1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. RİZESPOR’UN TRANSFER ANAYASASI
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

RİZESPOR’UN TRANSFER ANAYASASI

A+A-

 

Ara transfer dönemi resmen başladı. Yönetimlerin değil ama taraftarların en çok sevdiği dönem transfer tahtasının açık olduğu zamanlardır. Her takım kesesine göre transferler yapar, eksiklerini kapatmaya çalışır.  Ama artık transfer yapabilmek eskisi kadar kolay bir iş değil. Rizespor Ticaret ve Sanayi A.Ş. Kısaca Çaykur Rizespor geçmiş yıllarda en fazla transfer yapan takımların başında gelirdi. Son 10 yılda kimler geldi kimler gitti. Yerli ve yabancı çuvallar dolusu paralarla alınan oyuncular doğru düzgün katkı sağlamadı. Üstelik üstüne para verilerek gönderildi.  Şartların en yüksek rakamlarında alınan futbolcularla yer yerinde onuyordu. Bir çoğu da faydalı olamadı. Futbolcular ve menajerleri zengin edildi. Aracılarda. Paraların su gibi harcandığı dönemlerde görev yapanlar şimdi başka yerdeler. Bunlarla ilgili asla bir aidiyet duygusu olmadığından aldığı çekin arkasını yazdırır.

Rizespor A.Ş’nin Son 10 yılda en büyük başarısı Kemal Yardımcı’nın Rizespor’a gelmesinde önemli rol oynadığı Mustafa Denizli ile süper lige çıkılması.

Şimdi dün yanlış olan bugünde yanlıştır, yarında yanlıştır. Dün yanlış olana bugün doğru diyemezsin.  Önemli olan geçmişte yapılan yanlıştan ders alıp doğruyu yapmaktır.  Rizespor başkanı Hasan Kemal Yardımcı 5 aylık görev süresi içinde kulübe çeşitli kaynaklardan ve sponsorlardan 35 milyon girdi sağladı. Üstelik dokuz doğurarak. TFF 1.lig’ de böyle giydi sağlayan kulüp yok. Hatta süper lig’ de büyükler ve yayın gelirleri dışında sağlayan da çok azdır. Bir yanda geçmişin borçlarını ödemek, diğer yanda zirveyi yanı süper lige çıkmayı kovalamak kolay değil. Yardımcı, içinde bulundukları şartları düşünerek bir transfer anayasası belirledi. Çünkü kulübün mali gücü ortada.  Belirli bir peşinatla performansa dayalı transfer. Bu şartlarda transfer yapmak kolay değil. Çok zor. Futbolcu ve menajer hep garanti para ister. İstedikleri rakamlar çok uçuk. Hal böyle olunca yaşı geçmiş futbolcuları istenilen şartlarda ikna etmekten başka bir çözüm kalmıyor. Bonservis ücreti vermeden, yıllık astronomik ücretlerle aslında çoğu zaman en kaz transferler yapıyoruz. Bunu taraftarın transfer beklentisi için dede yapıyoruz.

Rizespor’un belirlediği transfer anayasası ile durumunu iyi anlıyorum ancak kesinlikle çok ciddi takviyelere ihtiyaç var. Öncelikle de forvete ancak her şey kulübün mali gücü içinde. Şartları zorlayarak çikolata tadında transfer de şart.

Ligin ikinci yarısının başlaması ile birlikte süper lige çıkma yarışı daha güçlenecek ve yeniden şekillenecektir. Özellikle ikinci yarı tam bir psikolojik savaş içinde geçecektir. Hedefe ulaşma yarışları sadece mücadele ve tecrübe gerektirmez stratejide önemlidir. Bu stratejinin neler getirip götüreceğini zamanla göreceğiz. Çünkü söylemle eylem çok farklıdır. Eğer Rizespor bu sezon süper lige çıkamazsa bu büyük bir yıkım olur. Toparlanması da çok güç olur. Her madde bıçak sırtı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız