1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'nin yeni lezzeti 'Cevizli balkabaklı fırın helvası’ oldu
Rize'nin yeni lezzeti 'Cevizli balkabaklı fırın helvası’ oldu

Rize'nin yeni lezzeti 'Cevizli balkabaklı fırın helvası’ oldu

Rize’de ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda daha önce ‘Pelise’ ile gündeme gelen lisenin ‘Cevizli balkabaklı fırın helvası’ ilgi odağı oldu.

A+A-

Hasan Fehmi Demir
RİZE (İHA) - Rize’de Türk Mutfağı Haftası sebebiyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

turizm5.jpg

Rize Merkez sahil dolgu alanında bulunan Çay Çarşısı’nda düzenlenen programa Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

muhlama6.jpg

Etkinlikte Rize Valisi Baydaş ile Belediye Başkanı Metin karşılıklı geçerek yayık vurdu. Düzenlenen etkinlikte daha önce likapa şırasından yaptıkları ‘Pelise’ ile gündeme gelen Ekrem Orhon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu kez yaptıkları ‘Cevizli Baklavalı Fırın Helvası’ ile damga vurdu.

helva1-001.jpg

Etkinliğin vatandaşların dikkatini çektiğini ve etkinlikte yer alan yemeklerin çok beğenildiğini ifade eden Vildan Oral, "Amacımız coğrafi işaretli ürünlerimizle birlikte kültürümüzü tanıtmak, lezzetli ürünleri değişik şekillerde sunmak. Yöremizin yemeklerini sunuyoruz. Vatandaşımızın ilgisi de çok güzel. Hamsili perde pilavımızı ve baklavamızı çok beğendiler. Perde pilavının hamsi ile birleşmesi ilgi çekti" dedi.

helva4.jpg

Ekrem Orhon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören Nilda Dilay Dalkılıç isimli öğrenci Cevizli Baklavalı Fırın Helvası’nı tadanların çok beğendiğini dile getirerek, “İçerisinde Bal kabağı, tahin helvası ve süt var. İlk önce bal kabağını haşlayarak rondodan geçirdik. Sütünü ekledik, helvasını ekledik, limonunu ekledik. Bence bu lezzet tutar. Yöresel bir lezzet oldu. Tadanlar çok beğendiler. Bence bu lezzeti herkes tatmalı” şeklinde konuştu.

yemek9.jpg

Yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni Selçuk Gün, Rize’ye yeni lezzetler kazandırmayı amaçladıklarının altını çizerek, “Okulumuzda çoğunlukta Rize’ye yeni lezzetler kazandırma peşindeyiz. Geçtiğimiz yıllarda likapadan hazırlanan bir tatlı olan Pelise’yi sunmuştuk. Bu yılda farklı bir şey denedik ve cevizli baklavalı fırın helvası yaptık. Balkabağı yöresel bir ürünümüzdür. Bunu tahin helvasıyla birleştirerek bir ürün kazandırmaya çalıştık. İnsanlarımızın damak zevkine hitap edecek bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Yiyenler çok beğeniyorlar” dedi.

helva2-001.jpg

mutfak8-001.jpg

helva3.jpg

asure7-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız