1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. RİZE’YE ONKOLOJİ ÜNİTESİ
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

RİZE’YE ONKOLOJİ ÜNİTESİ

A+A-

—Ölümü paranızla öldürün-
Son günlerde güzel ve anlamlı bir çalışmanın ortasında buldu kendini bu şehir, o şehir, hemen komşu şehir…

KANSER ARAŞTIRMA VE TEDAVİ MERKEZİ (ONKOLOJİ ÜNİTESİ) projesi, Rize Üniversitesi bünyesinde bu yıl Eğitim ve Öğretim hayatına başlayan Tıp Fakültesi imzasıyla, bölge halkının SAĞLIĞI adına sağlıklı bir şekilde yürütülmeye çalışılıyor.

Güçlü bir “Merhaba”dır bu... Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Sesimizi Duyan var mı?” haykırışlarına verilmiş en iyi cevaptır.

“SESİNİZİ DUYUYORUZ” diye haykırıyor dernek mensupları, yıllardır eksikliğini hissettiğimiz, önemliden öte GEREKLİ olan bir hastanenin çalışmaları için, bizim için, çocuklarımız ve torunlarımız için belki de hayalini dahi kuramadığımız ötelerde bir zamanlarda var olacak neslimiz için… “VARIZ” diyorlar.

Kanser son dönemlerin en ürkütücü hastalığı oldu, sinsi bir düşman gibi aramızda geziniyor. 7’den 70’e kimsenin gözyaşına bakmıyor, çınarları da fidanları da toprağa…

Önlem alınmazsa düşman kuvvetlerinden çok, bir hastalığa kurban gideceğiz. Ve Gençlere de, yaşlılara da, çocuklara da ağlamaya devam edeceğiz… Evlatlar analarına, analar evlatlarına yıllardır ağladı durdu bu hastalık yüzünden. Size sarılmış bedenleri bir anda çekiverdi ellerinizden.

Şimdi sıra bizlerde, insanlığını kaybetmemiş olan bu güzel vatanın fertlerinde. Bedenlere saplanmış bu hastalığın ellerinden kurtarmalıyız insanlığı. Bugün onları, yarın kendimizi belki de sevdiklerimizi…

Ölüme muhakkak çare olunmaz, fakat hastalıklara bir şekilde çareler bulunabilir. Bireysel olarak yapacağımız ufacık bir katkıda dahi onlarca canın sağlığına kavuşmasına vesile olabiliriz.

Demem o ki; plan aşamasında olan Kanser Araştırma ve Tedavi Merkezi’ne yapacağımız en ufacık yardım dahi belki de yarın bizlerin sıhhatine kavuşmasına neden olacaktır.

“Benim ne gibi bir yardımım olur?” demeyin, bayramlarda onlarca belki de yüzlerce arkadaşınıza attığınız soğuk kutlama SMS’lerinin yerine atacağınız bir mesaj bu hastanenin yapılmasına katkınız olmasını sağlayacaktır.

Hadi durmayın RİZE yazıp 4353’e gönderin, gülen yüzlerin tebessümlerinin büyümelerini seyredin. Hem “fazla param gider” korkusu yaşamanıza gerek de yok, atacağınız her bir mesaj sadece 5TL değerinde. Bu sizi her gün ölüme biraz daha yaklaştıran sigara paketinizin miktarından bile daha az. Bence bugün “Ölümü satın alacağınıza, ölümü paranızla öldürün…”

Açılması planlanan Onkoloji ünitesi, diğer hastanelerden ayrı bağımsız bir şekilde işlev görecek. 7 katlı olması planlanan hastane binasında tek kişilik odalar, hasta refakatçilerinin kalabileceği şekilde, kendine özel mutfak ve banyosu olacak biçimde tasarlanıyor. Hastaların kendilerini bir hastaneden çok evlerinde hissedebilmeleri için projede yer alan isimler ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu büyük, yoğun ve zorlu etapta bizlerden istedikleri tek şey ise sadece “destek” vermemiz. Kimse size “servetinizi verin” demiyor, “geleceğiniz için 5TL’niz dahi bizim için önemlidir” diyorlar. Bu anlamlı çalışmada en azından bir tuğlanız olsun isteniyor.

Ben de, sesinizi duyanların sesini duyun istedim. Bu şehirden, o şehre, o şehirden komşu şehre ulaşsın bu haber.

Canlara can katmaya can atanlara yardıma “VARIZ” diye haykırdığınızı işittim. Ben bu güzel toprakların vatandaşından da bir tek bunu beklerdim.

Hiçbir şey öylece bitmeyecek, güzel günlerin devamı muhakkak gelecek…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum