1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Rize’yi Ankara’ya taşıdık
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize’yi Ankara’ya taşıdık

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nden…

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar ve Başbakanlık müşaviri Ali Haydar ile birlikte; Anayasa Mahkemesi Üyesi Muammer Topalı’i makamında ziyaret ettik. Gecikmeli olarak hayırlı olsun dileklerimizi ilettik.

İncekte yeni yapılan Anayasa Mahkemesi binası, özel tasarlanmış, her şey düşünülmüş muhkemel bina. Yeri ve konumu da çok güzel. Emeği geçenleri kutluyoruz.

Üye Topal, Danıştay üyeliği görevinde tanıdığımız, üstün niteliklere sahip, mütevazı yaşantısı olan, insanı ilişkilerine ve dostluklarına önem veren değerli bir hukukçu. Dirayeti, ciddiyeti, ülkemize hizmet etmekteki samimi gayreti, her türlü takdirin üzerinde.

Dostluğuna inceliğine yürekten teşekkürler.

 

HYSK’nın ressam üyesi ve...

Ömer Köroğlu… Trabzon-Tonya ilçesinden… Rize 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken, yüzlerce Hâkim ve Savcıların oylarıyla HYSK(Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği’ne seçilen bir hemşerimiz.

Başkenteki Rize Günleri çerçevesinde yapılan etkinliklerde hem yemekte, hem de Atatürk Kültür Merkezi’nde birlikte olduk. Rizelilerden olağanüstü ilgi görüyor, seviliyor.

Ömer Köroğlu’nun güzel özellikleri ni daha önceki yazımda belirtiğim için tekrar etmeyeceğim. Çok sevilen, saygı duyulan, aranan ilginç fikirleri olan, hukuk alanı dışında da söyleyecek çok sözü olan ressam yargıçlarımızdandır.

Etkinlik yemeğine katılan (Sohbet ettiklerim), Bakan Yazıcı, Rize Milletvekillerinden Hasan Karal, Nusret Bayraktar, eski bakan ve Çaykur Genel Müdürü  İmdat Sütlüoğlu, Milli Savunma Bakan yardımcısı Kemal yardımcı, eski Rize  valisi Nurullah Çakır, İçişleri müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, HYSK  üyesi Ömer Köroğlu, Danıştay üyesi İbrahim Er, Ankara 2.İdare Mahkemesi Başkanı Abdurrahman Beşer, Emniyet Genel Müdür yardımcısı  İsmail Baş,Rize Belediye başkanı Bakır,Rize Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Arslan ,Ceza evleri eski Genel müdürü Kenan İpek ve diğerleriyle sohbet ettik.

Bu arada, Gümüşhane eski Başsavcısı, Adana Başsavcıvekili Abidin Bozkan’i Ardeşen standında karşılaştık. Başsavcı Bozkan ile aynı dereden ve köydeniz. Çok üstün niteliklere sahip başsavcıdır.

Güzel özelliklerini gelecek yazımda söz edeceğim..

Yemekte ayrıca çok sayıda Rize’den gelen ve Ankara’da bulunan işadamı, bürokrat ve sanayiciler katıldı.

Danıştay üyesi Hayrettin Kadıoğlu ile Tacettin Şimşek ile de etkinliklerde birlikte olduk.

ÇAYKUR Yine lider…

Atatürk Kültür Merkezi’nde dolaşırken gördük, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü standı yine lider konumundaydı. Hepimizin gözbebeği ÇAYKUR’ ürünleri kapış kapış satıldı, ikram edilen çaylar ayakta içildi.

ÇAYKUR’un standına, yakın dostum Milli Savunma Bakan yardımcısı Kemal Yardımcı ile birlikte uğradık, daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eşlik ettim.

Standa uğradığımızda üç genel müdürü aynı masada gördük. Mevcut Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, eski Genel müdürlerden Tuncer Ergüven ile Nejat Ural… Ergüven, bir sağlık operasyonu geçirdi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi ilettim.

İmdat bey, başta olmak üzere, hepsi ile uzun uzun sohbet ettik. ÇAYKUR’un geleceğinden bahsettik. Genel müdür İmdat beyin misafirperverliğine teşekkür ediyorum… Bu arada,ÇAYKUR’un tüm ekibine..

İmdat beyin ev sahipliği, hem kuruma hem de kendisine yakışacak kalitedeydi. Aynı masada bulunan eski vekil Avni Kabaoğlu ile de Ardeşen’ı konuştuk.

Ardeşen evi(oğori)

Hep Kürt açılımı olacak değil ya..Arada bir Laz açılımını da yapalım…Lazcada ev –oğorı demektir.Ankara’da bu evi yaptık

Rize valiliği, belediye başkanlığı ve Federasyon işbirliği ile yapılan Başkent etkinlikleri, bütün ilçelerin faaliyetleri güzeldi. Olağanüstü ilgi ve gördüler. Rize Belediyesi’nin simit, bal peyniri, valiliğin ikramlarını arar olduk

Benimde ilçe olan Ardeşen ‘den söz edeceğim..Atmaca’nın güzelliği her şeyin üzerindeydi..Ardeşen kaymakamlığı ilçe Özel İdare müdürü Dursun Yaşaroğlu’nun misafirperverliği örnekti..15 kaymakamla çalışan,bunlardan 7’si vali olan kaymakamlarımızın ilgisi,itibarı takdire şayandı.Genç kaymakamlarımız ve belediye başkanlarımızın özel ilgileri,herkesi duygulandırdı.

Siyasilere diyorum ki,artık sevgili Yaşaroğlu,Ardeşen’e dar geliyor.Ankara’ya alalım ve özlük haklarını iyileştirecek bir göreve getirelim..

Çünkü bunu hak ediyor…Daha açık bir Genel müdür yardımcılığı veya eşdeğer bir görevi..

Benden hatırlatması..

Çamlıhemşin ilçe özel İdare müdürü Rauf Oguz’da aynı iltifata tabi tutuyorum..Gençlik Spor’da iyi bir görevi en güzel şekilde temsil eder..Bunun zamanı geldi de geçiyor.

Kılıçdaroğlu, horon tepti.

Rizelileri çok seven, değer veren, yaz tatilini ailesi ile birlikte Rize-Ayder’de geçiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret ettiği Rize günlerinde horon tepti. Trabzon milletvekili Volkan Canalıoğlu, Genel başkan yardımcısı İzzet Çetin, Milletvekili Sinan Aygun ve Ankara ilbaşkanı Zeki Alçın ile birlikte Kültür merkezine gelen Kılıçdaroğlu, olağanüstü ilgi gördü, Rizelilerin sevgi seli ile karşılaştı. Bütün stantlarını gezen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, iki saatten fazla Rizelilerle birlikte geçirdiler. Genel başkan Kılıçdaroğlu ”Rizelilerin sevgileri ve ilgilerinden büyük ilgi duydum” dedi.

Rize Ziraat Odası…

Rize Ziraat Odası standında simitle kivi reçeli yedik. Başkan Nevzat Piliç’in projelerini dinledik, Rize’yi konuştuk.

Rize bölgesinde 202 bin üretici Çay tarımı ile geçimini sağlıyor.Rize’de ikinci gelir kaynağı KİVİ  oldu.Bu konuda Rize Ziraat Odası hem proje üretiyor,hem de üreticilere destek sağlıyor.Ayrıca Likapa,Mandalına,Arıcılık,hayvancılığın gelişmesi için projeler üretilir..

Ve bunların tümü organik olarak yapılıyor, ölçümler yapılıyor, dünyaya tanıtılıyor... Bölgede ilk kez organik alabalık tesisleri kuruluyor..

Anlayacağınız Rize eski Rize değil. Güzel şeyler oluyor...

Bu konuda başkan ile geniş bir haber yapmayı planlıyorum...

Rize Ticaret Borsası

Rize Ticaret Borsasının etkinliği farklıydı… Meclis Başkanı Resul Okumuş ile Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve ekibinin, Rize’yi başkentte temsil etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadılar. Başkentteki tüm Rizelileri buluşturdular...

Hasan Önder hem köylüm, hem de yeğenim sayılır. Bilgi birikimi, tecrübeleri, çalışkanlığı ve zekice yetenekleri yönetim tarafından bilinmesi takdir edilmesi beni mutlu etti… Sevgili Hasan’ı yakından izliyorum..

Bu arada Rize Ticaret ve Sanayi Odası başkanı ve güleç ekibinin misafirperverlikleri de takdire şayandı. Meclis Başkanı Aziz Karamehmetoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ofluoğlu başta olmak üzere bütün ekibi yürekten kutluyorum. Ağırlıkları farklıydı. Meslektaşlarımdan Osman Can ve Faik Bakoğlu ile hasret giderdik, Rize’yi konuştuk. Alihan Telatar, yine her zamanki gibi haber peşindeydi.

Yine ev sahipliğini o yaptı

Rize’nin eski valisi, şimdiki İçişleri Müsteşarı… Seyfullah Hacımüftüoğlu... Rizelileri hiç yalnız bırakmadı. Her gün etkinliklere katıldı, gelen konuklarla ilgilendi. Daha önceki etkinliklere Rize valisi olarak ev sahipliği yapan müsteşar, şimdide fahri Rizeli olarak yaptı...

Her zaman söylerim, yazarım; Rize’de görev yapmak hem zordur hem de çok zevklidir. Rize’de görev yapan valiler, ya merkeze alınır, ya da terfi ederler. Çıplak ayakla keskin bıçak sırtında yürümeye benzer…

Hacımüftüoğlu, kendi deyimi ile ”Şu bizim Osman’ı 1985 yılından beri tanırım. Yazdıklarından hala bir şey anlamış değilim” diyorsa da, gazeteci deyimi ile geçiriyorsa da, müsteşar üstün niteliklere sahip, koltuğunu dolduran, ağırlığı olan değerli bir hemşerimizdir. Rize onu, o Rize’yi sevdi. Bakan Hayati beyin ve başbakanın desteği üzerinde… Dostluğumuz 1985 yılına dayanır.

Daha yazılacak çok konu var.

Hepsini birden bitirmeyelim...

Gelecek yazılarıma konu kalsın…

Ankara’dan sevgiler

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum