1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Sel felaketinin boyutları genişliyor
Sel felaketinin boyutları genişliyor

Sel felaketinin boyutları genişliyor

Yurttaki yağışlar nedeniyle meydana gelen su taşkınlarında şimdiye kadar 31 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

A+A-

 Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, sel ve su baskınlarına maruz kalan bölgelerde 31 Ekim Salı gününden bu yana 32 kişinin öldüğünü, 8 kişinin kaybolduğunu, 16 kişinin de yaralandığını bildirdi.
Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, sel ve su baskınlarında ölen, kaybolan ve yaralananların illere göre dağılımı şöyle:
Diyarbakır'da 18 ölü, 5 yaralı, Şırnak 3 ölü, 2 yaralı, Şanlıurfa 2 ölü, 2 yaralı 2 kayıp, Mersin 1 yaralı, 1 kayıp, Batman 11 ölü, 13 yaralı.
Açıklamada, Şırnak'a 1000 battaniye, 200 çadır, 1 seyyar mutfak ve 100 kampet, Diyarbakır'a 2 seyyar mutfak, 1000 kişilik kumanya ve 500 battaniye, Şanlıurfa'ya 1575 battaniye, 150 yatak, yeterli miktarda kumanya, 300'er adet teflon tava, su bidonu, tencere, 3'lü ocak ile mutfak seti gönderildiği bildirildi. Şanlıurfa'da ayrıca günde 2 öğün 1800 kişilik sıcak yemek çıktığı belirtildi.
Afete maruz kalan illerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğine işaret edilen açıklamada, Diyarbakır'da yapılan çalışma sonucunda 278 konutun hasar gördüğünün tespit edildiği, hayvan zayiatının ise 1389 olarak belirlendiği kaydedildi.
Açıklamada, tüm illerde sel ve su baskınlarına müdahale çalışmalarının sürdürülmekte olduğu ve gelişmelerin takip edildiği belirtildi.

DİYARBAKIR-MARDİN KARA YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Diyarbakır-Mardin kara yolu su baskını nedeniyle yeniden ulaşıma kapandı. Çınar'da dün akşam yeniden başlayan sağanak yağış su baskınlarına neden oldu. Diyarbakır-Mardin kara yolunda Çınar girişindeki köprü de su altında kaldı.
ŞANLIURFA'DA BAZI KÖYLER BOŞALTILDI
Etkisini arttıran yağışlar sonrasında oluşan sel nedeniyle, Şanlıurfa ve ilçelerinde bir çok ev ve iş yerini su basarken, bazı köyler boşaltıldı.
Su taşkınları dolayısıyla yol ve köprülerin tahrip olması nedeniyle Şanlıurfa-Diyarbakır kara yollarında ulaşım sağlanamıyor.
BİRECİK, SİVEREK VE SURUÇ'TA OKULLAR TATİL
Şanlıurfa'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Birecik, Siverek ve Suruç'ta eğitime ara verildi.
Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada da merkez ilçeye bağlı 29 taşıma merkezindeki ilköğretim okullarına taşımalı sistemle gelen öğrencilere yönelik, yarından itibaren 2 günlük tatil kararı alındığı bildirildi.
Açıklamada, Siverek'te ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki okullar ile Suruç'ta ilçe merkezi hariç tüm köy ilköğretim okullarında eğitime bir gün ara verildiği belirtildi. Batman'da da sel felaketi nedeniyle okullar bugün ve yarın tatil edildi.
ŞIRNAK'TA DA EĞİTİME ARA VERİLDİ
Sağanak yağışlar Şırnak'ta da etkili oldu. Şırnak Valiliğince il merkezi, ilçe ve köylerdeki tüm okullar 2 gün tatil edildi.
AKSU: "TÜM ZARARLAR KARŞILANACAK"
Bu arada bölgedeki sel felaketi nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Diyarbakır'a gelen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Güneydoğu'da meydana gelen sel felaketi ile ilgili ''Hükümet olarak vatandaşımızın yanındayız. Tüm zararları karşılanacaktır''dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız