1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Seçim güvenliği
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim güvenliği

A+A-

Sevgili Okurlarım,

3 Mart tarihi itibarıyla; resmi seçim süreci başladı. Hayırlı olsun. Ulaştırma, Adalet ve İçişleri Bakanları bu hafta değişiyor.

12 Haziran,2011’de seçmen sandık başına gidecek. Aday adayı olmak isteyen bürokratlar, bu hafta sonuna kadar istifa etmek zorundalar. 25–27 Nisan tarihinde; kesin listeler; YSK’ya teslim edilecek.

Yapılacak seçimlerde; seçim güvenliği sağlanmalı, seçimlerden sonra hile şüphesi seslendirilmemeli, vatandaşın zihnine kurt düşürülmemelidir.

Hileyi ve mükerrer oyu önlemenin çaresi denetimdir. Bu denetim birden çok partinin devreye girmesi halinde anlam taşır. Çapraz denetim şart.

Her parti, seçim sonrası, gerektiğinde; 177 bin sandık sonuç tutanağını Yüksek seçim Kurulu’na ibraz edebilmeli, hile varsa belgeleyebilmelidir.

Ölülere bile oy kullandırıldığı bir ülkede yaşadığımız gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

*

AKP’nin’ Sandık Güvenliği’ başlığı altında yürüttüğü hazırlık, öteki partililere de örnek olmalı. CHP ve MHP ‘deki sandık görevlileri AKP’yi örnek alarak hazırlanmalı, sandıklar, yemek molası için bile denetimsiz bırakılmamalı. Her sandığın sonucunu belgeleyen, sandık tutanakları, eksiksiz parti merkezine mutlaka teslim edilmelidir.

İktidar partisi, oy kullanacak seçmenlerin sandık ve bölge bazında denetlenmesinden, sandık başına giderek oy kullanmalarının sağlanmasına, seçim günü sandık tutanaklarının parti merkezine teslim edilmesine kadar sürecin tüm aşamalarını ayrıntılarıyla programa bağlayan çalışmayı sürdürüyor.

Seçim günü ülke genelinde 177 bin sandıkta 520 bin kişi AKP adına görev yapacak. Amaç tabii ki seçmenle parti arasında yakınlık ve güven ilişkisini oluşturmak, kendilerine göre, sandıklardaki seçim güvenliğini sağlamaktır.

Seçimlerde hile yapıldığı bahanesi mağlupların sığınağıdır. AKP’nin aldığı tedbirleri, disiplin içinde uygulamak CHP ve MHP olmak üzere tüm partilerin borcu olmalıdır.

Unutmamak lazım, seçim vatandaşın vicdanında gerçekleşir, fakat sandıkta biter. Seçim güvenliğinden emin olmak için en azından iki büyük partinin görevlileri, sandık başında aynı ciddiyet ve sorumluluk anlayışıyla görev yapmalıdır.

*

CHP’nin önemli kurmaylarından, Meclis Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Volkan Canalioğlu ve diğerlerinden edindiğim izlenimlere göre; CHP, bu seçimlerde 177 bin sandıkta görevli bulunduracak. Her sandık tutanağı, eksiksiz elinde olacak. Açıklanan sonuçlar ile tutanak sonuçlarının tutmaması halinde, YSK’dan karşılaştırmasını isteyecek ve itiraz edecek. CHP örgütü, bu seçimlerde, olası hilelere izin vermeyecek.

Olması gereken bu. Aksi halde seçimlerde hile yapıldı - yapılacak söylentileri, kamuoyu vicdanını rahatsız edecek, seçim güvenliği tartışılır olacak. Her oy hedefine ulaşmalı. Her oy bir namustur, bunu korumak da her partinin görevidir.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum