1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Sıcak hava hamsiyi vurdu
Sıcak hava hamsiyi vurdu

Sıcak hava hamsiyi vurdu

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi balıkçılığı olumsuz yönde etkiledi. Avlanan hamsi miktarı onda bir oranında azaldı.

A+A-

Göktürk FIRAT - Kış mevsimine girilmesine rağmen Karadeniz'de kar yağmaması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması balıkçılığı olumsuz yönde etkiliyor. Avlanan hamsi miktarında önemli bir azalma gözlenirken hamsinin küçülmesi maddi açıdan balıkçıları zarara soktu. Bir ay öncesine kadar orta büyüklükteki bir balıkçı teknesi gecede 4-5 bin kasa hamsi avlarken son bir haftadır avlanan hamsi miktarı 400-500 kasaya geriledi. Hamsinin incelmesi tüketiciye satış fiyatını etkilemezken sezon başında 20 YTL'den satılan bir kasa hamsi fiyatı 3-5 YTL'y kadar geriledi. Konuyla ilgili açıklama yapan balıkçılar, "Hamsi istavritle karışık az çıkmaya başladı. Hamsinin artması için havaların soğuması lazım. Geçtiğimiz aylarda 4 bin - 5 bin kasa topluyorduk. Şuanda 400-500 kasa avlayabiliyoruz. Hamside ki düşüş üreticiye satış fiyatı etkilemedi. Yakalanan hamsi bir hayli ince. Bir kasa hamsi fiyatı 3-5 YTL'ye kadar düştü. Balıkçılar maddi olarak zararda." şeklinde konuştular. Hamsiden zarar eden balıkçıların umudu havaların biran önce soğuyup Karadeniz'e kar yağması.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız