1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'ye modern teknoloji
Rize'ye modern teknoloji

Rize'ye modern teknoloji

Rize Devlet Hastanesi'de tunematik sisteminin devreye girmesiyle hastalar ve doktorlar rahatladı.

A+A-

GÖKTÜRK FIRAT - Rize 82. Yıl Devlet Hastanesi'nde uygulamaya konulan tunematik sistemi çalışanların işlerini bir hayli kolaylaştırdı.
Büyük şehirlerdeki bazı gelişmiş hastanelerde uygulanan sistem Rize'de ilk kez 82. Yıl Devlet Hastanesi'nde uygulamaya konuldu. Sistem sayesinde; hastalardan alınan kan örnekleri zarar görmeden, çok kısa bir süre içerisinde hastanenin bir katından diğer bir katına ulaştırılıyor. Basınçlı hava ile çalışan sistemde, alınan tahlil numuneleri bir tüp yardımıyla laboratuara giden boruya yerleştiriliyor. Basıncın etkisi ile tüp çok kısa bir sürede metrelerce yol kat edip zarar görmeden laboratuara ulaşıyor. Üç farklı tahlil alma odasından laboratuara aynı anda birçok numune gönderilebiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Tıbbi biyokimya Uzmanı Cemal Tayar, "Daha önceden hastanemizin çeşitli yerlerinde bulunan tahlil ünitelerinden alınan örnekler odacıların aracılığı ile bize ulaştırılıyordu. Elle taşınan bu numuneler hem bize geç geliyor hem de numunelerde tahlil sonucunu etkileyecek zararlar oluşabiliyordu. Bu sistem sayesinde tüp ile sisteme yerleştirilen numune metrelerce uzaklıktan bir kaç saniye içerisinde elimize geliyor. Kısa sürede tahlili yapılıp sonucu aynı sistem ile ilgili yerlere ulaştırılıyor. Bu sistem hem hızlı hem çok güvenilir." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız