1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rizeliye Katmerli Kazık!
Rizeliye Katmerli Kazık!

Rizeliye Katmerli Kazık!

Rize’de 3 ay önce şaşaalı bir açılış yapan Özilay isimli çay işletmesi 980 ton yaş çay alıp çalışanlarının parasını da ödemeden iflas edip Rize’yi terk etti.

A+A-

Rize’de Türk çayını dünyaya tanıtma vaadi ile Merkeze bağlı Sütlüce Köyü’nde 3 ay önce fabrika açılışı yapan Özilay isimli Çay İşletmesi iflas ederek üretimini durdurdu.

Piyasaya, işçisine ve üreticisine borçlanan fabrikaya; icra kararı ile el konulduğu öğrenildi.

Firmanın Adanalı yetkilileri ise bir hafta önce Rize’den habersiz bir şekilde ayrıldı. Fabrika çalışanları maaşlarına karşılık fabrikada bulunan kuru çaylara el koydu. Piyasa alacaklıları ise alacaklarının tahsilâtı için icra işlemleri başlattı.

Katmer anlamış ama anlatamamış!
3 ay önceki açılışa da katılan Ak Parti İl Başkanı Yılmaz Katmer ise törende Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün adına gelen çelenklerin sahte olduğunu anladığını söyledi.

Yılmaz Katmer, Rize’de istihdama fayda sağlayacak bir fabrika açılacağı için konuyu araştırmadan açılışa gittiğini belirterek, “Ancak oradaki yöneticilerin bir sanayi işletmesini kaldıracak kapasitede olmadığını gördüğüm. Bu olayın Rizeliyi aldatma gibi olduğunu hissettim. Biran önce orayı terk etmek için çaba harcadım. Ben oradayken firma yetkilileri ile paylaştığım bir şey vardı. Sayın Başbakanımızın, Meclis Başkanımızın ve Dışişleri Bakanımızın çelenkleri vardı. Bunları görünce firma yetkililerinden Sayın Başbakanımızın çelenklerden haberi olup olmadığını sordum. Çünkü Rize’de Sayın Başbakanımızın çelenklerine biz aracılık ederiz. Onlara bunun doğru olup olmadığını araştırıp, doğru olmaması halinde bu bilgiyi basınla paylaşacağımı söyledim. Yaptığım araştırmada Başbakanımız dahil olmak üzere diğer çelenklerin de sahte olduğunu tespit ettim. Bu tip insanların Adana’dan gelip Rize’yi dolandırmamaları noktasında Rizelilerin daha duyarlı olması lazımdı. Bir tane koç kestiler, bir süslü açılış yaptılar diye değerlerimizi kendilerine teslim etmemiz doğru değildi.” Dedi.



Rizeli resmen dolandırıldı
Katmer’in olay patlak verdikten sonra yaptığı bu açıklama ise Adanalı firmadan kazık yiyen Rizelilerin tepkisine neden oldu.

Katmer’in, çelenklerin sahte olduğunu zamanında basın açıklaması yaparak Rizeliye duyurması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Madem o işi yapacak kapasitede görmemiş firmayı neden çıkıp söylemedi. Hem açılışa katılacaksın, hem de sahte çelenkleri görüp araştırdıktan sonra bu olayı kamuoyuyla o gün değil de iş işten geçtikten sonra bugün paylaşacaksın. Böyle bir şey olur mu? İcra kararıyla fabrikaya el konmuş. Müstahsil mağdur. Fabrikayı açanlar çekmiş gitmiş. Nerede oldukları belli değil. Biz de çay paralarımızı gelir de verirler diye bekliyoruz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Yaklaşık 55 çalışanı bulunan fabrikanın bu sezon üreticiden 980 tona yakın çay aldığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
13 Yorum