1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Rizespor'un 10 numara hikâyesi
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rizespor'un 10 numara hikâyesi

A+A-

Hikmet Karaman: Çaykur Rizespor' a 3 kez gelip en uzun süre görev yapan teknik direktör.

Bu Rizespor için büyük bir istikrar. Ya da istikrarsızlık.

Karaman, 2014-2015 sezonunun 12.haftası sonunda 3. kez geldiği yeşil-mavili takımda üst üste 3.sezonunu geçiriyor.

Bu 3 sezonda ara ve sezon başları ile tam 4 transfer dönemi geçirdi 5.sinin de sonuna geldi.

Bununla da 5 transfer döneminde yerli yabancı 30 dolayında transfer yapıldı.

Bugüne kadar yapılan transferleri açıp saçmaya gerek yok. Birçoğu boşa harcanan paralarla alınan isimler. Bir kaç tanesine de üstüne para verilerek gönderildi. Buna tek bir örnek vereyim Hikmet Karaman Polonya' dan Tuzskneyski'ye çok gol attırır diye özellikle isteyip aldırdığı Gürcü Nika. Bu ikisini mutlaka istiyorum diyerek aldırdı ama parasını verip gönderdik.

Neyse bunları bir kenara bırakalım.

Hem Rizepor yönetimi, hem de Hikmet Karaman, son 3 yılda yaptıkları yanlışlardan hiç ama hiç ders almıyor. Bu sezon Karaman, geniş yetkiler verilerek transferin başına geldi. Geçen yılkı kadro dağıtıldı yeni bir kadro kurdu ve bu kadronun durumu da ortada. Karaman, sürekli ekonomik bir kadro kurduğunu bununda gelişip büyüyeceğini söyleyip duruyor. Defalarca dile getirdik bu kurduğu kadronun kapasitesi bu kadar. Daha fazla bir şey yapamaz. Bu kadroda bazı oyuncuların bir ekonomisine bakalım. Sadece bonservis bedellerine. Jantscher 900 bin Euro. Petrucci 400 bin. Saddane 450, Oğulcan 1.500 bin TL. Devre arasında alınan Edemwonyi 1.4 milyon Euro. Tabi bu arada geçen yıl alınan Ahmet İlhan'ı unutmamak gerek. 2.250 milyon Lira. Diğer oyuncuların rakamlarını yazmıyorum. Fatura çok net bir şekilde ortada.

Harbiden çok ekonomik bir kadro. Suç kimde Scaut ekibinde mi?, Yönetim demi? Teknik Kadroda mı? Harbi söyleyin suç kimde?.Bununla da  Karaman geldiğinden itibaren onlarca oyucunun alındığı Rizespor'un durumu ortada. Takımı biraz olsun ayakta tutan tek isim 4 yıl önce Rıza Çalımbay'ın aldığı Kweuke.

Obranyak' tan sonra tam 1.5 yıldır da 10 numara alınamadı. Neden alınamadı? Bunun algı operasyonu da çok iyi yapılıyor. Bekliyoruz, bekliyoruz ama hep aldatılıyoruz. Neden bugüne kadar alınamadığının geçeklerini söylemiyorlar. Para ve sponsor yok. Yanlışa da burada düşülüyor. Önemli olmayan transferlerle yapabileceğin bu kadar. Sadece transfer algısı oluşturuyorsun. Rizespor yanlış yönlendirilerek kötüye gidiyor. Maalesef üzüntülerle ve cicili bicili sözlerle gün geçiriyoruz. Bu artık bir kabullenmişlik haline geldi.İdare edelim statüsü var. Hem futbolun içi hem de transferlerle ilgili ciddi bir baskı oluşturulmuyor. Aslında durumu herkes görüyor. Böylesine kötü bir performans gösteren bir takıma hem hoca hem de yönetime karşı daha fazla baskının olması lazım. Ama her şey sanki bırakılmış. Değerler çok fazla önemsenmiyor ve ona göre de hareket edilmiyor. Adeta kabullenilmiş bur durum ve Karaman'ın algı operasyonlarıyla bu şekilde gidiyor. Rize de artık bunu kabullendi. Şehri artık bu başarısızlığı çok alıştı. Başarının kaf dağının ardında kaldığını biliyor. Seyirci stada gelip maçı izlemese bile TV de kısa bir özette takımın durumunu görüyor. Heyecanını kaybetmiş bir şehir. Birbiriyle örtüşmeyen gerçekçi olmayan işler. Hikmet Hoca'nın her mağlubiyet sonrası aynı tip demeçler vermesinden artık insanlar sıkıldı. Kıçı kırık iki maç kazandığında da mangalda kül bırakmıyor. Geldiğinden itibaren onlarca transfer yapmasına rağmen istatistikleri ortada. Ama mazereti de hazır. Hala 10 numara alınamadı.  Bu kabullenmişliğin çok net fotoğraflarından biri. Bakalım bu ara geçiş algısı ne zaman bitecek. Zaten gelen oyuncuların bir çoğu da ara geçiş algısıyla gelmiş. Oysa bu işi doğru dönüştürüp yapmak gerekiyordu. Her şey kabullenmiş bir şekilde başlasın bitsin.

Hadi futbolda buda olabilir. Bunu da varsayalım. Doğrusunu kim yapacak, biz mi yapacağız? Bu oyuncu kadrosundan başarı çıkmaz: Bu kadroyu geliştireyim ve dönüştüreyim noktasında hala iddianı devam ediyorsan o zaman sana derler. 3 sezondur takımın başındasın ne yaptın? Lig' de kalmayı başarı olarak göstermeye çalıştın. Ama haklısın bu sezon lig'de kalırsak bu çok büyük başarı olur. Sancının temelinde bunlar ve bunlar gibi çok şey var. Hikmet hoca takımın içinde korkunç bir korku imparatorluğu da kurdu. Başarısızlığın nedenlerinden biride bu. Futbolcu cin gibidir. Sahada neyin ne olduğunu iyi bilir. Faturanın sürekli kendilerine kesilmesinden rahatsız. Baskı ve stres altında. Umarım bu da geçer deyip 10 numara bekleyişimize sabırla devam edelim. Şurada transferin bitmesine kaç gün kaldı.  Kemal Sunal'ın Salako filmindeki sözleriyle bitireyim. Pazartesi hafta başı. Salı sallanır, Çarşamba çarşafa dolaşır. Perşembe Cuma mübarek gün. Cumartesi Pazar tatil. Şurada ne kaldı? 4 gün kaldı. Bekleyip görelim 10 numara transferi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız