1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Şoför esnafına odadan uyarı!
Şoför esnafına odadan uyarı!

Şoför esnafına odadan uyarı!

Pazar şoförler Odası Başkanı Ekrem Kılıç, SRC mesleki yeterlilik belgesi için şoför esnafını uyararak, belgelerini zamanında almalarını söyledi.

A+A-

Naci GÜVEN - Pazar şoförler Odası Başkanı Ekrem Kılıç, SRC mesleki yeterlilik belgesi için şoför esnafını uyararak, belgelerini zamanında almalarını söyledi. 2004 yılında Ulaştırma bakanlığının çıkardığı SRC türü sürücü belgesi 2006 yılı Aralık ayının son günü mesai saatinin bitimi itibari ile sona ereceğini kaydeden Kılıç, “Şoför esnafları; kamyonular derneği, otobüs firmaları, nakliyeciler belediye şoförleri mağdur olmak istemiyorlarsa bir an evvel belgelerini almaları için odamıza müracaat etmeleri gerekiyor. SRC belgesi alabilmek için 25.02.2006 tarihi itibari ile en az 3 yıl taşımacılıkta tecrübesi olma şartı aranıyor. Bu belge 4 kısımdan oluşuyor. SRC 1 uluslar arası yolcu taşımacılığı, SRC 2 Yurt içi yolcu taşımacılığı, SRC 3 uluslar arası Eşya-Kargo taşımacılığı, SRC 4 Yurt içi eşya-Kargo taşımacılığını kapsıyor.
Bu belgelerden her hangi ikisini almak mecburiyeti bulunuyor. Bu belgeleri almak için aranan şartlar ise ticari taşıt kullanma belgesi, Şoförler odası üye kayıt belgesi, SSK veya Bağkur gibi sosyal güvenlik kurumlarından alınmış belge. Bu belgelerini belirli süre zarfında tamamlamayanlar 2007 yılında trafiğe çıkamayacaklar. 5 bin YTL para cezası kesilecek ve araçları trafikten men edilecek. Ayrıca Emekli şoför esnaflarımızın da yeni yasa ile maaşlarından yüzde 33,5 gibi kesinti yapılacağı için araçlarını başkalarının üzerine devir yapıyorlardı. Fakat bir hafta önce anayasa mahkemesinin iptal davasından sonra bu işlemler son buldu. Hükümetin de olaya olumlu yaklaşacağını sanıyoruz. Emekli esnafımızı mağdur etmeyeceklerini tahmin ediyorum. Daha önceden de Bağkur emeklilerinden kesilen yüzde10’luk kesintide yeni düzenlenme yapılıncaya kadar askıya alınmış oluyor. Bunu da Bayram öncesi emekli şoför esnafımıza müjde olarak verebiliriz.” Dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum