1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. Sarıgül, direksiyon başına geçmelidir!
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Sarıgül, direksiyon başına geçmelidir!

A+A-

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde birbiri ile uyumlu iki idareci arkadaştık. Bir dönem arkadaşım komşu ilçeye ben de çalıştığım dairenin daha üst makamına yönetici olarak görevlendirildik. Muhalefetteki sosyal demokrat bir partinin ilçe yönetim kurulu üyeleri almış oldukları çiçek çikolata ve kolonya türü malzemelerle komşu ilçeye atanan arkadaşımı ziyaret ederler. Burada bir anormallik yok. Ziyaret edip arkadaşımı kutlamaları doğal. Doğal ve etik olmayan o arkadaşların kendi ilçelerinde bir üst makamda görevlendirilen arkadaşlarını yanı beni ziyaret edip kutlamamaları. Buna da kırılmazdım ancak bu davranışlarının sonucunda çevrelerinden aldığı eleştirilere vermiş oldukları cevap daha çok incitici olmuştur.

Neymiş?

Arkadaşım bana göre daha ilerici ve demokratmış.

Bu özelliklerimizi hangi ölçütlere göre belirlediklerini hala anlamış değilim.

Ne gariptir ki; iki yıl önce çeşitli baskılar sonunda istemeden emekliliğe sürüklenirken, benden daha ilerici ve demokrat olduğu iddia edilen arkadaşım hala çalışabiliyor.

İstanbul’un fethi sırasında papazların meleklerin cinsiyetini tartıştığı zamanı andırır gibi; ‘kim daha solcu, kim ne kadar demokrat ve ilerici?’ gibi içi boş ve saçma düşüncelerle birbirlerimizle uğraşacağımıza enerjimizi kendi dışımızdaki rakiplerle mücadelede kullansak daha iyi olmaz mı?

Biz bu anlayışla gidersek daha çook bekleriz.

Okumayan, okuma özürlü olan toplumlarda liderin karizması; bilgi, birikim ve deneyimden plan, program ve hizmetlerinden çok daha önemlidir.

Karizmadan anlaşılan ise; boy, bos, güzellik, yakışıklılık, hitabet, görüntü ve gösterişin öne çıkmasıdır. Kimse liderin beyninin içinde ne taşıdığına bakmaz.

Aslında bireyler kendi kişiliklerinde eksik gördükleri, hayal edip sahip olmak istedikleri özellikleri liderlerinin şahsında aramaya çalışırlar. Bir nevi egolarını böyle tatmin etmiş olurlar.

Bazı değerlerin erozyona uğradığı, kültürün para ile ölçülüp yerlere düştüğü toplumlarda bilgi, birikim ve deneyimin pirim yapmayacağı,”Nasılsanız öyle yönetilirsiniz” hadisi ile belli değil midir?

Vizyona varmak için misyon sahibi olmak, hedefe ulaşmak için var olandan yararlanmak durumundasınız. Oyunu kuralına göre oynamak, içimizde beraber yaşadığımız toplum profilinden sonuç çıkarmak zorundayız. Temelde bizim gibi düşünmeyenlerden oy almak, onların varlığını kabul etmek ve değer yargılarına saygılı olmak gerektiğini bilmemiz gerekir. Çünkü onlar vardır. Uzaydan gelmemiştir.

Gençlikle beslenmeyen, kadınla süslenmeyen hiçbir siyasi akımın geleceği yoktur.

Gençliğin ve bayanların sempatisini toplamak için de karizmatik, genç ve sempatik olmak gerek.

Onun için;

Her ne kadar değişik bağlantıları olduğu, ham ve acemi bulunduğu ve daha pişmesi gerektiği gibi yıpratıcı eleştiriler alsa bile;

Bana göre;

Kendine güvendiği icraat ve konuşmalarından belli olan, heyecan yaratacağı herkes tarafından paylaşılan, genç ve karizma sahibi, yapıcı ve gerçeğe dayalı projeleri ile ilçesindeki kozmopolit topluma hizmet sunabilen, %70’e varan oranda oy alıp bunu her seçimde arttırabilen, halkın tüm değerlerine eşit mesafede, saygılı olup; “yöneticinin sızlanma ve şikayet etme hakkı yoktur. Yönetim çözüm yeridir. Önemli olan öncü olmaktır. Ya sıradan ya da birinci ve öncü olursunuz. Yönetici; sakin, soğukkanlı ve temkinli olmak durumundadır.” Gibi düşünceleri paylaşan Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül direksiyon başına geçmelidir.

Ancak bu şekilde hareketimizin makus talihini yeneriz.

Benden söylemesi…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum