1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Silahçıoğlu Paşa Vur Emri Vermiş!
Silahçıoğlu Paşa Vur Emri Vermiş!

Silahçıoğlu Paşa Vur Emri Vermiş!

Doğu Silahçıoğlu, 28 Şubat'ta Sultanbeyli'de çarşaflı ve sakallılara "vur emri" vermiş. Bir Mardinli astsubay emri durdurmuş. İşte bomba iddia;

A+A-

İddiaya göre Silahçıoğlu, sıkıyönetim ilan edilmesi halinde Sultanbeyli'de ayaklanabilecek çarşaflı ve sakallılara ateş emri verdi. Verilen emre, Mardinli bir astsubay karşı çıkınca Paşa geri adım atmak zorunda kaldı.

Doğu Silahçıoğlu 28 Şubat'ta Sultanbeyli'de katliam emri vermiş Emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu' 28 Şubat sürecinde Sultanbeyli'de adeta katliama yol açabilecek bir sözlü emir verdiği öne sürüldü.

Bu iddia Vakit gazetesi yazarı Hasan Karakaya'nın köşesinde yer aldı. Karakaya yazısında birkaç gün önce yanına bir emekli subayın geldiğini anlatıyor. Subayın kendisine Silahçıoğlu Paşa'nın 28 Şubat İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanı olduğunu hatırlattığını yazan Karakaya, o sırada yaşananları şöyle anlatıyor:

"Doğu Silahçıoğlu Paşa; sürecin 28 Şubat Kararları ile sınırlı kalmayıp, bunun bir sıkıyönetim veya askerî darbeyle sonuçlanacağına, kendini iyice inandırmış. Belki de böyle hazırlıklar vardı. Bu düşünceyle, 2. Zırhlı Tugay'ındaki subay ve astsubayları zaman zaman toplar, bir darbe durumunda veya sıkıyönetim ilanında ne gibi bir yol izleyeceklerine dair "strateji"leri anlatırmış. İşte, böyle bir toplantıda, 'Eğer' demiş;

'Sıkıyönetim ilan edilirse, Sultanbeyli'ye hakim olmamız şart!.. Sultanbeyli'ye hakim olursak, İstanbul'a hakim oluruz... İstanbul'a hakim olmak da, Türkiye'ye hakim olmak demektir!.. Sultanbeyli'nin konumu bu kadar önemli!.. Bir sıkıyönetim ilanında, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayın!.. Hele de çarşaflı, şalvarlı ve sakallı olanlara!.. Sokağa çıkma yasağını kim ihlâl ederse ..., ... aşağı!!! Sakın eliniz ..., asılın ...!.. Bunları sindiremezsek, hiçbir başarı elde edemeyiz!"

Karakaya, Paşa'nın bu sözlerinden sonra Mardinli bir astsubayın ayağa kalkarak sert bir şekilde şu konuşmayı yaptığını anlatıyor:

"Komutanım, siz, şu anda askerî kurallardan değil, bir katliam planından söz ediyorsunuz!. Sadece kılık ve kıyafetinden dolayı, herhangi bir insana; dediğiniz gibi kim bir keyfi eylemde bulunursa, bilesiniz ki, o asker veya subay/astsubaya ilk karşı çıkan ben olurum!"

Bu konuşma sonrasında yerine oturan astsubay, Silahçıoğlu Paşa'yı şoke etmiş. Subayın Karakaya'ya anlattığına göre Doğu Silahçıoğlu Paşa, hiç beklemediği bu direnç karşısında, "Tamam arkadaşlar. Toplantı burada bitmiştir!" demiş.

Karakaya'ya konuşan subay Silahçıoğlu'nun stratejisine tepki koyan astsubayın disiplin cezasıyla, başka bir yere sürgün gönderildiğini sözlerine eklemiş.

Karakaya bu iddialar sonrasında Silahçıoğlu Paşa'ya ulaşmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını iddialara cevap beklediğini de sözlerine ekliyor:

"Amacım, sadece "gerçeği" öğrenmek. Çünkü ben, hele de bir 'Tuğgeneral'in, üstelik kılık-kıyafetinden dolayı halka karşı öyle bir sindirme emri verebileceğine hâlâ ihtimal vermiyorum. Hayır, böyle bir ne yaptığını bilmezlik düşünülemez. Şimdi, olayın taraflarından cevap bekliyorum."

Doğu Silahçıoğlu Kimdir?

Silahçıoğlu,1948'de Trabzon'da doğdu. 1968'de subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne katılan Silahçıoğlu, Kara Harp Akademisi, TSK Akademisi, Amerikan Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni bitirdi. 1995'te generalliğe terfi eden Silahçıoğlu, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı da yaptı. Refah Partili Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak ile heykel polemiği yaşadı. "Burada hiç Atatürk heykeli yok" diyerek, belediyeye bile bilgi vermeden caddenin ortasına Atatürk heykeli diktirti. Ve askerlere de "heykel nöbeti" tutturdu. 30 Ağustos 1997'deki "Zafer Bayramı"nda, gövde gösterisi yaptı. Tören esnasında Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak'la hiç konuşmadı. Maltepe 2. Zırhlı Tugay'a yiyecek getiren ve üzerinde "Besmele" yazan kamyonu içeri sokmadı. Daha sonra Samsun'a tayin olan Silahçıoğlu, dönemin 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Çakır'ı da, "irticacı" olduğu iddiasıyla tam "25 gün" süreyle makamına kabul etmedi. 28 Şubat sürecinin etkin isimlerinden Silahçıoğlu, Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı'ndan Ağustos 2005'te, tümgenerallikten emekli oldu.(AKTİFHABER)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum