1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şişmanlıkla kanserin bağlantısı var
Şişmanlıkla kanserin bağlantısı var

Şişmanlıkla kanserin bağlantısı var

Obez kadınların menopozdan sonra meme kanserine yakalanma riskinin arttığı belirtildi.

A+A-

Boston'da düzenlenen Kuzey Amerika Obezite İnceleme Derneği'nin konferansına katılan araştırmacılardan California Üniversitesi'nden Cherly Rock, "vücut kitlesiyle meme kanseri arasında bağlantı olduğunu gösteren çok sayıda araştırma bulunduğunu" belirtti.
Kuzey Carolina Üniversitesi'den Marilie Gammon da "50 yaşından sonra kadınların kilo almaya devam etmesinin, meme kanserinden ölme riskini daha da arttırdığını" söyleyerek, menopozdan sonra durumun daha da ciddîleştiğini, obez bir kadının meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 75 oranında arttığını ifade etti.
Gammon, "Birçok kadın daha fazla kilo alsam da önemli değil, zaten şişmandım diyor. Ancak bu iyi değil. Ölüm riskiniz var" dedi.
Araştırmalar, 18 yaşından sonra 20 yahut da 20'den fazla kilo alan kadınların, kiloları bu yaştan sonra hemen hemen aynı kalan kadınlara göre 2 kat daha fazla meme kanserine yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını gösteriyor.
Yıllardır kilo artışının meme kanserinden koruduğuna inanılmıştı. Ancak; son araştırmalar, fazla kilonun ölümcül olabileceğini gösteriyor.
Dolayısıyla obez bir kadının meme kanserinden kurtulma şansı daha az.
Bununla beraber, son araştırmalar, kanserin başlangıcında bedenlerini hareket ettiren kadınların, ortalama idman yapsalar da yaşama şanslarının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız