1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. SİZİNKİ HANGİSİ?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SİZİNKİ HANGİSİ?

A+A-

Bir kurumun müdürü, bir örgütün başkanı veya bir grubun önde geleni yönettiği kişilere lider olmak durumundadır. Günümüzde lider denince; yukarıdan atan, hava basan, kaba kuvvetini baskı unsuru olarak kullanan, korkutan, aldatan, kandıran, etten duvar korumalarla mafyavari bir şekilde korunan, yalaka besleyen, yandaş kayıran ve adeta gösteriş yapan insan türü akla gelmektedir. Buna ek olarak da boylu, poslu ve yakışıklı olması da gerekir.

Bugün geleneksel yönetim anlayışında; lider durumunda olanlar sürekli başkalarını suçlayan, tek taraflı yargılama yapan, eleştirilerden yakınan, olumsuz gelişmelere devamlı mazeret uyduran, sorumluluk almayan, başarıyı tek başına üstlenen, çevreyi ve mahiyetindekileri hor gören, sözünde durmayan, dengesiz tepkiler veren ve aşırı kibirli kişilik özelliklerini sergileyen bireylere dönüşmüştür. Bu yöneticiler her şeyin en iyisini kendileri bilirler. Bilmedikleri konuları astlarından öğrenmeyi kaprislerine yediremezler.

Olması gereken lider özellikleri bu değildir.

Liderde bulunması gereken özellikler;

1. Dürüstlük: Kişisel dürüstlük söz konusudur. Düşünce, ilke ve değer yargılarına bağlılıkta dürüst olmalıdır. Olduğu gibi gözüken, takiye yapmayan ve ödün vermeyen. İlkeli ve tutarlı bir kişilik özelliğine sahip olmalıdır.

2. Olgunluk: Hayat boyu öğrenme sürecini sürdürür. Her türlü sürprizlere ve olumsuzluklara karşı planları bulundurur. Başkalarının deneyim ve eleştirilerinden yararlanır. Az ve öz konuşur. Toplumu ve bireyleri önemser.

3. Vizyon Sahibi Olmak: Başında bulunduğu örgütün amaç ve hedeflerini iyi belirler. Hedefe varacak yol haritasını belirler. Öncelikler, sorunlar ve çözüm önerileri listesini daima hazırda bulundurur.

4. İletişim Kurma Becerisi: Toplumu ikna etme, kitlelerle iletişim kurma, onları yönlendirme, motive etme becerisi olmalıdır. Duygu, düşünce, davranışları ile yaşam biçimi tutarlı ve uyumlu olmalıdır. Sadeliğe önem vermelidir. Sadelik iletişim kurmada, güven vermede önemli bir meziyettir.

5. Özgüven ve Cesaret: Özgüveni olmalı. Moral gücü bulunmalıdır. Özgüven kişiliğin dayanma gücünü de arttırır. Sabırlı, inançlı olmalıdır. Amaca odaklanmalı ve adanmalıdır. İnançları doğrultusunda savaş vermelidir.

6. Risk Alma: Kararları ile risk almalı, akılcı olmalıdır. Hedeflere ulaşmada sabır göstermelidir.

7. Çevreyi Etkileme ve Sürükleme Gücü: Sadeliğe önem vermelidir. Verilen sözlerde durmalıdır. Sevecen, dostane ve nezaketli olmalıdır. Başarıları paylaşmalı, kendini beğenmemeli, alçak gönüllü olmalıdır.

Herkes bulunduğu konum itibarı ile bir topluma ve kitleye mensuptur. Bu toplum ve kitlenin de bir lideri vardır. Bu lider aile reisi, okul veya bir kurumun müdürü, köy muhtarı, dernek başkanı ve belediye başkanı olabilir. Bu yazıyı okuduktan sonra amirinize hele bir bakın. Lider özelliklerini gözden geçirin. Yukarıdakilerden hangisine uymaktadır? Sizi bilmem ama!

Benim bir zamanlar içinde bulunduğum kurumun amirlerine şöyle bir baktım ve olması gereken lider özellikleri ile var olan arasında % 90 fark olduğunu gördüm. Ya siz.

Sizinki hangisi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum