1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Sakız yutturan müsteşara ceza!
Sakız yutturan müsteşara ceza!

Sakız yutturan müsteşara ceza!

Rize'de bir seminerde kendisini dinleyen öğretmene sakız çiğnediği gerekçesiyle onu yutmasını isteyen MEB Müsteşarı mahküm oldu!

A+A-

Rize'de Hasan Kemal Yardımcı Denizcilik Meslek Lisesi’nde düzenlenen ‘Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı’ konulu seminere katılarak bir konuşma yaptığı sırada kendisini dinleyen öğretmenlerden birinin sakız çiğnediğini fark edince kızarak, “Öğrencileriniz sizin karşınızda sakız çiğnerse ne hissedersiniz?'' diyerek tepki gösteren ve öğretmene çiğnediği sakızı yutmasını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, bir atamayla ilgili "görevde keyfi davranmak" suçundan mahküm oldu.
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci'yi, ''görevde keyfi davranmak'' suçundan 11 ay 20 gün hapis, 11 ay 20 gün kamu hizmetlerinden yasaklama cezasına çarptırdı.
Hapis cezasını 3 bin 850 YTL para cezasına çeviren daire, para cezası ve kamu hizmetlerinden yasaklama cezasını ertelemedi. Niğde Milli Eğitim Müdürü Yaşar Sezgin, görevden alınmasının ardından kararın iptali istemiyle dava açtı. Konya İdare Mahkemesi, Sezgin'in görevden alınmasına ilişkin kararı iptal etti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ''uygulama kabiliyeti olmadığı'' gerekçesiyle kararın gereğini yerine getirmeyen Birinci hakkında, 765 sayılı TCK'nın 228. maddesinde ''görevde keyfi davranmak'' suçundan dava açtı.
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, davayı bugün karara bağladı. Daire, ''görevde keyfi davranmak'' suçunu sabit bularak Birinci'yi, 11 ay 20 gün hapis ve 11 ay 20 gün kamu hizmetlerinden yasaklama cezasına çarptırdı.
Hapis cezasını 3 bin 850 YTL para cezasına çeviren daire, para cezasını ve 11 ay 20 gün kamu hizmetlerinden yasaklama cezasını, ''sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmadığı'' gerekçesiyle ertelemedi. Birinci'nin kararı temyiz etmesi durumunda, istemi Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.
DİĞER DAVALAR
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Birinci'yi, daha önce de 4 ayrı davada, aynı suçtan hapis cezasına çarptırmış ve bu cezaları adli para cezasına çevirerek ertulemişti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bu kararlardan birinin temyiz incelemesini yapmış ve dairenin kararını onamıştı.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kesinleşen ilk mahkumiyet kararından sonraki davalarda verilen hapis cezalarının para cezasına çevrilmemesi ve ertelenmemesi gerektiğini ileri sürerek temyiz etmişti. Başsavcılığın ve sanığın temyiz istemlerini Yargıtay Ceza Genel Kurulu karara bağlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum