1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rizeli ustadan dev kemençe
Rizeli ustadan dev kemençe

Rizeli ustadan dev kemençe

2 metre 8 santimetre uzunluğunda kemençe yapan Rizeli usta, Guinness Rekorlar kitabına girmeye aday.

A+A-

Hasan DEMİR - Rizeli kemençe ustası Saffet Ayhan, 2 metre 8 santimetre uzunluğunda kemençe yaptı. Kemençenin Doğu Karadeniz Bölgesine özgü bir müzik aleti olduğunu ve yörede oldukça sevildiğini belirten Ayhan, 2 metreden uzun kemençesi ile Guinness Rekorlar Kitabına girmek istiyor.
Geçimini işçiliği ve kemençe yaparak sağladığını ifade eden Ayhan, bunun yanında 10 yıldır kemençe yaparak da ailesine destek olduğunu, bugüne kadar çok sayıda kemençe yaparak sattığını söyledi.

Üç ay önce aklına büyük bir kemençe yapmak geldiğini kaydeden Ayhan, "İdeal bir kemençenin boyu 55 santimetredir. Gazetelerde daha küçük boy kemençe yapıldığını okumuştum. Bunun üzerine 2 metreden uzun kemençe yaparak Guinness Rekorlar Kitabına girmek istedim. Ailem ve arkadaşlarım bana bu konuda çok destek verdi. Geceleri evde, gündüz ise arkadaşımın mobilya atölyesinde çalıştım. 2 metre 8 santim uzunluğundaki kemençeyi üç ay sonunda tamamlamayı başardım. Şimdi Guinness Rekorlar kitabına girebilmek için gerekli girişimleri yapacağım." dedi.
Kemençeyi yaklaşık 2 bin YTL’ ye mal ettiğini belirten Ayhan, "Çok emek verdiğim ve çok uğraştığım için kemençeme değer biçemem. Benim için manevi açıdan çok değerli. Ama maddi durumum çok iyi olmadığı için çok iyi bir teklif gelirse satmayı düşünebilirim. Arkadaşlarım da kemençeyi açık artırma usulü ile satmamı tavsiye ediyorlar." diye konuştu.
Bu büyüklükte bir kemençeyi çalmanın zorluğuna dikkat çeken Ayhan, yaptığı kemençeyi daha ziyade aksesuar olarak düşündüğünü sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum