1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Sarp Kapısında büyük operasyon
Sarp Kapısında büyük operasyon

Sarp Kapısında büyük operasyon

İhbar üzerine Sarp Gümrük Kapısı yakınındaki noktalara operasyon düzenlendi. Çok sayıda kaçak mal ele geçirildi.

A+A-

Artvin'in Hopa İlçesi'ne bağlı Sarp Köyü'nde İl Jandarma Komutanlığı ve Hopa Vergi Dairesi elemanlarınca yapılan operasyonda çok miktarda gümrük kaçağı malzemeye el konuldu.
Edinilen bilgiye göre, 21 Kasım 2006 Salı günü Hopa İlçesi Sarp Köyü'nde oturan M.A.T, T.T. ve G.P. isimli şahısların ev ve depolarında Gürcistan'dan getirilen muhtelif gümrük mallarının bulunduğu ihbarı üzerine jandarma ve vergi ekipleri harekete geçti. Hopa Sulh Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı ile şüphelilerin Sarp Köyü'nde bulunan ev ve depolarında 21 Kasım 2006 günü saat 19.10'da Artvin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Hopa Vergi Dairesi'nden görevli bir memur ile birlikte arama yapıldı. Arama neticesinde şahısların ev ve eklentilerinde faturasız; Gürcistan menşeli 410 şişe votka, 3 bin 650 paket muhtelif marka sigara, 100 kutu havyar, bin 200 adet boş CD, 139 çift spor ayakkabı, 4 kilo sıvı halde kurşuni renkli cıva, 32 litre muhtelif bidonlarda el yapımı votka ve Gürcistan menşeli 96 kilo bal ile yaklaşık değeri 225 bin YTL olan faturasız çeşitli Türk malı tekstil ürünleri ele geçirildi.
Gürcistan'dan Türkiye'ye Sarp Sınır Kapısı'ndan günü birlik giriş çıkış yapan Gürcistan uyruklu özellikle bayan şahısların Gümrük kanununun "Yolcu İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar" bölümündeki yasal haklarından faydalanarak az miktarda yanlarında getirip Sarp Köyü'nde kiraladıkları çeşitli yerlerde bu malzemeleri depolayarak yurt içindeki umuma açık yerlere satış yapmak suretiyle gümrük kaçakçılığı suçuna sebebiyet verdikleri anlaşıldı. Şahıslara ait üç evin depolarında faturasız olduğu tespit edilen ürünlere el konularak, Hopa Gümrük Muhafaza Memurluğu'na teslim edildi. Gürcü şahısların getirdiği malları evlerinde depolayan T.T, G.P. ve M.A.T.'ye gümrük kaçakçılığı suçundan sevk edildikleri adli makamlarca toplam 54 bin 834 YTL para cezası uygulanarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız