1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. RTEÜ Dijitalpark Teknokent'in temeli atıldı
RTEÜ Dijitalpark Teknokent'in temeli atıldı

RTEÜ Dijitalpark Teknokent'in temeli atıldı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesi ortaklığında yapılacak olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi Dijitalpark Teknokent'in temeli Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla atıldı.

A+A-

Dijitalpark Teknokent’in İstanbul Çekmeköy Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen törende, Dijitalpark Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı ve Dijitalpark Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank açılış konuşması yaptı.

nusretbayraktar4.jpg

Rektör Karaman konuşmasına, Dijitalpark Teknokent’in temel atma törenine katılanları selamlayarak başladı.

teknopark6.jpg

Bu yıl Üniversitenin kuruluşunun 15. yılı olduğunu belirten Rektör Karaman, “Malumlarınız olduğu üzere 15 yıl bir üniversitenin kurulması, gelişmesi ve kurumsallaşması için kısa bir zaman dilimidir. Ancak saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın destekleri, Üniversitemiz Geliştirme Vakfının katkıları ve akademik ve idari personelimizin özverili çalışmaları neticesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, geçen bu zaman zarfında fiziki alt yapı, akademik kadro, eğitim-öğretim kalitesi ile akademik performans ve başarı açısından çok önemli mesafeler kat etmiştir.” diyerek Üniversitenin ulusal ve uluslararası alandaki akademik performans ve başarılarından bahsetti.

karaman5-001.jpg

Rektör Karaman, Üniversite bünyesinde Teknokent kurmak için uzun bir süredir etüt çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, “Ancak özellikle Rize'de sanayinin çok sınırlı olması bizim önümüzü kapatıyordu. Tam da bu aşamalarda Türk Alman Üniversitesi ile ortak teknokent kurma fikri gündeme geldi. 21/05/2019 tarihinde kurmuş olduğumuz dijitalpark teknokent 01/06/2020 tarihinde faaliyete geçti. Bugün de burada temel atma töreni gerçekleştiriyoruz.” dedi.

teknopark7.jpg

Dijitalpark Teknokent'in Üniversite ve ülkenin ar-ge potansiyelinin gelişmesi ile milli sanayi hamlesine katkısı olması temennisinde bulunan Rektör Karaman konuşmasını şöyle tamamladı: “Teknokent kurma girişimimize en başından itibaren destek veren ve bugün de bu mutlu günümüzde aramızda olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'a, her daim yanımızda olan ve Üniversitemize destek veren Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkan ve Üyelerine, teknokentte ortaklarımız olan Türk Alman Üniversitesinin değerli Rektörü ile Türk Alman Üniversitesini Destekleme Vakfının başkan ve üyelerine, arazi konusundaki yardımları dolayısıyla Çekmeköy Belediye Başkanına, kısaca katkısı olan herkese şahsım ve RTEÜ adına ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ise konuşmasında, bugün son on dokuz yılda neredeyse sıfırdan inşa edilen 'Ar-Ge ve Yenilik' ekosistemine yeni bir aktörün daha dahil olduğuna işaret ederek, teknoparkların, teknolojik bilginin üretilmesi ve ticarileştirilmesi sürecindeki kritik rolleri dolayısıyla ekosistemin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

varank3.jpg

Bakan Varank, Ar-Ge ve girişimcilik kültürü olan bir ekosistemin ve nitelikli istihdamın oluşmasına Bakanlık olarak teknoparklar aracılığıyla aracılık ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Tabii, üniversitelerimizin de bilimsel ve teknolojik yetkinliğe sahip olması ve bu yetkinliğini ekosistemin yararına sunması da üzerinde durduğumuz ve teknoparklar vasıtasıyla elde ettiğimiz değerli bir sonuç. Bu doğrultuda, bugün temelini attığımız teknoparkımızın, üniversitelerimizi girişimci ve yenilikçi birer üniversite olma yolunda güçlendireceğine inanıyorum. İstanbul ve Rize'deki yerleşkeleriyle birlikte tam kapasiteye ulaştığında, 4 bin tam zamanlı Ar-Ge personelinin çalıştığı 300 girişimciye ev sahipliği yapacak önemli bir yatırımdan bahsediyoruz, hayırlı olsun."

teknopartk2.jpg

Bakan Varank, “Desteklediğimiz teknoloji geliştirme merkezleri, kuluçka merkezleri ve teknoloji transfer ofisleri de ekosisteme öncülük eden diğer aktörler. Girişimcilere ve gençlere ev sahipliği yapan bütün bu aktörler aynı zamanda, Milli Teknoloji Hamlemizin de vazgeçilmez paydaşları. Paydaşlarımızı, 'fikirden ürüne, üründen pazara olan tüm süreçlerde' iyi kurgulanmış desteklerimizle teşvik ediyoruz." diyerek yapılan destek çalışmaları ve verilen teşvikler hakkında bilgi verdi.

Dijitalpark Teknokent'in de altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşasına şimdiye kadar yaklaşık 15 milyon TL'lik hibe verdiklerini ve önümüzdeki dönemde de desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Bakan Varank konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından yetkililer butona basarak, temel atma işlemini gerçekleştirdi.

teknopartk1.jpg

Temel atma törenine, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Rektör Karaman Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, İstanbul Vali Yardımcısı, Çekmeköy Kaymakamı Adem Arslan, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Çekmeköy ve Sancaktepe belediye başkan yardımcıları, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı ve Dijitalpark Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar, Türk-Alman Üniversitesi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Nejat Aday, Dijitalpark Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, STK başkanları, siyasi parti başkan ve temsilcileri ile diğer yetkililer katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.