1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Saddam'ın hakimi konuştu!
Saddam'ın hakimi konuştu!

Saddam'ın hakimi konuştu!

Saddam Hüseyin'i ilk yargılayan ve baskılar sonucu istifa eden hakim Rizkar Muhammed Emin çarpıcı açıklamalar yaptı...

A+A-

Saddam Hüseyin'in, Şiiler'in öldürülmesinden yargılandığı davanın ilk başhakimi Rizkar Muhammed Emin, Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin Irak kanunlarına aykırı olduğunu söyledi.
Emin, Irak kanunlarının idam cezalarının bayramda infaz edilmesini yasakladığını ifade etti. Irak'ta Sünniler Kurban Bayramı'nı Cumartesi, Şiiler ise Pazar günü idrak etti. Emin ayrıca kanunların, idam cezalarının temyiz mahkemesinin kararından 30 gün sonra infaz edilmesini öngördüğünü, infazın 26 Aralık'taki mahkeme kararından hemen sonra gerçekleştirilmesiyle kanunların bir kez daha ihlal edildiğini savundu. Yetkililer ise kanunların, infazın temyiz mahkemesi kararından sonra 30 gün içinde gerçekleştirilmesini öngördüğüne hükmetti.
Hatırlandığı gibi Emin, Saddam Hüseyin'e karşı yumuşak davrandığı gerekçesiyle gördüğü siyasi baskılardan dolayı mahkemedeki görevinden istifa etmiş, yerine başka bir hakim tayin edilmişti.
Irak Milli Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai ise, Kurban Bayramı'nın gün ışığıyla başladığını, infazın ise gün doğmadan yapıldığını savunarak idamın bayramda yapılmadığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum