1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. RİZELİ UNUTMAZ
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

RİZELİ UNUTMAZ

A+A-

İnsan bazen nedenleri anlamakta, hatta anlamaktan öte onları bulmakta çok zorlanıyor.
Hayatımızın birçok bölümünde nedensiz, sebepsiz, CEVAPSIZ… bırakılıyoruz, FARKINDA MIYIZ?
Sessiz kalıyoruz, tepkisiz ve yersiziz çoğu zaman. Olması gerektiği yerde olmayan, susması gereken yerde konuşan birileri olduk çıktık bu hayatta. Dut ardına dut ağza atıp susan birer bülbül olduk neredeyse. Birisi gelip “öt bülbül” deyip ağzımızdan dut’u eksik etmediği sürece de konuşmayacağız gibime geliyor.
Neleri kabullendik ister istemez? “Olmasın” dediğimiz halde neleri “olur” bildik bunca zaman?
Seçimler yaklaşıyor, mevsim kışa döndü, yurdumuzun dört bir yanını kar sarıyor. Aman dikkat! Adımlarımıza dikkat edelim, seçimdi, kardı, buzdu derken birde birileri itelerse bizleri, sizleri, ONLARI… İşte o zaman vay halimize, kayıp gitmemek elde değil.
……….
Alışığız ani kararnamelere, gece yarısı valilerimizin, müdürlerimizin değiştirilmelerine. Alışığız alışık olmasına da NEDENleri göremediğimiz zaman kalıyoruz öyle ortada, kış günü… ÜŞÜYORUZ!
Sayın valimiz Kasım ESEN’in Merkeze alındığını öğrendiğim zaman bir vatandaş olarak bir hayli şaşırdım. Şaşırmaktan öte çok üzüldüğümü de söylemeden geçemeyeceğim. Son zamanlar aklımda onca soru varken, onca cevabını bilmediğim NEDENlerim kurcalarken beynimi, bir yenisi daha eklendi aralarına. Yine karışıyor aklım, aklımız…
Her giden valimiz gibi, gidecek olan fakat gidişini istemediğimiz sayın valimiz Kasım ESEN de çok güzel anılar bıraktı bu güzel şehirde. Valimizin bu küçük ama bir o kadar da büyük şehri unutmayacağına eminim. Bir şeyden daha eminim ki bu güzel şehrin, mert insanları da Sayın ESEN’i unutmayacaktır.
Onca güzel türküler yakıldı bu şehre, nice şiirler, romanlar, kitaplar yazıldı adına. Hani fıkralarımız da çoktu bizleri tanıtan. Ama eksikti bir şeyler, tam değildi, yarım kalmıştı sanki Rize’ye dair yazılan satırlar. “RİZELİLER GÜNܔ dedik ve tamamladık satırları. Rize için Rizeli için yapılabilecek en güzel hizmet bu olsa gerek. Öncüsü bir Rizeli değil, fakat kısa sürede Rizeli olmayı, Rizeli gibi düşünmeyi kavramış kıvrak zekâlı birinin ürünü, Sayın Esen’in armağanı…
Öfkemizi bile tez zamanda çözmüştü Sayın ESEN, oysa alışık değildik öyle çabuk anlaşılmalara. Nice bürokratlar gelip geçti bu şehirden, onca Rizeliyim diyenler(!) bile anlayamamışken, Kasım ESEN bir Rizeli gibi anlar oldu bizleri…
Derken, bir gece yarısı kararnamesi!
“Yine mi, bu kadarına da pes!” dedirtir cinsten.
Eğitim adına, kültür adına ve insanımız adına yapılan çalışmaları unutmak gibi bir niyetimiz olmadı hiçbir zaman. UNUTMAYACAĞIZ, unutulmayacağımızı da biliyoruz.
Güle güle yazısı değil bu. İnsanlar bir daha haberini alamayacakları kişilere veda ederler. İnanıyorum ki Sayın ESEN’in irtibatı kesilmeyecektir bu güzel şehirle, haberlerimizi alacaktır, haberlerini alacağızdır. Temennimiz Rizeliler gününde, Rizeliyi anlayabilmiş birisi olarak aramızda olmasıdır.
Sözler gelip bazen düğümlenir ya boğazınıza, yazarken de elleriniz dolanır satırlara. Kelimeleri bulmakta zorlanırsınız, cümlelerinizin eksik kalacağını, tam olmayacağını sanırsınız ve bundan çok korkarsınız.
Biliyorum kelimelerim çok eksik kaldı, cümlelerim üzüntümüzü anlatmaya yetmedi. Yine de anlaşılmış olduğumuzu düşünüyorum.
Kasım bey,
Değerli Valim,
Sizi unutmak mı? Sanmıyorum. Rize adına yapacağınız nice planlarınız vardı eminim…
Gözünüzde, sözünüzde, yüreğinizde açık bu millete. Vatanımızın her yeri bizim, her yer Bilecik, her yer Rize…
Yolunuz açık olsun…
……….

Kimileri sorulan sorulara gözlerini kapar, kimileri sözlerini! Vatandaşı CEVAPSIZ bırakırlar.
Cevapsız bırakılan insanlar sussalar da bilirler, kendi NEDENLERİNE (!) gözleri ve sözlerini kapatmayanların nelere SEBEP olduğunu.
Ve hiçbir RİZELİ UNUTMAZ, unutulmaması gerekenleri.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum