1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Sayın bakan, üşüyorum!
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın bakan, üşüyorum!

A+A-

 

Vatandaşına parasıyla doğalgaz satamayan devlet.

Sevgili okurlarım, 25 yıldır Ankara’da yaşıyorum. Değişik hükümet ve iktidarlar gördüm.

İlk kez Doğalgaz’ı karneyle geçtiğimiz yıl aldım. Geçen yıl başladı, bu yıl devam ediyor. Yaz aylarında aylık 90, kışın ise en çok 300 TL’lik doğalgaz alabiliyoruz.

Böyle devam ederse, Ankara’nın göbeğinde soba kurup, meslektaşlarımı çağıracağım.

Büyük-küçük dairede otur, evli-bekâr ol. Kalabalık nüfus ol, sonuç değişmiyor. Bu sorun sadece benim sorunum değil, Ankara’da yaşayan her vatandaşın ortak sorunudur.

Başbakan Davutoğlu’na, Enerji Bakanı Taner Yıldız’a, Doğalgaz Genel Müdürüne açık şikâyetimdir.

 Sayın Başbakan, Sayın Bakan, paramla, ihtiyacım olduğu kadar doğalgaz almak istiyorum. Bu kadar basit. Vatandaş parasıyla doğalgaz alamayacak konumdaysa, açıklama yapın ve vatandaş  durumunu bilsin.!

Hem” sorun yok, güçlü devletiz” diyeceksiniz, hem de vatandaşa parasıyla doğalgaz satmayacaksınız.

İstendiğinde el altından doğalgaz satıldığını da biliyoruz.

Bu ne çelişki?

***

Ankara-Emek, 73.Sokak (yeni 16 sok) 8/14 nolu dairede oturuyorum. Gelip baksınlar, sayacımı incelesinler.

Şimdi sormak istiyorum. Dubleks-çatı katlı evde oturuyorum, okula giden çocuklarım var. Abartmıyorum, günde 25 metreküp yakmama rağmen istediğim gibi ısınamıyorum. Fazla yakmak gibi bir yarışım da, param da yok.

15 Aralık günü 300TL’lik 275 Metreküp doğalgaz alabildim. En tasarruflu bir şekilde günde 20 Metreküp tüketilmesi durumda 13 gün yetecek.17 günde neyle ısınacağım? Ankara’nın göbeğinde soba mı kuracağım?

Günde en idareli 25, aylık 750 TL’lik doğalgaz kullanmam gerekiyor, bana sadece ayda şimdilik 300, yılbaşından sonra 500TL’lik gaz satıyorlar.

***

 (On yılda, 2002-2010 ) Devletin dış borcu 148 milyar dolardan 540 milyar dolara, iç borç stoku 149 milyardan 352 milyara, özel sektörün dış borcu 43 milyardan 178 milyara,52 yılda verilen cari açık 43 milyarken, on yılda 229 milyar dolara,80 yıllık dış ticaret açığı 247 milyar dolarken, son 10 yılda 400 milyar dolara ulaştığı, tüketicilerin banka borcu 6.6 milyardan 180 milyara ulaştığı konularına girmeyelim.

Sadece iktidarın övündüğü ve her defasında dile getirdiği kalemlere bakarak soralım.

Milli gelirimiz arttı, IMF’ye olan borçlarımız bitti, Merkez Bankası’ndaki döviz rezervleri 27 milyar dolardan 135 milyar dolara yükseldi, kişi başı gelirimiz arttı, Türkiye büyüdü, büyük devlet oldu, bütün dünyaya yardım yapıyormuşuz.

Birçok ülke, vatandaşına ücretsiz doğalgaz verirken, bu kadar devlet, vatandaşına, parasıyla ihtiyacı kadar doğalgaz satamıyor.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız