1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Saddam, idam edilecek!
Saddam, idam edilecek!

Saddam, idam edilecek!

Devrik Irak lideri, yargılandığı mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı...

A+A-

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Şii köyü Duceyl'de 148 Şiinin öldürülmesiyle ilgili yargılandığı davada insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırıldı.
Saddam Hüseyin, Mahkeme Başhakimi Rauf Abdürrahman'ın, hakkındaki karar açıklanırken ayağa kalkması talebine karşı geldi. Saddam, bunun üzerine iki mübaşir tarafından ayağa kaldırıldı ve kararın okununcaya kadar ayakta bekletildi.
Karardan sonra açıkça sarsıldığı görülen eski lider, mahkeme salonunda tekbir getirdi, "Vatan sağolsun!" ve "Düşmanlar ölsün!" diye bağırdı.
Eski Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a ömür boyu hapis cezası, Saddam'ın üvey kardeşi Barzan İbrahim El Tikriti ile eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid el Bander'e de ölüm cezası verildi. Mahkeme ölüm cezalarının asılarak infazına karar verdi.
Bu arada eski Baaslılar Abdullah Kahem Rueyd, oğlu Mezhar Abdullah Rueyd ve Ali Daeh Ali taammüden adam öldürmek ve işkence yapmakla suçlanarak 15'er yıl hapis cezası aldı.
Baas partisinin eski yerel yetkilisi Muhammed Azzam El Ali ise beraat etti.
KARARIN ARDINDAN
Mahkemede kararın açıklanmasından sonra başkent Bağdat'ın Sünni kesimden sertlik yanlılarının yaşadığı Azamiye semtinde polisle silahlı kişiler arasında çatışma çıktı.
Kentin bazı kesimlerinde ise mahkemenin verdiği kararlar havaya ateş açılarak kutlandı.
Parlamentonun ikinci büyük Sünni blokunun lideri Salih El Mutlak, "Bunun akıllıca bir karar olmadığını ve mahkemenin değil, hükümetin böyle bir karar alarak aşırıya kaçtığını" savundu.
El Mutlak, hükümetin, yüzlerce, binlerce ve hatta yüz binlerce ölümle birlikte bunun sonuçlarının sorumlusu olacağını söyledi.
Bu arada, Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'te sokağa çıkma yasağını delen bin kadoar kişinin devrik liderin posterleriyle mahkemenin kararını protesto ettikleri haber verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız