1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Rize'nin örnek şahsiyeti Fatih Sultan Kar
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize'nin örnek şahsiyeti Fatih Sultan Kar

A+A-

Sadece Rize’mizde değil, Rizeli ve Karadenizli; okuyan, araştıran, inceleyen, merak eden ne kadar insanımız varsa, onlar tarafından artık “Fatih Sultan Kar” ismi tanınıyor, takdir ve tebrik ediliyor.
Uzun zamandır kendisinden bahsedecektim. Ha bugün, ha yarın derken bugüne nasipmiş.
O, kendisinden bahsedilmeyi çoktan hak etmiş bir meslektaşımızdır.
Şairliği, yazarlığı, gazeteciliği, araştırmacılığı ile uzun yıllar Rize basınında başarılı ve önemli çalışmalara imza attı.
Beyefendiliği, çalışkanlığı, araştırmacılığı, arşivciliği ve fotoğrafçılığı ile diğer meslektaşlarına ve bizlere hep örnek oldu.
Aslında genç yaşına bu kadar farklı çalışmaları sığdırmasının altında yatan faktör, onun sesiz görüntüsünün gizeminde yıllardır saklamış olduğu hizmet aşkıdır.
Gayreti; ülkesine, toplumuna, bölgesine, tüm ülke ve dünya genelinde yaşayan Karadeniz insanına faydalı kalıcı eserler ve bırakmaktır.
Bu gibi hizmetler maddi güç gerektiren, masraflı ve yorucu çalışmalardır.
Ben biliyorum ki, Fatih Sultan Kar kardeşimiz bu noktada da kısıtlı ve sınırlı imkânlarına rağmen çok zorluklar çekerek, her türlü maddi ve manevi zorluklara rağmen rahatından, ekonomisinden, belki de birçok ihtiyacından kısarak kalıcı eserler ve hizmetler ortaya koymak için yıllardır çalışmaktadır.
Bu çalışmalarında bir nebze olsun mutlaka gönüllü katkı sağlayanlar olmuştur diye düşünüyorum.
Yine mutlaka bu gibi fedakâr yazarlarımıza bir kısım sivil toplum örgütlerimiz, vakıflarımız, iş adamlarımız maddi katkı ve imkânlar sağlamalı, destekleyici olmalıdırlar diye de düşünüyorum.
En son “Yeşile Adanmış Dizeler. Rize Şiirleri” kitabının basımını üstlenen, Rize Belediye Başkanımız Sayın Halil Bakırcı’yı yazara bu desteğinden dolayı kutluyorum.
Fatih, genç yaşında, kendisinde var olan yetenek ve kabiliyetle, büyük sabır göstererek adeta hayat üniversitesini kısa zamanda okumuş, yılmamış, yorulmamış, pes etmemiş, mağdur ve mağrur bir şekilde kendisini yetiştirmiş.
Sayın yazar F.Sultan Kar genç yaşta dağarcığını bilhassa, iyi bir gazeteci, iyi bir söz yazarı, iyi bir araştırmacı olarak geliştirmiş ve doldurmuştur. Rize’mizin son yılarda yetiştirdiği önemli söz yazarlarından, MESAM üyesi kardeşimiz Fatih’ten ilerleyen yıllarda Rize’mizin tarihine, kültürüne, şiirine, sanatına çok daha önemli katkılar sağlayacak eserler çıkaracağını biliyorum.
Bu konuda çalışmalar yürüttüğünü; resim, bilgi ve belgelerle kendisine yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum.
Bu eserlerle Rizeli gençlerin ilerde gurur duyacağı ve gerçekleri öğreneceği, örf ve adetlerini yaşatacağı aşikârdır.
Fatih Sultan Kar kardeşimize çok yönlü ve kapsamlı eser bırakan bu çalışmalarında daima başarılı olması dileklerimle sevgilerimi, tebriklerimi ve dualarımı iletiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum