1. YAZARLAR

  2. Fatih Sultan KAR

  3. Rize’yi rezil etmeyelum
Fatih Sultan KAR

Fatih Sultan KAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize’yi rezil etmeyelum

A+A-

Pazar’ın meşhur delisi Çamlı Hakkı’yı belli yaşın üstündeki Pazarlılar tanır. Hakkı nasıl olduysa bir gün Ankara’ya gider. Sokakta yatarken onu gören bir Pazarlı:-Hakkı, sen burada ne yapıyorsun? der ve para vermeye kalkar. Hakkı başını kaldırır ve kendisini tanıdığını belli etmemesini isteyerek: -Sus der, Pazar’i rezil etmeyelum.

Lütfen Rize’yi Rizeliyi Rezil etmeyiniz 

Rizeli güzelin yanında yanlışın karşısında olur. Rizeli, değil Rizelinin hiç kimsenin kendini savunma, konuşma özgürlüğüne müdahale etmez. Rizeli dik durur kukarı (eğri ) olmaz. Bunun gereği olarak bende bu konuda düşüncelerimi yazıyorum. Ankara RİDEF’in yaptığı etkinliklerde benimde sergilerim oldu. Ve bu sergilerde sorunlarla da karşılaştım. Ama hiçbir zaman kişisel sorunlar Rize çıkarına yapılan bu etkinliklerdeki başarıyı görmeme takdir etmeme mani olmadı.

 

Şeffaflık mı? Şimdiye kadar neredeydiniz?

Günlerdir iç dünyamda sorguladığım Ankara’daki  RİDEF ekseninde gelişmelerde son noktayı Sayın Musa Abay’ın sözleri koydu.  Yaşanan o Rizeliye yakışmayan ve şeffaflıktan uzak olan kongre sonrası bir yorumunda "her şey şeffaf ve anlaşılır olacak" diyordu. Sanki o kongrede hiçbir şey yaşanmamış kongre çok şeffaf olmuş gibi ya da hiçbir yanlışlık yokmuş gibi böyle bir yorumda bulunuyordu. Rizeli her şeyi görüyor. Kamuoyu her şeyi biliyor. Bu tavır vurdumduymazlıktır ve alaydır. Çoğunuzun farklı farklı siyasileri var ve çoğunuz demeçlerinizde insan haklarından özgürlükten söz ediyorsunuz. Sayın Süleyman Basa ve arkadaşlarına karşı kongrede takındığınız tutum bu söylevlerle örtüşüyor mu?

 

Nerde ahde vefa

Ankara RİDEF Ayder'de Ayder Senfonisi, öğrencilere burs, Avrupa projeleri gibi sayısız projeye imza attı. Dört kez gerçekleştirilen Ankara Rize Günleri diğer şehirlere örnek oldu. Rize’nin Osmanlı Fermanları’nı kitap haline getirdi. Bunlar Süleyman Basa’nın önderliğinde hayat bulurken, harcamaların hesabını soranlara sorulmaz mı? Siz RİDEF için ne kadar zamanınızı harcadınız ve ne kadar katkı sağladınız?  Gerçekten Rize için emek sarf eden diğer insanlara da zarar verir bu hareketler. Bizde yarın böyle bir durumla mı karşılaşacağız diye düşünür, heyecanı kırılır.

 

Kayyum başkan RİDEF nereye

Benim bildiğim eğer gerekiyorsa (hukukçu değilim) Yapılacak kongreye kadar bir kayyum atanır. Kongrede kayyumun görevi sona erir. Çünkü kayyum tarafsız olur. Kongrede kayyumla atanan isimler divana oradan da yönetime seçiliyor.  Allah cc aşkına bu durum normal mi? Gazeteci büyüğüm Metin Topçu bu durumu şöyle özetlemiş: Ankara 7. Sulh Hukuk Mahkemesi; Medeni Kanun’un 75. Maddesindeki şartların oluşması nedeniyle üç üyeyi federasyon genel kurulunu toplantıya çağırmak üzere görevlendirmedi mi?  Bu görevlendirilen kardeşlerimiz o genel kurulu yönetmedi mi? Hazırladıkları genel kurul ne hikmetse, Mahkemenin kongreyi düzenlemekle görevlendirdiği üç kişiyi, seçti… Bu arkadaşlarımızdan biri başkan, biri başkan yardımcısı, diğeri de genel sekreter seçildi. Ne isabet ama!.. 12 den vurmak buna denir. Mahkemenin yönet diye görevlendirdiği üç arkadaşımız yönettiği o sürecin sonunda en tepeye otağ kurmuştur

 

Başka şehirlere örnek oldular

Her seferinde aylarca önceden çalışmalarını başlatan Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Basa ve arkadaşları dört tane süper Rize Günleri’ne imza attılar. Onların başarılarını gören insanlar takdir ettiler. Eski Bakanımız kültür ve sanat dostu Faruk Nafiz Özak “bu etkinliklerde bizi geçtiniz” dedi. Ankara’da düzenlenen Rize Günleri etkinlikleri Rize tarihinin en kapsamlı ve katılımlı etkinlikleridir. Rize’den ve diğer illerden Ankara’ya giden konuklar en güzel şekilde ağırlandı. Ve bu güzelliklere bir kez olsun takdir etmeyenler bu ağırlanmaları bile sorgular oldular. Biz bu güzellikleri İstanbul’daki büyüklerimize model alın diye önerdik. Her ne olursa olsun İstanbul’da yapılan bu tarz etkinlikler 50-70 stantla ( bunlarında yarısından çoğu Rize ile ilgisi olmayan stant ) ile yapılırken, Ankara’da  5000 metrekare alanda yer alan 230 stantta Rize ilinin tanıtımı yapılması büyük bir olaydır. Ama bunu görmek için tarafsız kaygısız bakan bir çift göz gerek. Eleştirelim tepki koyalım ama yıkmayalım. Belki de onlardan çok daha fazla ben eleştiriyorum kendilerini.

 

12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara RİDEF’in olağan genel kurulu var. Ankara’daki Rizeliler balkona çıkmadan evin içinde sorunları halledemediler. Yaratandan; çıkarın,  siyasi kaygıların Rize dışında amaçların olmadığı bir yönetim diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
11 Yorum