızda Yılmaz Vural hariç, öne çıkan iyi isim Korukır oldu.

Şimdi sormak lazım, yapılan görüşmeler sonrasında bu isimleri yan yana koyduğunda bir cümle ifade ediyor mu? İsimlerle görüşülürken kriterler neler oldu? Doğru kriterler ortaya kondu mu?
Yönetim bu kararı verdiğine göre kendine göre bir kriter ortaya koymuştur.
Ancak Rize halkının, camianın taraftarının kriterlerine baktığımızda durum vahim. Rize’de yangın var.

2009 yılında Oktay Çevik ve Hasan Vezir’in gönderilmelerinden sonra gelen ve 5 hafta kalabilen Mehmet Şansal’a olan tepkiden çok daha fazlası şimdi yapılıyor. Aslında bu tepki, Korukır’dan daha çok yönetime yapılıyor.

Taraftarlar sezonu sabırsızlıkla bekliyor. Rize yangın yeri. Bu yangın sönecek gibide görünmüyor. Her gelen yangına benzin döküp büyütüyor.

Engin Korukır, iyi bir hoca olabilir. 1.Lig’i iyi tanıyordur. Ancak Rizespor’un başkan ve yönetimi yapmak istediği şeylerin hiçbirini anlatmadı. Rize’nin sesine hiç kulak vermediğinden tepki de çığ gibi büyüdü.

Oysa bir profesyonel yönetici, kriz yaratmaz kriz çözer.
Bir Profesyonel, olacakları önceden sezinleyip önlemlerini ona göre alır ve krizi önler.
Ancak Rizespor’un başkanı ve yöneticileri, kriz çıkartmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor.

Ortaklarla yapılan toplantıda yeni sezonda kesinlikle şampiyonluk parolasıyla yola çıkacaklarının altını çizdiler. Ancak yaptıkları onlarca hoca görüşmesinde kendi içlerinde bile kavga eder hale geldiler. Uzlaşma sağlayamadan yeni hoca ile anlaşmayı imzaladılar. Transfer komitesinin yaptığı teknik direktör oylamasında Engin Korukır’a karşı çıkanlar, sözleşme imzalanırken, hatıra fotoğrafında da yer aldılar.

Zaten yanlışlar da buradan kaynaklanıyor. Söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmuyor. Ayrıca, yöneticilerinin çoğu yeni hocayı cep telefonlarına gelen mesajlarla öğrendiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Rizespor’da her şey Nasrettin hocanın göle yoğurt mayalaması gibi “Ya tutarsa” mantığıyla gidiyor. Bugüne kadar tutmayan mayanın bundan sonra tutacağına inananlar akıl tutulması yaşıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız