1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Sel Güneydoğuyu vurdu
Sel Güneydoğuyu vurdu

Sel Güneydoğuyu vurdu

Güneydoğu illeri sağanak yağışın etkisiyle büyük bir felakete sürüklendi.

A+A-

Güneydoğu'da adeta tusunamiyi hatırlatan manzaralar görülüyor. Bölgede durmadan yağan yağmurdan sonra öyle bir sel geldi ki 23 kişiyi yuttu. 

Diyarbakır Valiliği'nden yayınlanan yazılı açıklamada, il genelinde dün akşam meydana gelen etkili sağanak yağmur nedeniyle valilik bünyesinde "Kriz Merkezi" oluşturulduğu belirtildi.

7. Kolordu Komutanlığı'na ait helikopter, 2. Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı'na ait botlar ve profesyonel arama kurtarma timleri ile belediye ve diğer kurum ekiplerinin Çınar'da mahsur kalan 300 kişiyi kurtardığı kaydedilen açıklamada, saat 09.00 itibariyle Bismil ilçesi ve köylerinde 1 ölü 6 kayıp, Çınar ilçesi ve köylerinde de 7 ölü 6 kayıp olmak üzere toplam 8 vatandaşın öldüğü, 12 kişinin kaybolduğu kaydedildi.

Açıklamada, Çınar'ın Yaprakbaşı ve Ekinveren ile Bismil'in Meydanlık köylerinde bazı evlerin yıkıldığı bildirildi.

Evini su basan vatandaşların ihtiyaçları giderilerek gıda ve giyecek yardımı yapıldığı kaydedilen açıklamada, arama kurtarma ile hasar tespit çalışmalarına devam edildiğini bildirildi.

DÜĞÜNE GİDERKEN ÖLDÜLER

Öte yandan; Diyarbakır'dan, Mardin'in Savur İlçesi'ne bağlı İçgören Köyü'nde düğüne gidenleri taşıyan ve içinde 14 kişinin bulunduğu bir minibüs, Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Meydanlı Köyü yakınlarında sele kapıldı.

ÖLENLERİN KİMLİĞİ

Sel sularıyla sürüklenen minibüste bulunan 14 kişi hayatını kaybetti. Cesetleri Bismil Devlet Hastanesi morguna kaldırılanlardan Servet Özgeç, M. Sait Adanır, Hasan Aksoy, Hanım Adanır, Hamdullah Aksoy, Şükran Korma, Şeyhmuz Sincar'ın kimliği belirlenirken, diğer 7 kişinin kimliğinin saptanmasına çalışılıyor.

Diyarbakır'ın Çınar İlçesinde dün akşamki yağışlar can aldı. İlçenin Cumhuriyet Mahallesi'nde su baskınına uğrayan evde anne Muhterem Gül ile çocukları 4 yaşındaki Agit Gül ve 4 aylık kızı Reyhan Gül suda boğuldu. Anne ve çocukların cesetleri evden çıkarıldı.

SİLOPİ VE ULUDERE'DE DE 4 KİŞİ ÖLDÜ

Öte yandan, Şırnak'ın Silopi ilçesinde de sağanak yağış sebebi ile 3 kişi öldü.

Silopi Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, sağanak yağış nedeniyle Karşıyaka Mahallesi'nde meydana gelen su baskınında 3 yaşındaki Nupelda Kaden ile 4 yaşındaki Yusuf İslam Kaden'in öldüğünü bildirdi.

Kaymakam Kara ayrıca, Ortaköy'de bir evin çökmesi sonucu enkaz altında kalan 70 yaşındaki Süpha Basutçu'nun da hayatını kaybettiği söyledi. Uludere İlçesi'nde de sele kapılan 1 vatandaş yaşamını yitirdi.

İÇİŞLERİ BAKANI AKSU VE TARIM BAKANI EKER, DİYARBAKIR'DA

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'daki sel felaketiyle ilgili olarak, bundan sonra özellikle yapı izni verirken daha dikkatli olmak gerektiğini belirterek, "Çarpık kentleşmenin bir acı sonucu ile karşı karşıyayız" dedi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sel felaketinin yaşandığı Diyarbakır'ın Çınar ve Bismil ilçelerinde incelemelerde bulundular.

Helikopterle Çınar'a geçen Bakanlar Aksu ve Eker, Çınar Kaymakamı Hasan Tanrıseven'den son durum hakkında bilgi aldılar.

ÇINAR KAYMAKAMI, SUYA KAPILAN

ANNE VE ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜNÜ ANLATIRKEN AĞLADI

Kaymakam Tanrıseven, çalışmalarla ilgili bilgi verirken Cumhuriyet Mahallesi'nde anne Muhterem Gül'ün üst katta bulunan yakınlarına su baskınını haber vermek için çıktığı sırada çocuklarını aşağıda unuttuğunu, annenin daha sonra dönüp çocuklarını dışarı çıkarmak istediği sırada suya kapılıp çocuklarıyla öldüğünü anlattı. Bu sırada, Tanrıseven gözyaşlarını tutamayarak ağladı.

İçişleri Bakanı Aksu, burada yaptığı konuşmada, vatandaşların yarasını saracaklarını belirterek, "Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Hasar tespit çalışmaları sürüyor. İnşallah süratle neticelenecektir" dedi.

ÇARPIK KENTLEŞMENİN ACI SONUCU

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker de hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi.

Tüm kurum personelinin büyük bir gayret içerisinde çalışmasını sürdürdüğünü belirten Eker, şöyle devam etti:

"Askeri kuvvetlerimiz vatandaşlarımızın kurtarılmasına büyük katkı sağladılar. Aksi takdirde çok daha üzücü sonuçlara yol açabilirdi. Bu çerçevede dün Çınar'da aşağı mahallerde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtaran askeri personelimize, polisimize ve tüm kurumlarda çalışan görevlilere şükran borçluyuz.

Hepsine teşekkür ediyoruz." Yol ve altyapı ile ilgili çalışmaların hızla yapılacağını ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu:

"Bundan sonra daha dikkatli olmamız gerekiyor özellikle yapı izni verirken.

Çarpık kentleşmenin maalesef bir acı sonucu ile karşı karşıyayız. Çınar merkezinde herhangi bir sorun yok. Ama olmaması gereken bir yerde sonradan dere yatağında evler yapılmış. Maalesef, bakın 10 sene olmaz, 20 sene olmaz ama burası bir dere yatağı ise mutlaka bir gün sel gelecektir. Onu dikkate almamız gerekiyor. En azından bundan sonraki yapılaşmaya izin verilirken, bunlara riayet etmemiz, dikkat etmemiz gerekiyor. Bu şekilde bir acıyı ve tecrübeyi maalesef yaşadıktan sonra çarpık kentleşmenin olumsuz sonuçlarını burada öğrenmiş bulunuyoruz. Bundan sonra inşallah bundan ders alınır ve gerekli tedbirler alınır." Bakanlar Aksu ve Eker, daha sonra ilçede su baskını nedeniyle zarar gören yerlerde incelemelerde bulundu.

Kurtarma çalışmalarına katılan ekipleri çadırında ziyaret eden Aksu ve Eker, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

METREKAREYE 1 HAFTADA 94 KİLOGRAM YAĞMUR YAĞDI

Diğer taraftan, Diyarbakır'da, son bir hafta içerisinde metre kareye 94 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, son bir hafta içerisinde metre kareye 94 kilogram yağışın düştüğünü ve bu miktarın yıllık yağış miktarının 5'te birine tekabül ettiğini söylediler.

Devam etmesi beklenen yağışların özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde etkili olabileceğini belirten yetkililer, şunları kaydetti:

"Yarın yağışlar bir nebze de olsa azalacak. Ancak cuma gününden itibaren pazar gününe kadar yine etkili aralıklarla sağanak yağış bekleniyor. Ancak toprağın suya doyması nedeniyle bundan sonraki yağışlar sel baskınları ve taşkınlara yol açabilir." Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin 3-4 gün içinde yağışın etkisi altına gireceğini ifade eden yetkililer, "Özellikle öğle saatlerinden sonra bölgeler sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Hava sıcaklıkları 14 ile 16 derece arasında değişecek. Hafta sonu ise 12 dereceye kadar düşecek" diye konuştular.

BATMAN'DA EVLER BOŞALTILDI

Sağanak yağış Batman kent merkezinde yaşamı olumsuz etkiledi. Dün akşam saat 20.00'de başlayan ve 23.00'e kadar süren yağış sonrasında kenar mahallelerde 100'ü aşkın ev ve işyerini su basarken, 20 civarında kerpiç ev hasar gördü.

Batman kent merkezinde İluh Deresi'ne yakın evlerin bir bölümü tahliye edildi. Vali Haluk İmga başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, kentte altyapı şebekesinin sel sularını taşıyamadığını belirterek, "Zararımız milyarlarca. Şu anda kestirmek mümkün değil. Hasar tespit komisyonun ardından hasar rakamı kesinlik kazanacak" dedi. Beşiri İlçesi'nde de dün akşam etkili olan sağanak yağış sonucu 40'a yakın ev ve işyerini su bastı, sele kapılan 3 küçükbaş hayvan telef oldu.

Öte yandan Batman-Diyarbakır arasında sefer yapan yolcu treni iki saat süreyle mahsur kaldı.

BATMAN'DA 3 GÜN BOYUNCA SICAK YEMEK

Batman Belediyesi'nce selden zarar görenlere 3 gün boyunca sıcak yemek dağıtılacak. Belediye Başkanlığı'ndan yayınlanan açıklamada, 31 Ekimde Batman'ın, tarihinin en büyük felaketi ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. Sağanak yağışın yol açtığı sel felaketinin Batman'da beklenmedik tahribata yol açtığı kaydedilerek belediyenin tüm ekipleri ile seferber olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Selden en çok etkilenen bölgeler olan Petrolkent, 19 Mayıs ve İpragaz mahalleleri ve merkezde belediyemiz tarafından 3 gün boyunca sıcak yemek dağıtımı yapılacaktır. Batman Valiliği öncülüğünde bir kriz masası oluşturulmuştur. Hasar tespit komisyonu, zarar gören vatandaşlarımızın zararlarını yerinde tespit edecektir. Zarar gören vatandaşların Bayındırlık Müdürlüğü'nde oluşturulan hasar tespit komisyonuna başvurmaları gerekmektedir" denildi.

VAN VE BİTLİS'TE DURUM

Bölgede 4 günden bu yana etkili olan sağanak yağışlar sırasında Van'ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Çavuştepe Köyü'nde 25 evi su basarken, içindeki eşya kullanılamaz hale geldi, ekili tarlalar su altında kaldı. Bitlis'in Tatvan İlçesi'ndeki 2 mahalledeki 4 evde hasar meydana geldi.

Aşırı yağışlar sonucu evlerinin bir bölümü kullanılamaz hale gelen halkın yardımına, gece geç saatlerde belediye ekipleri koştu. Yetkiller, zarar gören ailelere yardım yapılacağını belirtirken, Ahlat- Adilcevaz Karayolu da kaya parçalarının düşmesi sonucu zaman zaman trafiğe kapandı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa il merkezine bağlı Kaynaklı, Akçalı, Aktaş, Çamlıdere, Yenisu, Karatepe, Güçlü, Kalecik, Körkuyu, Taşlıca Şeyhçoban, Gümüştaş, Eğrice, Çoban, Mutluca, Kahraman, Ambartepe, Köse, Anaz, Konuş ve civarındaki bazı köylerde evlerin afete maruz kaldığı bildirildi.

Cüllap deresinin taşması ihtimaline karşı derenin yakınında bulunan ve zarar görmesi muhtemel evlerde ikamet edenlerin tahliye edildiği ve bu vatandaşların yakınların yanına yerleştirildiği kaydedildi. Ceylanpınar ilçesine 7 Kilometre mesafede bir yük trenine ait 3 vagonun devrildi. 200 metrelik rayda hasar meydana geldi. İl genelinde 27 Ekimden beri devam eden yağışlar nedeniyle Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğünce yapılan tespitlerde 140 ağır, 148 orta ve 256 hafif hasarlı konut belirlendi.

ARAMA-KURTARMA EKİPLERİ

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Şırnak'ta meydana gelen su baskınları dolayısıyla arama kurtarma çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezi'den yapılan yazılı açıklamada, 31.10.2006 Salı günü akşam saatlerinde başlayan etkili yağışların Mersin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde sel ve su baskınlarına neden olduğu bildirildi.

Açıklamada, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nce Erzurum Arama-Kurtarma Birliğinden 25 kişilik arama-kurtarna ekibinin, 1 adet kurtarma ve 1 adet personel aracı, 8 adet motopom ile kurtarma botları ve diğer ekipmanların hava yoluyla Şırnak iline nakli amacıyla Genel Müdürlük koordinasyonunda Genelkurmay Başkanlığı'nca 1 adet C-l30 tipi nakliye uçağının tahsis edildiği kaydedildi.

KIZKALESİ SELE TESLİM

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Kızkalesi Beldesi sele teslim oldu.

Silifke-Mersin karayolu ulaşıma kapandı. Selden zarar gören yerlerde kurtarma ve yardım çalışmaları başlatıldı.

SEL VE HEYELAN YÜZÜNDEN YOLLAR KAPANDI

Bu arada; yurtta yaşanan yağışlar sonucu oluşan sel ve heyelan nedeniyle, bazı yolların ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yıyanlanan yazılı açıklamada, Diyarbakır-Çınar yolunun 32, Şırnak-Uludere yolunun 8 ve Diyarbakır Bismil ayrımı-Tepe yolunun 10. kilometrelerinin sel nedeniyle ulaşıma kapandığı belirtildi.

Doğanhisar-Hüyük yolunun 5. kilometresinin de heyelan nedeniyle kapandığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız