1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. SARIKAMIŞ YOLCULARI
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SARIKAMIŞ YOLCULARI

A+A-

Bazı duygular okunarak ya da dinlenerek değil; yaşayarak, koklayarak ve havasını soluyarak daha anlaşılır, algılanır. Daha anlamlı olur.

Empati bu olsa gerek.

96 Yıl önce Sarıkamış’ın Allah-u Ekber dağlarında, soğuktan donarak ölen 90 bin şehidi şimdiye kadar hatırlayabiliyor muyduk?

Tarih kitaplarında okuduğumuz bilgiler haricinde ne kadar biliyorduk?

Sarıkamış’a gidene dek ne kadar önem veriyorduk?

***

Kafile başkanımız Metin öğretmen; o topraklardaki havayı teneffüs etmeden, engin bilgisi ile teorik olarak bizi doyurdu. Sarıkamış ile ilgili tarihsel bilgilerini bize aktardı. Akıcı ve keyif verici anlatımından sonra öğrencilerinin niçin bu kadar O’nu çok sevdiğini daha iyi anladım.

Metin dürüstlük sembolüdür. Dürüstlüğü sembolize etmemi isteseler temsil etsin diye O’nun heykelini dikerdim. Öğrencilerine olan ilgisi, onlara verdiği değer emekli olduktan sonra da devam edegelmiştir. Öğrencileri tarafından model seçilmiş bir kişidir. Bu kadar öğrencileri tarafından sevilen ve ömür boyu unutulmadan takip edilen bir öğretmen daha görülmemiştir. Kafilemizin en yaşlısı demek istemiyorum, bana göre en genci İshak dayıdır. O, uzun boyu ve şık giyimi ile adeta Atatürk’ün bu konudaki özelliğini takip eder. Hiçbir Allah’ın günü yoktur ki tıraşsız ve kravatsız dolaşsın. Sarıkamış’ta kravatını kaybedene kadar.

Bizim Kosı dayı. Halk ile ilişkilerden sorumludur. İnsanlara yaklaşımı ve iletişim kurması “onda şeytan tüyü mü var?” halk deyişini akla getirir. Hele birini ağına düşürüversin. Nerede olursa olsun ona bir şeyler anlatır, ikna etmeden bırakmaz. Şimdiye kadar O’nun bu ısrarından ve özelliğinden “Sarıkamış’taki kahve” hariç hiçbir sıkıntısı olmadı. İnsana zararı olur diye cep telefonu kullanmaz ama on dakikada bir sigara içer.

Avni öğretmen o sessiz ve nazik duruşu ile bugünlerde okey takım arkadaşlarından bir nebze uzakta kalmanın keyfini yaşamaktadır. Bir de araba tutmasa çok iyi olurdu.

Mehmet Ali abi olmasa bizi kim güldürecek ve moral verecekti? O fıkraları ve esprileri ile bize neşeli dakikalar yaşattı.

Halk şairi Ahmet abının şiirlerini dinlemeyen hayatında şiir dinledim demesin. O kendine has tarzı ile diyalog şeklinde yazılmış şiirleri ünlü edebi eserleri geride bırakacak niteliktedir. Bizimle paylaştığı şiir ve yumurtalarla keyifli dakikalar yaşadık.

Nihat abı ile Ali’nin espri ve şakaları ise bize ayrı bir renk kattı. Kameraman Ali yaşadıklarımızı belgeledi.

Bizim Yaşar’ı bu kafileye kattığımdan memnunum. O yörenin yollarını en çok tanıyanlardan biri. Bu konudaki tecrübelerinden faydalandık.

Şoförümüzü unutmayalım, yaşadıklarını yazmayalım. İçimizde en genç ve sıkıntı çekeni odur.

***

İnsan kendi kişilik özelliklerini yazamaz. Hele olumlu ve artıları asla. Eksik ve kusurlarını yazmak da yürek ister. Kişinin kendisi ve kusurları ile yüzleşebilmesi bir cesaret işidir. Ancak ben yine kendi özelliklerimi yazmaya çalışacağım. Unuttuğum diğer kusurlarım ile varsa olumlu özelliklerimin değerlendirilmesini okurlarıma bırakıyorum.

Yolculuk benim mızmızlığım, pimpirikliğim, evham ve olur olmaz yerdeki korkularımın dışında çok iyi geçti. Ben buluttan nem kaparım. Kuşku ile bakarım. Birazda cimriyim. Bu özelliklerim her ne kadar ekonomik durumum ve şeker hastalığımdan kaynaklanıyor olsa da bazen kişilikleri analiz etmemde, iç dünyalarını inceleyebilmemde yararı olmuyor değil.

***

Gittiğimiz günün akşamı Toprak Otel’deki konferans, oratoryo ve müzik ziyafetinin bize verdiği keyif ile dağın eteğindeki yürüyüş, aracımızın arızalanması ve geri dönüşteki yaşadıklarımız ise ayrı bir yazı konusudur. Bu şekilde koyduğumuz empati umarım yerini bulur. Organize edenlere teşekkür ederken yaşattıklarımdan dolayı da özür dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum