1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigaranın korkunç gerçeği
Sigaranın korkunç gerçeği

Sigaranın korkunç gerçeği

Sigaranın içiminden 19 saniye sonra kanda en yüksek düzeye ulaştığı belirtildi.

A+A-

Başkan Yardımcısı Başkonuş  özellikle Türk toplumunda içilmesi için her türlü olumlu ya da olumsuzluğun fırsat olarak değerlendirildiği sigaranın, aslında "ömür törpüsü" olarak tanımlanabilecek, en zararlı alışkanlık kaynağı olduğunu söyledi.
Tiryakilerin, içmek için her fırsatta yaktığı sigara dumanında, önemli bölümü kanserojen olan 4 bin çeşit metaryel saptandığını anlatan Başonuş "Bu zararlı maddecikler hava yoluyla akciğerlere, oradan da hava keseciklerine ve sonuçta damarlara giderek vücudun en ücra noktasında yer alan hücerlerine kadar yayılıyor" dedi.

19 SANİYE
Sigara dumanı ile vücuda giren zararlıların bu kadar geniş alana en etkili biçimde 19 saniyede ulaştığını kaydeden BAşkonuş, "Sigara dumanıyla kana geçen zararlılar; başta akciğer olmak üzere tüm organlarda kansere, kalp-damar hastalıkları, beyin kanamaları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve benzeri daha birçok rahatsızlığa yol açar" diye konuştu.
Sigara içenlerin kendilerinin yanı sıra içmeyenlere de zarar verdiklerini anlatan Başkonuş,  şunları kaydetti: "Tiryakiler sigarayı; kimsenin olmadığı bir yerde içseler zararını yalnız kendileri çekerler. Kapalı bir mekanda içtiklerinde, nasıl bir tehlike altında olduğunu bilmeyen çocuklar başta olmak üzere herkese kendilerine reva gördükleri zararlıları solutuyorlar. Bir de yanlış toplumsal değer yargıları var. Üzülene sigara içirilir, sanki zehir değil de üzüntüyü geçirecek ilaç veriliyor. Sevinçli olana da sigara içirilir, sanki sevinci katlayacak karışımmış gibi. Çocuklara kötü örnek olan davranışlardan kaçınılması gerektiği hiç dikkate alınmıyor." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız